"להחרים את יורשי הנאצים באוסטריה"

קבוצת שרי חוץ לשעבר פירסמה מכתב פתוח בו היא קוראת להחרים את שרי הימין הקיצוני בממשלת אוסטריה ומכנה אותם "יורשי הנאצים".

ערוץ 7 , י"ב בטבת תשע"ח

העיר וינה שבאוסטריה
העיר וינה שבאוסטריה
צילום: ISTOCK

במכתב הפתוח שפורסם בעיתון הצרפתי "לה מונד", קראו שרי החוץ לשעבר של ספרד, צרפת, קנדה ומדינות נוספות, להחרים את חברי מפלגת הימין הקיצוני "מפלגת החירות" באוסטריה, שנכנסה לאחרונה לממשלה האוסטרית, וכינו אותם "יורשי הנאצים".

במכתב ציינו שרי החוץ לשעבר כי "בואו לא נפנה את עינינו הצידה. יורשי הנאצים הגיעו לעמדות הכוח בממשלה האוסטרית החדשה. כולנו מודאגים, מאחר וכולנו מאויימים על ידי האידאולוגיה הקטלנית של השנאה". מפלגת החירות קיבלה שישה משרדים בממשלה החדשה שהקים הקנצלר הצעיר סבסטיאן קורץ, לרבות משרדי הביטחון והפנים.

במכתב קוראים שרי החוץ לשעבר לעמיתיהם הנוכחים ברחבי העולם שלא להיפגש עם חברי "מפלגת החירות" המכהנים בשרים בממשלת אוסטריה ולהחרים אותם. "על מנהיגי מדינות לסרב להשתתף בפגישות עם שרי מפלגת החירות או לקבל אותם לפגישות.

על מדינות האיחוד האירופי להחרים את אוסטריה כאשר תיכנס לתפקידה כנשיאת מועצת האיחוד האירופי בין החודשים יוליט ודצמבר בשנה הבאה" נקבע במכתב, עליו חתומים בנוסף גם זוכה פרס נובל לשלום ונשיאה לשעבר של טימור חוסה ראמוס-הורטה, וכן ציידי הנאצים סרג' וביאט קלרספלד.

ראשי "מפלגת החירות" גינו את המכתב וטענו כי מדובר בנסיון פסול להוביל לחרם אירופי על המפלגה. "מדובר במכתב של פוליטיקאים שמאליים בדימוס, שמנסים להשיג פרסום. אף פוליטיקאי רציני לא ייחס חשיבות לקולות כאלו מהעבר הפוליטי. המכתב הזה הוא הנסיון האחרון של השמאל לפגוע בממשלה האוסטרית החדשה", אמר הראלד וילמסקי, מזכ"ל מפלגת החירות באוסטריה.