'הבעיה אינה אירופה אלא גורמים בנו'

נגיד אוניברסיטת אריאל קורא להסרת אבן הנגף להקמת הפקולטה לרפואה באריאל, "המדינה לא מכירה בנו כאוניברסיטה ישראלית".

בני טוקר , ט"ו בטבת תשע"ח

לא מתרשם. כהן אורגד
לא מתרשם. כהן אורגד
פלאש 90
טוען....

נגיד אוניברסיטת אריאל, יגאל כהן אורגד, טוען כי הקשיים להקמתה של הפקולטה לרפואה מגיעים דווקא מגורמים מבפנים, כלשונו.

"עם אירופה אנחנו מתמודדים, אבל הרבה יותר קשה לנו ההתנגדות בתוך ישראל, כמו לדוגמא ההתנגדות המטומטמת כרגע לפתיחת פקולטה נוספת לרפואה, כאשר כולם יודעים שיש מחסור בהכשרת רופאים שזה אינטרס לאומי ולנו יש את היכולת, אבל יש כאלה שמשיקולים פוליטיים מנסים לעשות את הכל כדי למנוע את פתיחת הפקולטה".

לדבריו עד כה אוניברסיטת אריאל לא מוכרת כאוניברסיטה ישראלית בישראל, "אמנם כל התארים שלנו מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה בישראל על ידי המוסדות האקדמאים והלא אקדמאים בישראל. לעומת זאת כאוניברסיטה אנחנו לא מוכרים כאוניברסיטה ישראלית אנחנו מוכרים כאוניברסיטה שמוכרת על ידי מל"ג יו"ש. לאחרונה זה הפריע לפתיחת לימודי הרפואה מכיוון שיצאה תקנה שקובעת שלימודי רפואה קליניים ליד מיטת החולה יכולים להתקיים רק באוניברסיטאות ישראליות. יש כרגע יוזמת חקיקה על ידי יו"ר ועדת החינוך להחיל את חוק המועצה להשכלה גבוהה בישראל גם על מוסדות להשכלה גבוהה ביו"ש שהם שלושה, אוניברסיטת אריאל מכללת הרצוג ומכללת אורות. בוועדות הכנסת מתעכב כרגע הקידום של החוק שיהפוך את אריאל לצורך העניין לאוניברסיטה ישראלית ויוריד את צוואר הבקבוק האחרון שמונע את קידום פתיחת הפקולטה לרפואה".

אורגד מקווה שלאחר שיוסרו כל המכשולים הפקולטה תיפתח, "הנושא של הפקולטה לרפואה מקודם כרגע במלוא המרץ. הוקמה כאן ועדת בדיקה אקדמאית שקיבלה את האישור של ות"ת, הועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה. אנחנו נעשה כל מאמץ שבאוקטובר 2018, מקסימום במרץ 2019, יתחילו הלימודים הסדירים של ארבע שנים סדירות לרפואה לתואר MD ".

נגיד האוניברסיטה אומר לערוץ 7 כי למרות הסכם אורייזן 2020 שמפלה מוסדות אקדמיה מעבר לקו הירוק לאוניברסיטה יש שיתופי פעולה פוריים גם עם מדינות אירופה. "אין ספק שזה פוגע ביכולת שלנו להתחרות, ולצערי הגדול ממשלות אירופה פועלות בניגוד לאינטרסים האירופאים ובניגוד לאינטרסים של קידום המדע. יש לנו שיתופי פעולה עם עשרות אוניברסיטאות באירופה שיתופי פעולה מדעים שיתופי פעולה מדעיים עם מערכות ביטחוניות רגישות באירופה בתחומי הלוויינים. התרומה של אוניברסיטת אריאל וגופים אחרים מעבר לקו הירוק לקידום המדע ולרווחה הכלכלית של תושבי ישראל והעולם היא משמעותית מאוד. האם אני שמח מהמצב הזה? בשום אופן לא. האם אפשר לחיות עם זה? לצערי כן. אנחנו מתגברים על קשיים כאלה ואחרים".