ראשי השכונות מתאחדים למען ה"פולשת"

הרשויות דורשות מאסתר לעזוב את ביתה באבו כביר לאחר 50 שנות מגורים. פעילי השכונות: 'המדינה מסדרת קרקעות ביו"ש, שיסדרו גם כאן'

יוני קמפינסקי , י"ג בטבת תשע"ח

אסתר לויאן
אסתר לויאן
צילום: יוני קמפינסקיטוען....

פעילים מהשכונות הוותיקות בתל אביב התאספו היום (ראשון) כדי להביע תמיכה באסתר לויאן בת ה-70 שקיבלה הוראה מהרשויות לפנות מחר את ביתה.

לויאן נתבעה ע"י רשות הפיתוח כ"פולשת" למרות יותר מ-50 שנות מגורים רצופות בביתה באבו כביר בתל אביב.

ביתה של לויאן נמצא במתחם הגדנ"ע על חורבות הכפר אבו כביר ומדובר בבית ערבי ישן, חלק מנכסי הנפקדים מהכפר אבו כביר.

"אין לאסתר ומשפחתה זכויות בעלות טאבו על הנכס", מסבירים מובילי מחאת השכונות, "אך נוהל שהיה יכול להסדיר את הנכסים הוסתר מתושבי השכונות. כעת המדינה מנצלת את המצב כדי להגדיר את כל תושבי השכונות כ'פולשים' ולפעול להוצאתם מהבית ונישולם מהנכסים בהם הם מחזיקים כ-70 שנה".

"המדינה פועלת באכזריות", אומרים במטה המאבק, "והיא נדרשת לעזוב את ביתה ללא כל פיצוי".

ראשי השכונות למען אסתר
צילום: יוני קמפינסקי

"עם הקמת המדינה, בברכת ובשליחות הרשויות, משפחות מזרחיות התיישבו בכפרים ערבים נטושים בשולי הערים בתנאים לא תנאים" מזכירים במטה הפעילים וקובעים, "המדינה אחראית לאי הסדרת הזכויות בקרקע של תושבים אלה. המדינה הכשילה כל נסיון מצידם של תושבי השכונות להסדיר את זכויותיהם".

"באנו היום לבית של אסתר לויאן כדי לומר לה: אסתר, את לא לבד", מבהירים הפעילים, "תושבי השכונות שבעו מפינויים אכזריים ומנישול. הפינוי שלך לא יקום ולא יהיה. כולנו נעמוד כאיש אחד איתך לעצור את הפשע הזה ולהבטיח שתפוצי לפי ערך הבית והקרקע אותם את נדרשת לפנות לאחר יותר מ-50 שנות מגורים. כך נעמוד מעתה ואילך בכל שכונה ושכונה מול כל איום של פינוי כפוי ללא פיצוי הוגן".

"אנחנו רואים שכשהיא רוצה, המדינה יודעת טוב מאוד להסדיר את הקרקע", אומרת לערוץ 7 רונית אלדובי ממובילי המאבק, "אנחנו מפרגנים לתושבי יהודה ושומרון שהמדינה עושה שמיניות באוויר כדי להסדיר את המעמד שלהם על הקרקע. אנחנו שהמדינה לא עומדת לצידנו ואנחנו יוצאים במלחמה".

"ראינו את המאמצים של הממשלה, ושל השר אורי אריאל, להסדיר את ההתיישבות הבדואית בנגב בפיצויים כספיים נדיבים ובחילופי קרקעות", הצהירו במטה המאבק, "גם אצל אחינו בני הקיבוצים והמושבים, הסדר היסטורי מבית מדרשו של כחלון יאפשר להם לקבל בעלות מלאה על קרקעות מדינה ולהמשיך לשגשג ולגדל בנחת את הדור הרביעי והחמישי".

אסתר לויאן
צילום: יוני קמפינסקי