שקד: לפיד משפיל את האופוזיציה

שרת המשפטים בפורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה: "העתירה של יאיר לפיד כנגד חוק ההמלצות היא קנטרנית".

שלמה פיוטרקובסקי , י' בטבת תשע"ח

את מי הוא משפיל? יאיר לפיד
את מי הוא משפיל? יאיר לפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה הבוקר (חמישי) במסגרת פורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה לסערה שפרצה השבוע סביב תוצאות בחינות ההסמכה של לשכת עורכי הדין.

"ישראל היא שיאנית העולם בכמות עורכי הדין וכתוצאה מכך יש הרבה יותר תביעות בבתי משפט. בישראל יש כ-70,000 עו"ד, באוסטריה- מדינה בעלת מספר תושבים דומה יש 6,000 עו"ד- כך שאין ספק שיש כמות גדולה מאוד. אצלנו המצב הוא קיצוני", הסבירה שקד.

לדבריה, "אנחנו מנסים לטייב את המקצוע ע"י הארכת ההתמחות ולטייב את כמות הנכנסים. בנט כעת בדיאלוג עם ראשי האוניברסיטאות לנסות לנתב עוד סטודנטים איכותיים ללימודי משפטים. האוניברסיטאות הן לא הבעיה, אלא כמות הסטודנטים שמגיעים מהמכללות".

על חוק ההמלצות שאושר הלילה סופית אמרה שקד, "אין חוק שנכנס לכנסת ויוצא אותה דבר, תמיד הועדה משנה אותו. הדוגמא הכי טובה היא חוק ההמלצות- כשדודי אמסלם הניח את חוק הממלצות אמרתי שאי אפשר לתת לו לעבוד ככה, ואז שנינו אותו לחלוטין ויש שם איזון בין זכוצת חשוד לשם טוב לבין זכות הציבור לדעת. אני חושבת שהחוק הגיוני וגם במערכת החוק חושבים כך, העיתוי באמת בעייתי. שלטנו בתהליך- יש הטוענים שהממשלה שולטת בחקיקה של הרשות המחוקקת, וזה נכון אך אני חושבת שזה נחוץ כי אחרת היה כאוס".

שקד תקפה גם את העתירה שהגיש ח"כ יאיר לפיד נגד החוק, "הכנסת עשתה דיון מעמיק ויסודי על חוק ההמלצות. אח"כ פיליבסטר של האופוזציה על החוק עצמו ויאיר לפיד אומר שמחר אגש לבג"ץ. הוא משפיל את האופוזיציה עצמה- למה היא עשתה את כל זה אם הוא רץ לבג"צ? ושנית, אין בעיה חוקתית בעניין, ולכן אין פה בכלל בסיס לעתירה. עצם זה שחברי כנסת התרגלו לשיטה שהם מפסידים בפרלמנט ואח"כ רצים לבג"צ משפיל את הכנסת, ובעיני כמחוקק זה דבר בלתי נסבל".

לקראת סיום התייחסה שקד לסוגיית מינוי השופטים: "ברוב מדינות העולם שבהם המשפט הוא אקטיביסטי, הממשל הוא שממנה את השופטים- בארה"ב, קנדה ועוד. דווקא אצלנו, שיש ועדה שמורכבת גם מ-3 שופטים שיש להם זכות וטו על ההליך בעליון זהו מצב שהוא יוצא דופן לרעת הפולטיקאים, לעומת רוב מדינות העולם. אצלנו יש ועדה שמורכבת מפולטיקאים, לשכת עו"ד ושופטים- ופוליטקאים היה דווקא פחות כוח. היום המצב שונה- אני עובדת בשותפות עם לשכת עו"ד ורוב המינויים שעשינו בשנתיים האחרונות היו בהסכמות כל חברי הוועדה".

"במדינה שבה בית המשפט כ"כ מעורב בכל דבר, צריך שבבית המשפט העליון לפולטיקאים יהיה כוח גדול יותר, כי הם מתעסקים בנושאים פוליטיים. לפוליטקאים צריכה להיות יותר מעורבות בתהליך של בית המשפט העליון. בערכאות הנמוכות של השלום והמחוזי- ועדת השופטים מגיעה להחלטות טובות לגבי המינויים", הוסיפה.