מדוע נתקעת פתיחת בי"ס לרפואה באריאל?

הצעת חוק של חברי הכנסת שולי מועלם-רפאלי ויעקב מרגי נדרשת על מנת לקדם את המהלך ההיסטורי, אך ח"כ קיש מונע את המשך קידומה.

חזקי ברוך , י"ד בטבת תשע"ח

הנחת אבן הפינה לבית הספר לרפואה
הנחת אבן הפינה לבית הספר לרפואה
צילום: Ben Dori/Flash90

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יעקב ליצמן, שר החינוך נפתלי בנט ובני הזוג אדלסון השתתפו רק לפני כחצי שנה בטקס החגיגי בו הונחה אבן הפינה לבניית בית הספר לרפואה באריאל.

אולם, כעת מתברר שדווקא גורמים בכירים מתוך הקואליציה תוקעים בימים אלו את המהלך ההיסטורי של הקמת בית הספר.

לצורך הקמתו של בית הספר לרפואה נדרשת בין היתר העברת אוניברסיטת אריאל בשומרון לאחריותה של המועצה להשכלה גבוהה בישראל, וביטול המועצה להשכלה גבוהה ביו"ש.

אולם, הצעת חוק ברוח זו שיזמו חברי הכנסת שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) ויעקב מרגי (ש"ס) תקועה בימים אלו בועדת הכנסת.

ההצעה אושרה בקריאה טרומית, אך על מנת להעביר אותה להמשך הכנתה בועדת החינוך בראשה עומד ח"כ מרגי נדרשת החלטה של ועדת הכנסת, בראשה עומד ח"כ יואב קיש המונע את ההצבעה.

ח"כ קיש עושה זאת כחלק ממאבקו להעברת הצעת החוק לקיצור חזקת הגיל הרך, הצעה לה מתנגדות כמה חברות כנסת מהקואליציה, ובהן גם אחת מיוזמי החוק לביטול מל"ג יו"ש, ח"כ שולי מועלם רפאלי.

גורמים באוניברסיטה טוענים כי קיש דורש שהצעתו לקיצור חזקת הגיל הרך ללא ביטול האפוטרופסות של ההורים תאושר במליאת הכנסת, ועד אז עושה שימוש בתפקידו כיו"ר ועדת הכנסת על מנת "לתקוע" הצעות חוק שיזמו מתנגדי קיצור חזקת הגיל הרך. לטענתם, הפקולטה והאוניברסיטה הופכות ל"בנות ערובה" במאבק שהן כלל אינן קשורות אליו.

ח"כ קיש מסר בתגובה, "לאור הפרות ההסכמים הקואליציוניים בנושא חזקת הגיל הרך - אין בכוונתי לעזוב את תפקיד יו"ר ועדת הכנסת - עד אשר יעבור חוק זה בקריאה ראשונה".