מי רוצה שאבא ואמא יעבדו בשבת?

"חוק המרכולים לא מכריח לסגור חנויות בשבת אלא דורש הסכמת השר כי יש לכך השלכות רוחב חברתיות", הבהיר יו"ר הוועדה דודי אמסלם

חיים לב , י' בטבת תשע"ח

דודי אמסלם
דודי אמסלם
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת הפנים דנה היום (ה') בחוק המרכולים המבקש להבטיח את שמירת הסטטוס קוו סביב שמירת השבת במרחב הציבורי, וכהכנה לקריאה שניה ושלישית.

על פי הצעת החוק, חוקי עזר בעניין זה יהיו טעונים הסכמה של שר הפנים. הסכמת השר תינתן רק אם פתיחת העסקים בשבת נדרשת כדי לספק צרכים שהם לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים.

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם אמר בפתח הדיון כי מדובר בתופעה בעלת השלכות רוחב במישור החברתי. "זו החלטה מוניציפלית משולבת, שדורשת אישור שר. יש דברים שהם לא עניין מקומי. לא מדובר על בתי קפה אלא על מרכולים.

''מחריגים אותם כי יש השלכות רוחב. כשמדובר על פתיחת עסקים בשבת, דיזנגוף ובן גוריון הבינו את המשמעות. בא עכשיו המחוקק ונענה לבעלי עסקים חילונים שטוענים שמרגע שיפתחו מרכול, הפרנסה שלהם הלכה. זו השלכה חברתית רחבה", אמר אמסלם.

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) תהה מדוע חברי הכנסת מתקשים להכיל רפורמות העוסקות בערכים. "כמה תוכניות שבאו להיטיב עם אזרחים נפסלו בגלל ערכי טבע. ראש העיר היה מת להרוס שכונה שחיים שם בתנאים איומים ולהקים שכונה חדשה. הרי מועצת העיר הנבחרת יודעת מה טוב לתושבים, ובא מישהו קיצוני בוועדה מחוזית ואומר לא. אתם שואלים למה להשליך את הדמוקרטיה? למה להשליך את השבת? ארץ ישראל הובטחה לנו באותה תורה שציוותה לנו את השבת".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) הבהיר כי "לא חברי כנסת חרדים יזמו את החוק. לוקחים חוק שלא דתיים יזמו אותו והופכים אותו לנושא חרדים-חילונים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) הבהיר כי "פתיחת עסקים בשבת יחדש את העבדות ויפגע בשוויון של אדם דתי. זו המדינה היחידה ששנאת הדת גוברת על ערכים סוציאליים. חלק קטנטן מהציבור שהשנאה מעבירה אותו על דעתו".

יעקב ברמר, יו"ר פורום המכולות והמינימרקטים, סיפר על מאבקיו הכלכליים החברתיים למען השבת. "אתם באים לעסקים קטנים. מתחת העירייה יש 5 סופרים פתוחים בשבת. מי שקונה נעליים בשבת, לא יקנה עוד זוג ביום ראשון בעסק שפתוח על פי חוק. אני לא דתי אבל רוצה ללכת בשבת לים עם הבנות שלי. אני משלם ארנונה 30 יום בחודש ועובד רק 26, ומשלם אותו דבר כמו מי שפתוח 30 יום בחודש. החוק מעוות ושקרי. מי שפותח בשבת קיבל קנסות ולא שילם. רשת שפתוחה בשבת חייבת 7 מיליון קנסות. יש לי למעלה מ-3000 מכתבי תודה מעובדי רשתות שסגרו עסקים בשבת בעקבות המאבק שלי, שמודים לי שיכולים להיות עם המשפחה בשבת".

ח"כ לאה פדידה הבהירה מדוע האופוזיציה מתנגדת. "אנו לא משני צדי המתרס. אנו בעד לחיות זה לצד זה. זה יבוא לכם הפוך על הפוך. ביוקנעם אין שום דבר פתוח בשבת, וברמת ישי כן. תתחשבו במבנה הדמוגרפי ובצורך שלי ושלך לחיות ביחד, לספק צרכים בלי לפגוע בזכויות. החוק מסרס את סמכות הרשות המקומית. הוא מכפיף בצורה דורסנית ומנכס את השבת לאוכלוסייה מסוימת. בואו ניתן לשבת צביון שמשקף זכות דמוקרטית ומסורתית".

ד"ר שוקי פרידמן, מנהל המרכז ללאום דת ומדינה, המכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר כי "שליש מהמסחר מתנהל בשבת, כך שבפועל, למרות החוקים זה פעל רק לרעת השבת. חנויות שפתוחות בשבת זוכות גם ליותר קונים בימי ראשון ושני, כך ש-35-40% מהפדיון השבועי הוא בזכות פתיחת העסק בשבת. המשמעות היא שגם מי שלא רוצה לעבוד בשבת יש עליו כפיה, בגלל התחרות. החוק הזה לא יועיל וכנראה מזיק. לפני 18 שנה כמעט חוקקנו את חוק השבת, לאחר שהגענו להסכמות, וברגע האחרון רבנים התנגדו. מאז אלפי אנשים עובדים בשבת שלא כחוק. המסחר פרץ כל גבול".

ח"כ מקלב טען כי הכל החל כשבג"ץ החל לדרוס ברגל גסה את זכויות העובדים. "כל רצונם של משפחות בעלי המרכולים הוא שאבא ואמא לא יעבדו בשבת", אמר הרב מקלב והוסיף כי "בזה שאנחנו מאפשרים את פתיחת המרכולים בשבת אנחנו גורמים לכך שאנשים לא יתקבלו לעבודה, לא האבא ולא האימא יהיו עם הילדים בשבת. הרב מקלב פנה לחברי הכנסת ואמר: מי יסתכל בעיניים לכל אותם עובדים שלא יקבלו אותם עכשיו בעבודה כי הם לא מוכנים לעבוד בשבת".

במהלך הדיון העלה ח"כ אייכלר הסתייגות המבקשת להחיל את החוק מיום שעבר בקריאה ראשונה. את דבריו נימק בסקירה מהמתרחש בקרב יהדות ארה"ב.

"ראשי הרשויות הכינו מחטף אנטי חוקי כדי לעקוף את הכנסת. הם מחוקקים חוקי עזר עירוניים בין הקריאות. ההסתייגות שאנו מעלים בפני הוועדה תעצור את ההליך האנטי חוקי הזה ותחיל את החוק החל מכ"ד כסליו תשע"ח, מיום שהחוק עבר בקריאה ראשונה", נימק את הסתייגותו.

"חוק המרכולים איננו חוק חרדי", המשיך אייכלר. "החרדים ימשיכו לשמור על השבת כמו שעשו אבותינו ואבות אבותינו במשך כל השנים. מי שלא שומר שבת מפסיד עבור עצמו. כל אלו שאומרים שאפשר לשמור שבת בכל מיני דרכים, באותה מידה ניתן לשמור דיאטה ולהמשיך לאכול פחמימות. אל תעשו שקר בעצמכם".

אייכלר דיבר בכאב על התבוללותם של יהודי ארה"ב משום שלא שמרו את השבת: "עלינו לזכור שיהדות ארצות הברית רובה מתבוללת ובסוף לא יישאר ממנה זכר, זאת משום שלא שמרו על השבת. לא הייתה שם אפשרות להתפרנס ללא עבודה בשבת. כך הושמדו מיליוני יהודים. הנשיא הרצוג כבר קרא לזה השואה השקטה של ארה"ב. זו השמדה של היהדות. היחידים שישמרו על יהדות ארה"ב אלו שומרי השבת ובני בניהם. מכל השאר לא יישאר זכר''.