נחשפה "תכנית בנט" להגברת המוטיבציה

בתכנית: כניסת קצינים לבתי הספר להרצאות לקראת גיוס וחיזוק הקשר בין בסיסים צבאיים קרביים לבתי הספר.

עוזי ברוך , ט"ו בטבת תשע"ח

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: מירי צחי

שר החינוך, נפתלי בנט, הנחה לאחרונה לגבש תכנית לאומית שתעודד את התלמידים לגיוס משמעותי שתוטמע במערכת כבר השנה.

התכנית, שנחשפת היום (שלישי) לראשונה, גובשה על ידי צוות מקצועי בראשות מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב ובשיתוף עם משרד הביטחון וצה"ל.

"היום אנחנו יוצאים עם תכנית מקיפה להגברת המוטיבציה לגיוס לשירות משמעותי בצה"ל", ציין בנט, "לצד מצוינות בהישגים: במתמטיקה, באנגלית ובשאר המקצועית, אנו במשרד החינוך פועלים גם להנחלת ערכי הציונות".

"לכן הוריתי למערכת החינוך להירתם בכל כוחה לשיתוף פעולה עם צה"ל ומשרד הביטחון בתוכנית להגברת המוטיבציה לשירות ביחידות הקרביות בצה"ל, בשנת ה- 70 למדינת ישראל שירות בצה"ל הוא לא רק חובה אזרחית רגילה אלא זכות גדולה ומשימה לאומית ראשונה במעלה", הוסיף שר החינוך.

בתכנית מספר נדבכים מרכזיים, שנועדו לחזק את הקשר בין בתי הספר לצה"ל, לחזק את הזהות של התלמידים ואת הקשר שלהם לצה"ל וכן להכפיל את מספר התלמידים הלוקחים חלק במסגרות הכנה לקראת הגיוס מכ- 5,150 לכ- 10,000. לשם כך הקצה המשרד סכום כולל של כ- 80 מיליון ₪.

עיקרי התכנית:

מחזקים את הקשר בין בסיסים צבאיים קרביים לבתי הספר – הבסיסים יאמצו בתי ספר כדי לעודד תלמידים לגיוס משמעותי

אוגדת עזה, בא"ח צנחנים, הנדסה קרבית, תותחנים, שריון- חט' 188, חיל הים ומג"ב יאמצו בתי ספר במטרה לחזק את הרצון של התלמידים לעשות שירות משמעותי. הבסיסיים יארחו את בתי ספר ויחשפו את התלמידים לפעילות הצבאית של הבסיס והחיל. במקביל, בתי הספר יארחו קצינים וחיילים וישוחחו עימם על מורשת קרב. ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל יתקיימו טקסים משותפים.

מפקדי יחידות קרביות ייכנסו למפגש עם תלמידים בבתי הספר ויספרו להם על השירות האישי שלהם במסלול הקרבי ויהוו השראה בעבורם. בנוסף, יקיימו מפקדים בכירים מפגשים עם הצוות החינוכי בחדרי מורים לקיום שיח חינוכי ערכי אודות החשיבות של שירות בדגש על שירות משמעותי.

לשם הכנתם של התלמידים למסגרת הצהלית, המשרד ירחיב את מסגרות הגדנ"ע מ- 20,000 חניכים לכ- 30,000 תלמידי כיתות י"א. לחוויית שבוע ההתנסות יש משמעות רבה בהיכרות של התלמידים עם המסגרת הצבאית ותרומה רבה במעבר המהיר מאורח החיים האזרחי הבית ספרי למסגרת של חיי צבא.

לאורך השנים האחרונות עלה הביקוש מצד בתי הספר לקחת חלק במסגרת הגדנ"ע. במסגרת תכנית השר המשרד ירחיב את מספר בתי הספר אשר ייקחו חלק בגדנ"ע. לשם מתן מענה לכלל בתי הספר, תורחב פעילות הגדנ"ע בנוסף לשדה בוקר, ולצלמון גם לבסיסי הדרכה של צה"ל.

במסגרת התכנית ב- 180 רשויות יחוזקו ויורחבו התוכניות הקיימות בתוך בית הספר ומחוצה לו. בתוך כך, במסגרת יום הלימודים יוקצו לשעת מחנך לפחות שמונה שעות לטובת שיחות לקראת הגיוס. כמו כן, לאחר יום הלימודים יפעלו מסגרות שונות.

בין המסגרות:

"הדרך החדשה" לשילוב יוצאי אתיופיה בשירות צבאי – התכנית פועלת להגדלת מספר המתגייסים המשתלבים במסלולי קצונה ובמסלולים אחרים. במקביל, התכנית תפעל לחזק את המסוגלות, הביטחון העצמי של בני הנוער במטרה למנוע נשירה.

"מיזם 101" מיזם משותף עם עמותת "אחריי" – התכנית מצמיחה מנהיגות צעירה ומעודדת מעורבות חברתית בקרב בני נוער וצעירים הנמצאים בצומת הדרכים האחרון בו ניתן להשפיע על עתידם באמצעות חינוך.

צהל"ה – התכנית מתמקדת בבני נוער בסיכון ופועלת להכינם לקראת השתלבות חברתית נורמטיבית ולהביאם בסופו של תהליך להשתלבות בשירות צבאי או לאומי אזרחי משמעותי.

"תכנית אופק" - התכנית הינה מודל של מכינה קדם צבאית חצי שנתית המיועדת לבני נוער מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. היא מאפשרת לחניכים לטפח תכונות מנהיגות ומובילי שינוי.

מעגלים- תכנית חינוכית ערכית הפועלת במסגרות בתי הספר של החמ"ד, במטרה להוביל לשירות משמעותי בצה"ל.

ידידים - תכנית מנהיגות והכנה לשירות משמעותי לנערים, פועלת במוסדות החמ"ד, במטרה להעניק כלים לשילובם המיטבי של הנערים בצה"ל ובחברה הישראלית.

"מרכז ההכנה" לבני הנוער יהווה גורם מרכזי ומשמעותי בתוך הרשות המקומית. המרכז יתאם, ירכז ויבקר באמצעות מנהל מחלקת הנוער את כלל הפעילויות העירוניות העוסקות בגיוס והכנה לשירות צבאי\לאומי-אזרחי. בשל חשיבותם של המרכזים הם יורחבו מ- 36 ל- 72, ובתהליך הדרגתי של חמש שנים הם יורחבו ל- 180 מרכזים.

במסגרת המרכזים:

יוקנו לתלמידים בני הנוער ערכים, ציונות ועידוד לעשייה חברתית וצבאית.

יפעלו להעלות את שיעורי הגיוס בקרב צעירים שעבורם הגיוס לצה"ל הוא רשות

יעודדו את גידול שיעור הקצונה והשירות הקרבי

יפעלו לצמצם נשירת חיילים במהלך השירות הסדיר בקרב בני ובנות העיר

יתקיימו ערבי הורים לבני נוער הלומדים בכיתות י"א וי"ב העומדים לקראת שירות צבאי

יתנו מידע, הכוונה וייעוץ להורים ולבני הנוער.

יתקיימו כנסי מתגייסים לבוגרי תלמידי י"ב.