הישג לבית היהודי
חוק 'ירושלים מאוחדת' אושר בכנסת

מליאת הכנסת אישרה את החוק שלפיו יידרש רוב של 80 חברי כנסת לכל שינוי במעמדה של ירושלים או מסירה של שטחים ממנה.

ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשע"ח

ירושלים
ירושלים
iStock

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את התיקון ל"חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל".

את החוק יזם יו"ר מפלגת הבית היהודי השר נפתלי בנט והגישה אותו יו"ר הסיעה, ח"כ שולי מועלם-רפאלי.

64 ח"כים הצביעו בעד החוק, 51 התנגדו אחד נמנע.

על פי התיקון, יידרש רוב של 80 חברי כנסת לכל שינוי במעמדה של ירושלים או מסירה עתידית של שטחים ממנה במסגרת הסכם מדיני, במקום רוב של 61 ח"כים, כפי שהיה עד כה.

ההצבעה הסתיימה לאחר נאומים של חברי כנסת רבים שדיברו בעד ונגד החוק, ובתום הצבעה על שלל הסתייגויות על סעיפי החוק השונים.

בדברי ההסבר נכתב: "ירושלים היא עיר בעלת מעמד מיוחד ומשמעות היסטורית לעם היהודי ובירתו הנצחית. ירושלים כבירת העם היהודי היא מחויבות של דורות. אין עם אחר בעולם שיש לו קשר, בעל ממד של נצח, כה ממושך לעיר הבירה שלו. כ-3000 שנים לאחר שקבע דוד המלך את ירושלים כבירתו של העם היהודי חוללו כיסופי הדורות לירושלים את הנס ההיסטורי שאין לו אח ורע במולדת העמים.

כשיש סימנים המבקשים לערער על מוסכמות יסוד אלה שבבסיס קיומנו הלאומי, על הכנסת לעשות מעשה שימנע כל פגיעה בבירת ישראל. בהתאם לכך, מוצע במסגרת הצעת החוק לקבוע כי כל שינוי בשטח תחומה של ירושלים ושינוי בהוראה האוסרת על העברת סמכות המתייחסת לירושלים לגורם זר, תחייב רוב מיוחס של שמונים חברי הכנסת. כמו כן, מוצע כי גם שינויה של הוראת השריון האמורה תחייב רוב דומה - שמונים חברי הכנסת.

לתיקון חוק זה גם תכלית ביטחונית שהרי נסיגת צה"ל מלבנון ותכנית ההינתקות מרצועת עזה הוכיחו כי למקום שממנו ישראל נסוגה נכנסים גורמי טרור שמאיימים על ביטחונם של תושבי ישראל. אפשרות כזאת יש למנוע בעיר שחוברה לה יחדיו. מטרתו של התיקון לחוק הוא לבצר את אחדותה של ירושלים, להבטיח את עתידה ולשמור על ביטחון תושביה".

השר זאב אלקין (הליכוד) בירך על אישור החוק ואמר: "אני מברך את הכנסת על אישור ברוב גדול של תיקון לחוק יסוד ירושלים המחזק את חומת המגן כנגד אלה משמאל שעלולים לנסות לפגוע בעתיד בריבונות הישראלית בירושלים המאוחדת!".

השר בנט כתב בדף הפייסבוק שלו: "כרגע הבטחנו את אחדות ירושלים לצמיתות. יזמנו את החוק שמשריין את ירושלים, כך שלא ניתן יהיה לחלק אותה אלא ברוב עצום של 80 חברי כנסת.

"הר הזיתים, העיר העתיקה, הר הבית ועיר דוד יישארו בידנו לעד. לא יהיו עוד תרגילים פוליטיים שיאפשרו את קריעת הבירה שלנו. זו גם תשובת ישראל להצבעת האו״ם המבישה נגד ירושלים. יום חג לישראל!", הוסיף בנט.