השיח העלוב של השמאל הישראלי

כשאין סיבות טובות למתקפה אז מתחילים להיטפל לשטויות, ועל הדרך שוכחים את העובדות. נוהל שקד כדוגמה. פרשנות.

שלמה פיוטרקובסקי , ט"ו בטבת תשע"ח

איילת שקד
איילת שקד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

זעקות ה"געוואלד" בשמאל הישראלי על "נוהל יו"ש" שהוציא השבוע היועץ המשפטי לממשלה לבקשת השרה איילת שקד הן דוגמה טובה לעליבות השיח הפוליטי בישראל. למה? הסכיתו ושמעו.

מה אומר הנוהל החדש? דבר פשוט מאוד. כל יוזמת חקיקה ממשלתית, ובשלב זה רק ממשלתית, תיקח בחשבון כבר בשלב היוזמה שאלה קטנה אך משמעותית: מה יקרה עם החוק ביו"ש. נשמע מורכב? זה הרבה פחות מורכב ממה שזה נשמע.

למעשה ישנם ארבעה סוגים של חוקים בהקשר הזה. הסוג הראשון הוא חוקים שבכלל לא רלוונטיים לנושא. למשל: חוק חסינות חברי הכנסת. אין לחוק הזה משמעות ביהודה ושומרון ולכן אין שום צורך להתייחס לכך. הסוג השני הוא חוקים שהוראותיהם מוחלות כבר היום ביו"ש מכוח הוראות שכבר קיימות בהם. כך למשל, כל תיקון שנעשה בפקודת מס הכנסה חל אוטומטית על אזרחי ישראל ביהודה ושומרון ואין שום צורך להתייחס אליהם התייחסות מיוחדת.

סוג שלישי של חוקים הוא חוקים חדשים, שבהם ניתן באופן פשוט, באמצעות תוספת של מספר מילים, לוודא שהם יחולו גם ביו"ש. דוגמה לתיקון כזה, שנעשה במקרה הזה בדיעבד, הוא תיקון בחוק האומנה שהחיל את החוק על יהודה ושומרון באמצעות תוספת קטנה ללשון החוק. במקרה הזה מדובר היה בתוספת נחוצה מאוד, מאחר שביו"ש ישנן משפחות אומנה רבות. במקרה כזה אין שום סיבה שלא לדאוג מראש להחלת החוק ביו"ש באמצעות ניסוח מתאים, שיחסוך את הצורך בתיקוני חקיקה בדיעבד.

הסוג הרביעי הוא חוקים שעל מנת ליצור להם הסדר מתאים ביו"ש אין מנוס מחקיקה של "צו אלוף" מיוחד ביהודה ושומרון. הבעיה בתחום זה היתה לאורך שנים כפולה, מחסור בתקציב ותקנים לניסוח הצווים הללו, ו"יקיצה מאוחרת" של מי שאמורים לדאוג להם. רק לאחר שהחוק היה נחקק בישראל סופית ומישהו היה מתעורר הוא היה עובר לשולחנם של מי שאמורים היו לדאוג ל"תרגומו" ביו"ש, ושם הוא היה מחכה זמן רב על לטיפול בו.

בתחום הראשון נעשתה התקדמות משמעותית בתקופה האחרונה בשיתוף פעולה בין שקד ובין סגן השר בן דהן, בהקצאת תקנים חדשים לנושא. כעת מטפלת הנחיית היועמ"ש ביקיצה המאוחרת, ומבקשת לדאוג לכך שהטיפול בניסוח הצווים לא ישאר לסוף, ויותיר את אזרחי ישראל ביו"ש בלי מענה חוקי ראוי.

אז עכשיו תגידו לי, אתם באמת רואים כאן "סיפוח" כמו שטענו רק השבוע כמה פעילי שמאל קיצוני? אני (אולי למרבה הצער) ממש לא רואה שום דבר כזה כאן