"החיים היהודיים בגרמניה בסכנה"

שרלוט קנובלוך, לשעבר נשיאת המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, קוראת לממשלתה להילחם באנטישמיות הגואה.

ניסן צור , י"ד בטבת תשע"ח

צלב קרס (אילוסטרציה)
צלב קרס (אילוסטרציה)
צילום: רויטרס

בכירה בקהילה היהודית בגרמניה מזהירה כי החיים היהודיים במדינה בסכנה קיומית.

בראיון לתחנת רדיו בגרמניה התייחסה שרלוט קנובלוך, לשעבר נשיאת המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, להפגנות האנטי-ישראליות וגילויי הנאציזם הרבים בגרמניה בתקופה האחרונה, והסכנה שחשים יהודי גרמניה לאור הכמות העצומה של המהגרים המוסלמים שנכנסו למדינה בשנים האחרונות.

"הדרך הטובה ביותר להילחם בתופעות האלו היא למנות נציב מיוחד שיתמודד איתן. סוג כזה של אנטישמיות, ברחובות וברשתות החברתיות, הפך להיות נפוץ מאוד", אמרה קנובלוך, ניצולת שואה שהסתתרה אצל משפחה גרמניה שהצילה אותה.

בגרמניה מתגוררים כיום כמאה אלף יהודים החברים בקהילות היהודית השונות וההערכה היא כי ישנם עוד מאה אלף יהודים שמעדיפים להסתיר את זהותם ולא להיות חברים בקהילה היהודית.

קנובלוך הוסיפה בראיון כי "הנציב החדש שימונה להתמודד עם תופעת האנטישמיות חייב להיות בעל נסיון והכשרה. זו לא אמורה להיות רק עמדה סימלית בלבד".

היא הוסיפה, "אני מודאגת מכך שדיווחים על התגברות התקריות האנטישמיות, שמירה משטרתית ונקיטת אמצעי ביטחון מוגברים הפכו לדבר נורמלי".

מנהיגים יהודיים רבים בגרמניה הביעו בחודשים האחרונים תמיכה במינויו של נציב מיוחד למלחמה באנטישמיות, שיסייע לממשלת גרמניה לפקח ולאסוף מידע על התגברות האירועים האנטישמיים במדינה.

הדרישה הגיעה גם בעקבות התחזקותה של מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" הנחשבת כמפלגת אנטי הגירה אולם בעבר הואשמו רבים מחבריה בהתבטאויות אנטישמיות ושנאת יהודים.