ממשלת הימין בונה בכאילו

בשנה האחרונה אישר הדרג המדיני בנייה ושיווק של אלפי יחידות דיור ביו"ש. בפועל: כמעט אף אחת לא הוצאה לשיווק

ערוץ 7 , י"א בטבת תשע"ח

בנייה
בנייה
צילום: ISTOCK

הדרג המדיני אישר במהלך השנה קידום תוכניות בנייה בשלבים שונים ביהודה ושומרון, וזכה בשל כך לביקורת ולגינוי הן בעולם והן בישראל.

אך בדיקת "ישראל היום" מעלה כי כמעט שנה אחרי, כ־3,000 יחידות דיור שיועדו לשיווק מיידי כלל לא הוצאו לשיווק ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) דוחה שוב ושוב את פרסום חוברת המכרזים, למרות רצון מצד קבלנים ויזמים לגשת אליהם ולהתחיל בבנייה.

בדיווח נאמר כי עד כה החלה בנייה של כמה עשרות יחידות דיור בלבד, וגורמים בהתיישבות מודאגים מכך שההקפאה תימשך גם בשנת 2018 ודורשים לאשר לשיווק יחידות דיור נוספות על אלה שכבר ממתינות.

כמעט שנה לאחר שניתן אישור לשיווק מיידי של יחידות דיור, שום חוברת מכרזים חדשה לא פורסמה באתר רמ"י, אלא להפך.

בכל כמה שבועות פורסמו הודעת דחייה ומועד חדש לפרסום החוברת. כך במשך יותר מעשרה חודשים. כפועל יוצא, למעט בנייה של כמה עשרות יחידות דיור בלבד, לא החלה בנייה ממשית בהתנחלויות בשנת 2017.

מדובר ביחידות דיור ברשויות מקומיות ובעיריות, ובהן בין היתר 672 יח"ד באלפי מנשה, 663 יח"ד בבית אריה, 755 יח"ד בביתר עילית, 552 יח"ד בגבעת זאב, 296 יח"ד בבית אל, 44 יח"ד במעלה אדומים ו־52 יח"ד בקרני שומרון. בסך הכל מדובר ב־3,034 יחידות דיור בפרויקטים שונים.

גורמים במשרד רה"מ אמרו אתמול כי נתניהו נתן את כל האישורים הנדרשים לשיווק 3,034 יחידות הדיור. לדבריהם, "שיווק היחידות נעשה על ידי משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל, ובבדיקה שערך משרד רה"מ נמסר כי השלמת התהליך תתבצע בקרוב". מרמ"י נמסר כי "חוברות המכרזים ייצאו בתחילת השנה. העיכוב נבע מהמתנה לשומות".