'כיוונו את הנשק, הוא נבהל וזרק סכין'

ליד בית ענון סוכל בימים האחרונים פיגוע דקירה. סגן שחר מספר על האירוע ועל הדריכות החורפית בצירי התנועה ובמחסומים באיו"ש. ראיון

שמעון כהן , י"ז בטבת תשע"ח

דריכות בימים הגשומים
דריכות בימים הגשומים
צילום: דו"צ

סגן שחר, מפקד מחלקת שריון בחטיבה 401 סיפר ביומן ערוץ 7 על פיגוע הדקירה שהוא וחייליו מנעו לפני מספר ימים בצומת בית ענון שבסמוך לחברון.

"היינו שם כחלק מהשגרה המבצעית שלנו, להראות נוכחות צבאית. זיהינו מישהו מתקרב אלינו. היה גשם בחוץ. הוא היה חשוד כשראינו אדם בודד מתקרב. כשהבנו שהוא חשוד קפצנו החוצה, כיוונו עליו את הנשקים, הוא נבהל, זרק סכין מהיד שלו והרים ידיים. בשלב הזה הבנו שהוא לא מסכן אותנו ואיבטחנו את האירוע, תפסנו אותו כדי לבדוק שאין עליו משהו נוסף ולקחנו אותו משם כדי שלא יעורר מהומה".

על רגע הזיהוי מציין סגן שחר כי "הכיכר הייתה ריקה. רק אנחנו היינו שם והיה נראה שהוא בא אלינו ולא לאף אחד אחר".

סגן שחר נשאל אודות הדריכות המיוחדת בתקופת החורף והגשמים, "כשאדם הולך לבד בגשם לכיוונך זה עורר חשדות. זה מאתגר לשמור על דריכות במצבים כאלה, אבל זו החובה שלנו וזה התפקיד שלנו, לשמור על דריכות גם במצבים כאלה, ובזכות הדריכות הזו הצלחנו לזהות את זה בזמן".

על מה שקורה במחלקה לאחר אירוע שכזה מספר סגן שחר: "מיד לוקחים את החיילים, מנסים להבין מה היה, גם כדי שהם יבינו מה היה ומה עשו טוב וגם כדי לשפר לפעמים הבאות". ומעבר לתחקיר הצבאי נשאל שחר אם קיימת שיחה שבה יכולים החיילים לפרוק את תחושותיהם, אם תחושת סיפוק על ההצלחה ואם תחושת פחד מהבאות. "מאוד השתדלנו לדבר איתם כדי להעביר להם את הביטחון ואת זה שעשו עבודה טובה ולהראות להם שבזכותם אנשים כאן יכולים לחיות בשלום ולהרגיש בטוחים כשיוצאים מהבית".

הסכין שזרק המחבל
דו"צ

קצין אג״ם יהודה, רס"ן גיא בסון, מוסיף ומסכם: ״אנחנו מסכמים את שנת 2017 עם עלייה משמעותית בפעילות ההתקפית שלנו וירידה חדה בטרור. במהלך השנה סוכלו בגזרת יהודה כ30 פיגועים, נתפסו 55 סכינים ו85 נשקים. ברור לנו שזה מתחיל בקצה המבצעי, החיילים בקצה מוכנים ודרוכים. הם יודעים מה התפקיד שלהם וכך נמנעים אירועים. באשר לאירוע זה, מדובר באירוע חיובי ופעילות זריזה ומהירה, לשם אנחנו מכוונים כשאנחנו מדברים על חדות מבצעית״.