"החלטת המחוזי מהפכנית"

בימ"ש המחוזי קבע כי שוויון בנטל המזונות אינו מוגבל רק למקרים של משמורת משותפת. "המוטיבציה לניכור הורי תפחת".

גיל רונן , ט"ו בטבת תשע"ח

עו"ד פנינה יחזקאל-כחלון
עו"ד פנינה יחזקאל-כחלון
צילום: עצמי

פסיקה תקדימית של שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב תוביל לשטף של תביעות להפחתת נטל המזונות שיוגשו ע"י אבות גרושים, כך מעריכה עו"ד פנינה יחזקאל, המתמחה בדיני משפחה.

הפסיקה התקדימית קובעת כי עקרון השוויון בנטל המזונות שקבע בית המשפט העליון אינו מוגבל רק למקרים של משמורת משותפת.

"החלטת המחוזי מאוד מהפכנית, משום שעד היום אב היה חייב במזונות ילדיו ולא משנה מה היה פוטנציאל וכושר ההשתכרות שלו", הסבירה. "גם במידה ופוטנציאל כושר ההשתכרות של האמא היה גבוה יותר מזה של האבא, יכלו לפטור את האבא ממזונות אבל לא לקבל מזונות בפועל מהאמא”.

אולם, שופטי המחוזי בתל-אביב, שאול שוחט, יהודית שבח, וחנה פלינר, קבעו כי ההלכה המשפטית שקבע לאחרונה בית המשפט העליון בעניין השוויון בנטל המזונות אינה מוגבלת למקרים של “משמורת משותפת”, בהם הילדים מצויים אצל האמא והאבא באופן שווה, פחות או יותר.

נוסחה מתמטית למזונות

"התקנה אינה עושה אבחנה תלויית-משמורת וגם הפרשנות החלופית לה, שאומצה בפסק דינו של העליון, לא סויגה בחוות דעתו של השופט עוזי פוגלמן רק לקטגוריה הספציפית המכוונת למקרים שעמדו לפניו, שבהם מדובר היה במשמורת משותפת והורים בעלי יכולת כלכלית שווה", קבעו השופטים.

המחוזי אף קבע נוסחה מתמטית לחישוב אופן חלוקת המזונות בין ההורים, בהתחשב בארבעה פרמטרים: צרכי הקטינים, היכולות הכלכליות של ההורים, קביעת היחסיות של היכולת הכלכלית של ההורים – האחד מול השני וחלוקת המשמורת בין ההורים בפועל.

"אין שום סיבה לדון הורה אחד, רק בשל המגדר שלו, לחיי עוני וצמצום”, הסבירה יחזקאל. "עד היום, אבות רבים נותרו מחוסרי כל, בעוד שאורח החיים הכלכלי של האמהות הפך הרבה יותר טוב משל האבות.

"במידה והדברים ייושמו הלכה למעשה, יכול להיות גל והצפה של תביעות, כי אני מניחה שאבות רבים נאבקים תחת עול תשלום דמי המזונות שאינם מוצדקים”, היא העריכה. "בשיטה החדשה, הילדים יוכלו ליהנות מרווחה כלכלית גם אצל אבא וגם אצל אמא, וזה יעודד קשר משמעותי עם שני ההורים. זה גם יוריד את ה'טריגר' למאבקי משמורת. כי הרי פעמים רבות הניכור ההורי נסוב סביב שיקול כלכלי, ואם השיקול הכלכלי יורד, אני חושבת שהרבה סכסוכים ייפתרו".

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.