"פריצת דרך שתאפשר אלפי יח"ד"

נחתם הסכם היסטורי להסדר נכסיה של חברת החשמל שיאפשר פיתוח אלפי יח"ד, שטחי תעסוקה והקלת עומסי תנועה בתל אביב

רעות הדר , ט"ז בטבת תשע"ח

הסכם חדש. חברת החשמל
הסכם חדש. חברת החשמל
פלאש90

מדינת ישראל, חברת חשמל, רשות מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב-יפו, חתמו היום (רביעי) על הסכם באשר להסדר נכסיה של חברת החשמל לישראל.

על פי ההסכם שנחתם, תתפנה חברת החשמל מ-16 נכסים בכל רחבי הארץ, ביניהם נכסים מרכזיים בעיר תל אביב-יפו, באופן שיאפשר פיתוח מידי של אלפי יחידות דיור בלב אזורי הביקוש, הקלת עומסי תנועה והקמת פארקים ואזורי תעשיה ומסחר.

בין הנכסים המתפנים שטחים באתר רידינג שיאפשרו את פיתוח אזור הנמל צפונה, שטחים במתחם הירקון, מעגנת חברת החשמל,חוף רחצה באילת, ושטחים פוטנציאליים לדיור בירושלים.

במסגרת העסקה, עלויות הפינוי והבינוי של חלק מן הנכסים ימומנו על ידי רשות מקרקעי ישראל.

בנוסף, בהתאם לתנאי אגרות החוב הצמיתות אשר הנפיקה החברה למדינת ישראל, תוכל חברת החשמל לפרוע אותן בתמורה לערכן הנומינאלי העומד על כ- 15.5 מיליון שקלים, מהלך אשר ישפר את מבנה ההון של החברה ואת מצבה הפיננסי.

שר האוצר, משה כחלון אומר כי "ההסכם שנחתם היום הוא המשך ישיר למדיניות שהובלנו בשנתיים האחרונות לפינוי שטחים המוחזקים על ידי גורמים שונים לטובת שימושים ציבוריים. כפי שעשינו בפינוי חוף קצאא באילת לטובת הציבור, השטחים שיתפנו כתוצאה מההסכם אליו הגענו, ישמשו לבניית אלפי יחידות דיור ומקומות תעסוקה בלב אזורי הביקוש".

החשב הכללי, רוני חזקיהו הוסיף כי "ההסכם שנחתם הוא תוצאה של שיתוף פעולה יוצא דופן, ראוי ונכון בין המדינה, חברה ממשלתית ורשויות מקומיות, ממנו כל הגורמים יוצאים נשכרים. אנו מאמינים כי על דרך שיתוף פעולה ניתן להגיע להישגים רבים נוספים, לטובת הציבור".

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, הביע שביעות רצון מהמהלך. "רשות מקרקעי ישראל מהווה, בפעם נוספת, גורם אשר מוביל תהליכי פיתוח כלכלי וניצול יעיל של הקרקע וזאת באמצעות העמדת קדם מימון בהיקפים משמעותיים ומתן תמריצים כלכלים לפיתוח הקרקע. הסכם הסדרת הנכסים עם חברת החשמל יקדם הגדלה נוספת של היצע יח"ד באזורי ביקוש מובהקים אשר ישווקו במרביתם במסלול מחיר למשתכן".

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, סיכם ואמר כי "זו בשורה חשובה לציבור וגם למשק החשמל. לצד ההסכם ההיסטורי לרפורמה בחברה נרשם הישג חשוב ונדרש להסדרת נכסי הנדל"ן של החברה, אשר בראש ובראשונה יביאו לפינוי שטחים יקרים ממרכז תל אביב לטובת הציבור".

"ההסדר יניב לחברה הן הכנסות, הן חיסכון, ובעיקר ישפר באופן משמעותי את האיתנות הפיננסית של החברה", אמר רון טל.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, ציין כי "כחלק מהמאמץ המתמשך של עיריית תל אביב-יפו וההשקעה בפיתוח העיר, ניתנה תשומת לב מיוחדת להפיכת שטחים שהיוו תשתיות או שימשו לתעשייה, לסביבה אורבנית המתאימה לעידן החדש. פינוי מתקני חברת החשמל תורם להתפתחותה של העיר ומהווה בשורה לציבור שיוכל לעשות שימוש בשטחים אלה: מרינה חדשה במעגנה הנטושה מול רידינג, הרחבת מחלף השלום והקלה על עומסי התנועה במקום המתקן ביגאל אלון ועוד".