פשוט לפרגן

הרב שמואל רסקין - שליח חב"ד לבודפשט ורב הקהילה הישראלית בעיר, מפרסם בכל יום חמישי "פוסט שבועי". הנה הפוסט לפרשת "ויחי".

הרב שמואל רסקין , י' בטבת תשע"ח

הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

אריה ישב אצל הספר אליקו להסתפר לפני יציאתו לטיול עם החבר׳ה לאמריקה, את אליקו הספר זה הפתיע: "לאמריקה? למה שמישהו ירצה לנסוע בעונה הזאת? הצפיפות, ההמוניות... אתה מטורף אם אתה נוסע עכשיו לאמריקה.

תגיד אריה איך אתה טס לשם? "אנחנו טסים בטיסת לואו קוסט", ענה אריה, "קיבלנו מחיר מצוין". האיש והמספריים נדהם: ‪"‬לואו קוסט? המטוסים מקרטעים, המושבים מרופטים והכי גרוע - הם תמיד מאחרים" נאנח אליקו והמשיך: "איפה אתם מתאכסנים באמריקה?"

‪"‬נהיה במקום קטן ואקסלוסיבי המשקיף על הנהר הפטומק ברוקוויל", הצטנע אריה. ‏‬‪ ״אל תמשיך! אני מכיר את המקום״, התפרץ שוב אליקו, "כולם חושבים שזה הולך להיות מיוחד ואקסלוסיבי אבל בתכל'ס, זה חור, אולי המלון הגרוע ביותר בעיר, החדרים קטנים, השירות על הפנים, והמחירים מוגזמים".

תוך גזירת קצוות אחרונים המשיך לשאול: "אז, מה אתם מתכוונים לעשות כשתגיעו לשם?". "אנחנו נלך לראות את ניו-יורק ומקווים לראות את נשיא ארצות הברית!" ענה אריה בהתלהבות. ‪"‬זה טוב...", צחק אליקו, "אתם ועוד מיליון אנשים מנסים לראות אותו, למה נראה לך שתצליחו? מה אני אגיד לך.... בהצלחה בטיול שלך, אתה תזדקק לזה..."
‏‪ ‬
לאחר כחודש, חזר אריה לרענן את התספורת. "תפסת אמריקה, אה?" הקניט אליקו הספר. "האמת, זה היה פשוט נפלא", ענה לו אריה, "לא רק שיצאנו בזמן ובאחד מהמטוסים החדשים של החברה, עוד היה להם "אובר-בוקינג" ושדרגו אותנו למחלקה הראשונה עם כל הפינוקים והשירות היה נהדר.

''המלון היה יפהפה, הם רק לאחרונה סיימו שיפוץ בעלות של 5 מליון דולר והמקום ממש פנינה. מכיוון שהגענו בשיא העונה והם היו מלאים, הם התנצלו ונתנו לנו את הסוויטה המיוחדת של הבעלים, ללא תוספת מחיר!".

‏‪"‬נו", מילמל הספר, "נשמע לא רע, אבל עם כל הכבוד, את הנשיא לא פגשת". "למען האמת", אמר אריה, "היה לנו מזל, וכשסיירנו בבית הלבן, איש המשמר טפח לי על הכתף והסביר שהנשיא מעוניין לפגוש כמה מהמבקרים וישמח אם אואיל בטובי להיכנס לחדרו הפרטי ולהמתין בכדי שהנשיא יברך אותי אישית. חמש דקות לאחר מכן, הנשיא נכנס ולחץ את ידי. אני כרעתי ברך לפניו והנשיא אמר לי מספר מילים". ‪"‬באמת? מה הוא אמר לך?" נדהם אליקו. ענה לו אריה: "הנשיא אמר לי: תגיד, מי עשה לך את התספורת הזוועתית הזאת?".

פרשת ויחי היא הפרשה המסיימת את ספר בראשית ובה אנו קוראים על הברכות שברך יעקב את בניו. עולה על כולנה הברכה שברך את בני יוסף, ברכה שהפכה להיות סמל לברכת הבנים: "ויברכם ביום ההוא לאמר בך יברך ישראל לאמר ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה", ומספרת התורה: "וישם את אפרים לפני מנשה".

מה ייחודה של ברכת אפרים ומנשה, שכל המברך את בנו יברך אותו שיהיה כמותם, וישתמש בברכתו של יעקב כלפיהם?

התורה מספרת שכשיעקב ברך את בני יוסף, הוא שיכל ידיו - הניח את יד ימינו על ראש אפרים ואת ידו השמאלית על ראש מנשה, למרות שמנשה היה הבכור, בכך בעצם יעקב "העדיף" את הצעיר. עם זאת, לא חלף בהם הרהור של קנאה או שנאה או תחרות. הם פרגנו וכיבדו אחד את השני.

לכן בוחר יעקב דווקא בצאצאי יוסף ואומר "בך יברך ישראל, ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה", ילדים עם כבוד ופרגון כזה, זו ברכה שכל אב היה רוצה.‬ נאמר בספר משלי "טוב עין הוא יבורך" - טובי העין, מי שרואה בעין טובה את הסביבה, הם אלו שיכולים לברך ולהשפיע על סביבתם.
‏‪ ‬
היום (יום חמישי) חל צום עשרה בטבת. ביום עצוב זה, בו החל המצור על ירושלים, אשר הסתיים בחורבן בית המקדש ויציאת עם ישראל שוב לגלות ארוכה ומפותלת, כדאי שנקח על עצמנו את המסר מפרשת השבוע ׳לפרגן׳, כך בחופשיות, פשוט לפרגן אחד לשני באהבת חינם, ובזכות זה ייבנה בית המקדש השלישי ונזכה לגאולה האמיתית והשלימה תיכף ומיד ממש. חזק חזק ונתחזק!

שבת שלום,
הרב שמואל רסקין
חב״ד קרן אור בודפשט