ארדואן מאשים באפרטהייד, ומה אצלו?

ארדואן מאשים את ישראל בגזענות ואפרטהייד, אבל למה איש בישראל לא מציב מולו את האמת הטורקית של טרנספר, כיבוש וטיהור אתני?

איתמר צור , ט"ז בטבת תשע"ח

להכיר את טורקיה
להכיר את טורקיה
צילום: רויטרס

הרפובליקה הישראלית והמודל הטורקי

תארו לכם מצב היפוטתי.

בעקבות הקשרים של לבנון עם איראן, ישראל כובשת בכח הזרוע את כל דרומה של לבנון ומגיעה לעיר ביירות. מדינת ישראל לא מסתפקת בכיבוש ומגרשת את כל התושבים המוסלמים מהשטח ומקימה מדינה חדשה בשם "הרפובליקה הישראלית של דרום לבנון". בהמשך ישראל ממשיכה ומעודדת אזרחים ישראלים לקחת את מיטלטליהם ולעבור לחיות במדינה החדשה. העיר ביירות הדרומית משמשת מעתה והלאה כבירתה של המדינה החדשה שלמרבה הפלא משתמשת במטבע "שקל" והימנונה הוא "התקווה"

מה יגיד אז העולם? במקרה כזה כמובן כולם יטענו בצדק כי ישראל היא מדינה כובשת שביצעה גירוש המוני של אזרחים על לא עוול בכפם. זאת ועוד, העברת אזרחים ישראלים למדינה החדשה מנוגד באופן גורף לאמנת ז'נבה שישראל חתומה עליה. מה תהיה תגובה האו"ם?

האם הגיוני ש"הרפובליקה הישראלית של דרום לבנון" במשך מעל 40 שנה ללא שום תגובה משמעותית מצד העולם? לא סביר, נכון?

אז זהו שסביר ביותר.

בשנת 1974 חששה טורקיה מפני הקשרים המתהדקים בין קפריסין ליוון ופתחה ב"מבצע אטילה" או בשם "מבצע השלום בקפריסין". במבצע השלום הזה נכבש מעל ל-35% מהאי הים תיכוני כולל חלקה הצפוני של הבירה ניקוסיה. כתוצאה מהכיבוש, 200,000 קפריסאים-נוצרים נאלצו להימלט לדרומו של האי ולהתחיל את חייהם מחדש. בתחילת שנות ה-80 הכריזה "הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין" על עצמאותה ולמרות שכמעט אף מדינה או גורם בינלאומי מכיר בה, אף אחד גם לא יוצא נגד הכיבוש הזה. כמו כן המנונה של צפון קפריסין זהה לחלוטין להמנון הטורקי והמטבע המקומי הינו הלירה הטורקית. עם השנים, עודדה ממשלת טורקיה הגירה של עשרות אלפי אזרחים טורקים לצפונה של קפריסין. צפונה הכבוש של העיר ניקוסיה משמש היום כבירתה של המדינה החדשה ומכונה "לֶפְקוּשׇה". בשנים האחרונות "זוכים" הקפריסאים-הנוצרים לבקר בצפון האי כתיירים בלבד. תושבי המדינה רובם ככולם מוסלמים וכמחציתם מתנחלים שהגיעו מטורקיה בעידודה של הממשלה.

אולם בזאת לא תם האבסורד. מנהיגה של הרפובליקה הטורקית, הלוא הוא הסולטאן ארדואן, טוען בוקר וליל כי מדינת ישראלי הינה מדינה כובשת! טוען כי ישראל היא מדינת אפרטהייד! שישראל ביצעה ומבצעת "טיהור אתני".

מהעולם כבר התייאשנו אבל מדוע אף גורם ישראלי אינו מטיח את האמת בפרצופו של ארדואן? מדוע מנהיגינו חוששים מלהכיר ברצח העם הארמני? מדוע כשארדואן קובל נגד הדמוקרטיה האמריקאית אף אחד לא מזכיר לו את היחס הטורקי למיעוטים בארצו? שלא לדבר על העלמת העין בגבולה המערבי של טורקיה של מצטרפים חדשים לדאע"ש.

אז מה היה לנו שם? כיבוש, ג'נוסייד, טיהור אתני, התנחלויות, גירוש, תמיכה בארגון טרור רדיקלי, אפרטהייד. כל זה קרה, קורה ויקרה במדינת טורקיה הנפלאה. תחשבו על זה בפעם הבאה שאתם שואפים לבלות סוף שבוע בחופים שטופי השמש של אנטליה, איזמיר או בודרום.