"בעד מילואים - אבל למה באוגוסט?"

חיילי מילואים, רבים מהם הורים לילדים קטנים, קיבלו הודעה לפיה יזומנו לחודש מילואים דווקא בחודש בו שאין לימודים וקייטנות.

ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ח

חיילי מילואים באימון
חיילי מילואים באימון
צילום: דו"צ

בצה"ל מזמנים אזרחים לחודש מילואים דווקא בזמן הבעייתי ביותר מבחינתם במשך השנה - בחודש אוגוסט.

בעיתון "ישראל היום" דווח הבוקר (ראשון) על חיילי מילואים הזועמים על שיבוצם לתעסוקה מבצעית דווקא בחודש אוגוסט, "זה חוסר התחשבות של הצבא, חוסר הבנה מצידו של מה זה מערך המילואים. זו תקופה שאין בה מסגרות לילדים".

בצבא מסבירים מנגד, כי שלוש התקופות היחידות שבהן לא יזומנו אנשי מילואים לתעסוקה מבצעית הן ראש השנה, פסח ויום העצמאות.

אולם, קצין בכיר הסביר כי מדובר בתפיסה שגויה, "מרבית אנשי המילואים יעדיפו לא להיות בראש השנה בבית, אבל כן להיות בבית באוגוסט".

"לסטודנטים אוגוסט זה בסדר, אבל יש בגדוד גם אנשי משפחות עם ילדים. גם אם נשתדל לשבץ את אנשי המשפחה בתחילת החודש, הם ייאלצו להיעדר מהעבודה כמעט חודש, מכיוון שבסוף אוגוסט אין קייטנות לילדים".

לדברי הקצין, "בראייה שלי - הצבא צריך להבין שתעסוקה מבצעית באוגוסט היא פחות נוחה לאנשי המילואים. בדרך כלל אנחנו משתדלים להתחשב בבקשות אנשי המילואים ו'לתפור להם חליפה' שתתאים להם במילואים, אבל הפעם לא תהיה לנו כמעט גמישות כי כולם יעדיפו להיות בסוף אוגוסט בבית".

קצין אחר, סגן מפקד פלוגה בגדוד שזומן למילואים באוגוסט, אמר ל"ישראל היום": "אוגוסט זה החודש הכי קריטי. אני בן ‭ ,31‬ אשתי שכירה. אנחנו לא גרים ליד הסבתות ואוגוסט עד תחילת ספטמבר זה הזמן הקריטי שבו אין קייטנות לילדים. לא יכול להיות שגדוד מילואים מזומן בזמן הזה. אנחנו גדוד שעושה המון מילואים. מקווה שלא נגיע למצב של סרבנות".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מתאמן ונערך לחירום גם בקיץ, בהתאם לצורך המבצעי, למחזוריות התעסוקה המבצעית ולגרף האימונים. צה"ל רואה חשיבות רבה באנשי המילואים, והצורך להיות קשוב אליהם עומד לנגד עיניו. בעקבות כך בוצעו התאמות ייחודיות של פרקי זמן המילואים בתקופות החגים ובחודשים יולי ואוגוסט לצורך המינימלי".