איך מדבררים את צה''ל בשבת?

הרב הראשי לצה"ל, תא"ל הרב אייל קרים, מסביר מה החשיבות של העברת תיעוד מבצעי לתקשורת - גם לעיתים כשהדבר כרוך בחילול שבת. צפו

אלירן אהרון , י"ד בטבת תשע"ח

הרב אייל קרים
הרב אייל קרים
צילום: דובר צה"ל

משמעות לפרסום חומרי דובר צה"ל - גם בשבת

הרב הראשי לצה"ל, תא"ל הרב אייל קרים, התייחס היום (ראשון) לסוגיית עבודת דובר צה"ל בשבת במהלך כנס "עצרת העולם התורה".

הרב קרים הסביר כי "צריך להבין מה משמעות הכתיבה, עד כמה היא חיונית ומה המשמעויות שיש לכתיבה הזו".

"מסוק קרב שתוקף חוליית שיגור בעזה - יש לו בגחון מצלמה שמתעדת את התקיפה. אחרי שעה, בכל רשתות האינטרנט והטלוויזיה בעולם מופץ שצה"ל תקף חפים מפשע. יש משמעות מאוד גדולה שדובר צה"ל יוציא את הקלטת הזו החוצה לתקשורת האלקטרונית כדי להכחיש את הדבר הזה בעולם", מסביר הרב קרים.

הרבצ''ר הדגיש כי הרבנים "צריכים להבין מה משמעות דעת הקהל בעולם. צריך לפעמים כדי להביא את הקלטת הזו לנסוע להביא אותה מבאר שבע. צריך להבין את משמעותה הגדולה של התקשורת, לא רק בלחימה אלא גם בשיגרה".

"היה בעבר כוח של צה"ל שנלחם בקסבה של שכם ואליהם התלווה צלם שהוא חייל מיחידת דובר צה"ל בעל פרופיל קרבי. בערב שבת בין השמשות גילו בונקר עם משגרים מאולתרים משכם לכיוון נתניה. אמר המח"ט לצלם של דובר צה"ל - צלם. אמר לו החייל, 'שאבעס'. המח"ט לקח את המצלמה וצילם בעצמו".

"ביום ראשון שלח לי המח"ט שאלה - מה דעתי? האם היה מותר לצלם? מי שמבין את הדינמיקה של התיעוד המבצעי צריך להבין שתמונה כזו הולכת מהקסבה של שכם, למח"ט, למפקד האוגדה, לאלוף, לרמטכ"ל, לשר הביטחון ומשם לראש הממשלה שמראה את זה הלאה - וזה מאפשר חופש פעולה של שבוע נוסף לגדוד של גולני לפעול בקסבה בשכם ולחפש עוד מחבלים, עוד חגורות נפץ, עוד אמל"ח", מסביר הרב קרים.

הוא סיכם ואמר, "אם אנחנו לא מבינים את הסוגיה של תיעוד מבצעי לעומק - אז באמת קשה לנו להגיד מותר על דבר כזה".