'התנהלות ברקת חסרת אחריות ומבישה'

ברקת וכחלון מאשימים זה את זה בעשיית הון פוליטי על חשבון תושבי ירושלים. סגנו של ברקת עד לא מכבר משוכנע: הוא נטל עבור הירושלמים.

שמעון כהן , ט"ו בטבת תשע"ח

אשפה בשירות המאבק
אשפה בשירות המאבק
צילום: הדס פרוש, פלאש 90טוען....

במשרד האוצר דורשים ממשרד הפנים להציב חשב מלווה מטעמם להתנהלות התקציבית של עיריית ירושלים, וטוענים כי העירייה מתנהלת בתקציבה באופן רשלני עד כדי פלילי.

הדרישה הזו מגיעה לאחר הודעת ראש העירייה, ניר ברקת, ולפיה לא יהיה מנוס מפיטורי כאלפיים מעובדי העירייה ומקיצוץ משמעותי בשירותים שיינתנו לתושבים. כל זאת בצל מאבקי האשפה שמנהל ברקת מול האוצר כאשר כזכור הורה בראשית השבוע לערום אשפה מול משרד האוצר ובמוקדים נוספים ברחבי העיר, בטענה לפיה שר האוצר אינו מעביר לירושלים תקציבים שהובטחו לה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר 'התעוררות', מי שעד לא מכבר היה סגן ראש העירייה, חבר מועצת העיר עופר ברקוביץ', המאשים את ברקת בניהול מאבק פוליטי על גבם של התושבים.

"בראש ובראשונה צריך לומר שירושלים צריכה עוד משאבים בגלל קשיים תקציביים מבניים שאין במקומות אחרים", פותח ברקוביץ' ומציין כמה דוגמאות לקשיים הללו: "שמינית מילדי ישראל לומדים בירושלים. לא קיבלנו מהממשלה הרבה הרשאות בנייה למבני חינוך ואנחנו שוכרים מבנים במאה מיליון שקלים לשנה. קיימים פטורים מארנונה בגובה של שבע מאות מיליון שקלים כתוצאה ממדיניות ממשלתית ועוד. לצד זאת הצורה והדרך שבה ברקת מנהל את המאבק היא צורה גרועה. הוא שוחק את האמון של התושבים".

"מאמצע הקדנציה ניר מנהל קמפיין בליכוד וקמפיין אישי נגד כחלון. זו לא הדרך שתביא משאבים לירושלים. מענק הבירה עלה בשנים האחרונות ובהחלט יש מקום להמשך חיזוקה של הבירה, אבל לא בדרך הזו. המעשה של שפיכת זבל ממשאית של העירייה - מה המסר לציבור? המסר הוא שכל דאלים גבר. כל אחד ייקח חוק לידיו וישפוך אשפה ברחוב? זו לא צורה ולא דרך, בוודאי לא של ראש עירייה. זו התנהלות חסרת אחריות ומבישה".

"אני חושב שההיבטים הפוליטיים הם מאוד דרמטיים. זה לא רק שר אוצר. הממשלה צריכה להבין את מיקומה של ירושלים כשברקע גם פיטורי עובדי טבע. הממשלה כממשלה לאומית צריכה להירתם כדי להביא את ירושלים למקום שאליו רוצים שהעיר תגיע. מערכת היחסים בין ברקת לכחלון לא מעניינת אותי אלא הבאת תקציבים לטובת התושבים".

ברקוביץ' מבין את הטענות כלפי ברקת ואומר: "יש פה תקציבים שנודדים לצרכים פוליטיים, לאירועים של יצירת במות שאנשים יוכלו לברך בהן, יש פה התנהלות וסדרי עדיפויות לקויים. כמחזיק תיק התרבות הצבעתי פעמיים נגד העברת תקציבים לאירועים ולא לתברואת ונקיון העיר. ברקת מזניח במודע חלק מהתחומים. תקציבים לא מושקעים במזרח העיר למרות הדיבור על חמישים שנות ריבונות. יש כאן הרבה היבטים שאני מבין למה בגללם משרד האוצר מתקשה לשתף פעולה עם חלק מהדרישות".

באשר לטענות נגד שר האוצר כמי שהוא זה שמנהל מאבק פוליטי על גבם של תושבי ירושלים ומסרב להעביר תקציב נדרש לבירה, אומר ברקוביץ': "אני לא יודע להצדיק את ההתנהלות של כחלון ולא יודע מה הסיבות להחלטות שלו, אבל ברור לי שברקת הוא כעת נטל לירושלים. הוא לא הפתרון אלא הבעיה. הוא מנהל מערכות קשרים של חוסר אמון מול פוליטיקאים ושרים. צריך לדעת לבנות מערכת יחסים נכונה של בניית אמון. ברקת טעה כשחשב שדרך המאבק היא שתביא לתוצאות".

מוסיף ברקוביץ' ואומר: "בתשע השנים האחרונות הייתי שותף גדול של ברקת. היכולת שלו לייצר שותפות והבנה משותפת היא קטנה, ויכול להיות שהוא משלם על זה מחיר. זה לא מצדיק את ההתנהלות של כחלון וירושלים צריכה לקבל עוד משאבים אבל ברקת לא יודע לעשות את זה. הוא מכניס את העיר למשבר אחר משבר בכל שנה, איומי פיטורין, השבתת פעילות עירונית לפני ואחרי כל תקציב, ולאחר מכן לא מספיקים לממש את התכניות".

אז איך, נשאל ברקוביץ', קורה שהציבור הירושלמי בחרו בברקת ולא רק פעם אחת? "היום הקואליציה צרה ומתבססת על הסיעות החרדיות. רוב הסיעות הציוניות מאריה קינג ועד מרץ בחוץ. ברור שהאינטרסים של ברקת ברמה הארצית. הסכם החלוקה שלו הוריד את התורן בפני הסיעות החרדיות. הוא לא חתם את ההסכם הזה איתנו, מי שהביא אותו לכיסא שלו. הוא חתם עם החרדים הליטאים. ניר השתנה והתושבים מתחילים לעכל את זה".

באשר לאפשרות התמודדות נוספות של ברקת הוא אומר: "אני מניח שיהיה לו לא פשוט אם הוא יחליט להתמודד בבחירות הבאות. הרבה תושבים מאוכזבים, מוקיעים את ההתנהלות בעניין שפיכת הזבל. התושבים רואים את סדרי העדיפויות הלקויים, את העברת התקציבים והמבנים לחרדים. הוא עושה טעות אחר טעות ולכן הגשתי מועמדות לראשות העיר".

עוד נשאל ברקוביץ' אם האינטרס הטבעי של ברקת לא אמור היה - עיר שקטה ללא מהומות בטרם הוא יוצא אל הזירה הכללית, והאם אין המאבקים מול כחלון פוגעים בו טרם היציאה להתמודדות בליכוד. "אני לא חושב שזה משרת אותו, אבל הוא מחפש חשיפה ותקשורת, והמאבקים האלה עושים לו את זה. אני לא חושב שזה מסייע, אבל להבנתי זה ההיגיון שמוביל אותו".

נזכיר ונציין כי בעירייה מגיבים לטענות השר כחלון ומשרד האוצר ואומרים: "מוטב שכחלון יחדל מעיסוק בפוליטיקה עסקנית קטנה ובמקום להסתתר מאחורי פקידי האוצר יסייע לבירת ישראל להמשיך את הצמיחה למען הירושלמים וכל אזרחי ישראל".