ביטוח לאברכים? גפני מתנגד

סגן שר האוצר מנסה לקדם ביטוח חיים לאברכים אולם מי שמתנגד הוא דווקא יו"ר ועדת הכספים שטוען כי מדובר ביוזמה גרועה

בן שאול , ט"ו בטבת תשע"ח

משה גפני
משה גפני
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מזה שנים שסגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) מנסה לקדם יוזמה לטובת אברכי הכוללים בדמות הצטרפות לביטוח חיים אחיד שיבטיח קיום בכבוד למשפחה שאיבדה חלילה את אביה.

לדברי כהן, לאחרונה הושגה גם הסכמת משרד המשפטים אך היחיד שמתנגד ליוזמה הוא ח"כ גפני. "השגתי הסכמה של משרד המשפטים לתוכנית ביטוח חיים לכל אברך. כל חברי הכנסת תומכים, קיבלתי את ברכותיהם של כל הרבנים והאדמו"רים. ורק ח"כ גפני מתנגד", סיפר אמש בראיון לרדיו 'קול חי'.

בדבריו סיפר על ייחודיותה של היוזמה. "כל אברך יוציא מכיסו סכום פעוט של 20-30 ש"ח לחודש עבור הביטוח שנקווה שלא נצטרך. במקרה של פטירה ח"ו תקבל אלמנתו קצבה חודשית של 5000 ש"ח למשך 15 שנה".

כהן משוכנע כי היוזמה תאושר בלעדי גפני. "נעביר את זה בלעדיו. ליצמן אמר לי שהוא יביא את זה לישיבת סיעת יהדות התורה והרוב שם יקבע".

גפני משוכנע כי מדובר ביוזמה גרועה וטוען כי היוזמה תפגע בתקציבי הישיבות, תאפשר למשרד האוצר לנגוס בתקציב לנושאים נוספים ותפגע במשפחות האברכים.

"תקציב הישיבות הוא תקציב שמעולם לא נגעו בו, ולראשונה רוצים לתת למשרד האוצר לגעת בזה, היום בשביל ביטוח חשוב, ומחר להכשרה מקצועית, ומחרתיים לגחמות נוספות שפקידי האוצר ירצו להכריח אברכים, וזו פגיעה אידיאולוגית", אמר.

גפני הוסיף עוד כי "תקציב הישיבות הוא נמוך ואיננו מכסה את כלל ההוצאות, ולקת מזה כסף למטרה חשובה ככל שתהיה היא בלתי מתקבלת על הדעת. מה גם, שדובר עד כה שיביאו כסף תוספתי עבור הביטוח, ומתברר שהדבר לא נכון אלא מעוניינים לקחת כסף מתוך תקציב הישיבות. אי אפשר להחליט עבור האברכים לאן ילך הכסף החלקי שהם מקבלים. אם מישהו מהם רוצה את המלגה לחלב לילדים, זכותו, ופקידי האוצר לא יחליטו עבורם שהוא ילך לביטוח חשוב ככל שיהיה. אסור להסכים בשום אופן למדרון החלקלק הזה שסופו מי ישורנו".