הולנד: השחיטה הכשרה תחודש

הסכם שהושג בין הקהילה היהודית ונציגי הממשלה מתגבר על בעיות שמצא הממשל בשחיטה הכשרה ומאפשר לה להתקיים לצורכי הקהילה בלבד.

ניצן קידר , ט"ז בטבת תשע"ח

הרב וולף, רבה של אמסטרדם
הרב וולף, רבה של אמסטרדם
צילום: אלי איטקין

הרב אליעזר וולף, רבה של אמסטרדם וחבר הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הודיע היום (רביעי) כי השחיטה הכשרה בהולנד תחודש בתוך ימים אחדים, בהתאם להסכם בין הקהילה היהודית ונציגי הממשלה והפרלמנט.

ההסכם שנחתם לפני כשבעה חודשים נכנס לתוקפו בתחילת שנת 2018 והוא מגביל את השחיטה בהולנד רק לצרכי הקהילה, כ-3,000 ראשי בקר לשנה. כמו כן הוסכם כי רגע מות הבהמה ייקבע ע"י השוחט.

מחר, יעבירו הרב וולף ונשיא איחוד הקהילות בהולנד (NIK) יונתן סוסמן את הדו"ח הוטרינרי המיוחד שהכינה הקהילה על קביעת רגע המוות של הבהמה.

מחברי הדו"ח שעקבו אחר בתי המטבחיים במשך חודש, קובעים כי 85% מהבהמות אינן בהכרה לאחר 40 שניות מרגע השחיטה - ולכן אין צורך בביצוע זריקת ההימום כדי לשחרר את הבהמה להמשך קו היצור.

במקביל, ביקשה הקהילה משר החקלאות המקומי, להעביר לבתי המטבחיים את התקנות להפעלת השחיטה הכשרה בהתאם לסיכום. מתחילת השנה, הפסיקו בתי המטבחיים בהולנד את השחיטה הכשרה בהמתנה לתקנות שר החקלאות.

כזכור, לפני כשבעה חודשים בעקבות דו"ח נגד השחיטה של אוניברסיטת וחנינגן, ביקש מזכיר הממשלה לנסח הצעה להגבלת השחיטה הכשרה - מה שהיה הופך אותה ללא כדאית מבחינה כלכלית.

כמו כן ביקשו היוזמים כי רגע מות הבהמה ייקבע ע"י וטרינר, מה שהיה פוגע קשות בקו הייצור.

נשיא איחוד הקהילות בהולנד נועד עם מזכיר הממשלה והביא לכך שהצעת החוק נוסחה כך שלא תפגע בשחיטה הכשרה, כל עוד היא עומדת במה שהוגדר 'צורכי הקהילה'.

נציין כי לפני כשש וחצי שנים אישר הבית התחתון של הפרלמנט בהולנד את הצעת החוק של המפלגה למען בעלי החיים ולפיה יש להמם בעלי חיים באמצעות מכת חשמל לפני שחיטתם בניגוד להלכה.

הצעת החוק גררה ביקורת נוקבת מצד ארגונים יהודיים ומוסלמים והוקמה שדולה שפעלה באמצעות ארגונים יהודיים נוספים כדי להדוף את החקיקה שעמדה להצבעה בפני הבית העליון. לאחר כמה שבועות הגיעו ראשי הקהילות היהודיות בהולנד להסכם עם הממשלה לפיו לא תבוצע חקיקה נגד השחיטה היהודית.

נשיא 'ועידת רבני אירופה', הרב פנחס גולדשמידט אמר כי רבני אירופה מברכים שוב את מזכיר הממשלה וראשי בתי הנבחרים על הפעלת שיקול דעת נבון ומקוים שהמסר יועבר גם למדינות נוספות באירופה שבהם יש עדיין מי שמנסה לאסור ולהתנכל לשחיטה היהודית.