תגיות עם שמות יהודים במחנה סוביבור

התגיות שהותקנו כנראה על גבי תיבת דואר בכניסה לבתי המשפחה, עדות לכך שהיהודים שהובאו לסוביבור חשבו שהם מתחילים חיים חדשים

חיים לב , ט"ז בטבת תשע"ח

סוביבור
סוביבור
צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות

במסגרת החפירות שנערכות מעת לעת באתר מחנה המוות סוביבור שבפולין, התגלו לאחרונה חמשה תגיות ועליהן שמות של יהודים, שניים מתוכם ילידי אמסטרדם, שנרצחו באכזריות על ידי הנאצים.

התגיות שהותקנו כנראה על גבי תיבת דואר בכניסה לבתי המשפחה, עדות לכך שהיהודים שהובאו לסוביבור חשבו שהם מגיעים למקום בו יתחילו חיים חדשים.

הממצאים החדשים התגלו במהלך חפירה שעורך ארכיאולוג רשות העתיקות, יורם חיימי שסיפר כי "זה מרגש מאוד למצוא את התגיות האלה עם השמות, כי ברור לנו שיש כאן סיפור אנושי".

"זו עדות לכך שהיהודים שהובאו לסוביבור חשבו שהם מגיעים למקום בו יתחילו חיים חדשים", אמר חיימי, "זה ממחיש את התמימות שלהם ואת ההונאה של הנאצים, שגרמו ליהודים להאמין שהם עוברים למקום מגורים חדש. לכן היהודים לקחו איתם את התגיות האלה עם שמותיהם".

משנחשפו הממצאים החדשים, אומר חיימי, מתכננים הוא ושותפיו להתחקות אחרי מי ששרד מהמשפחות של בעלי התגיות. "כך, אולי, הם יערכו בשנה הבאה אזכרה לקרוביהם שנרצחו בסוביבור", סיכם.

מחנה ההשמדה סוביבור ממוקם קרוב לכפר ולתחנת הרכבת של סוביבור, בחלק המזרחי של מחוז לובלין שבפולין. המחנה הוקם בשנת תש"ב יחד עם מחנות ההשמדה טרבלינקה ובלז'ץ. בתקופת פעילותו של המחנה במשך כשנה תמימה נעקדו על קידוש השם כ־ 250 אלף יהודים.