"המרכיב החשוב בבניין הכוח - המפקדים"

האלוף אמיר ברעם החליף בתפקיד מפקד המכללות הצבאיות את אלוף תמיר היימן, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים האחרונות.

עדו בן פורת , ט"ז בטבת תשע"ח

טקס חילופי תפקיד מפקד המכללות, היום
טקס חילופי תפקיד מפקד המכללות, היום
צילום: דובר צה"ל

היום (רביעי) מונה מפקד הגיס הצפוני, אלוף אמיר ברעם, למפקד המכללות הצבאיות. טקס המינוי נערך במעמד ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט.

אלוף ברעם החליף בתפקידו את אלוף תמיר היימן, אשר כיהן בתפקיד זה במהלך השנתיים האחרונות.

הרמטכ"ל אייזנקוט אמר בטקס כי "צה"ל הוא צבא עוצמתי האוחז במיטב הציוד והאמצעים הטכנולוגיים – אבל הכשרת הקצינים הבכירים שבשורותיו נותרה אחד האתגרים החשובים ביותר שאנו עומדים מולו".

"טקס החלפת מפקד המכללות הצבאיות הוא אירוע רב חשיבות בצה"ל. בין שערי המכללות עוברים בכל שנה מאות מפקדים מהשטח ומהמטה – מהים, מהאוויר ומהיבשה. קצינים בכירים ולצדם מפקדי פלוגות, המשפיעים בעשייתם איש על רעהו, ומרכיבים יחד את עוצמתו הערכית והמבצעית של צבא ההגנה לישראל", הוסיף אייזנקוט.

לדבריו, "בזמנים שבהם מתרחשות תמורות ביטחוניות יום-יום, אנו מחויבים להוסיף ולהבטיח שלרשות מפקדנו יעמדו מיטב הכלים שיאפשרו להם להכיר את המציאות על כל רבדיה, לפעול בכל מישור והחשוב מכל - להוביל את פקודיהם בביטחון, בתחבולנות ובתבונה. מכובדיי, תפקיד מפקד המכללות מביא עמו אחריות גדולה, ובכוחו להשפיע על פניה של שדרת הפיקוד של צה"ל בהווה ובעתיד".

הוא פנה למפקד היוצא ואמר, "תמיר, תחת פיקודך, נעשו צעדים יוצאי דופן - נפתח 'בית הספר לנגדים', הראשון מסוגו בצה"ל, נבנו קורסים מעמיקים ורבי-חשיבות, והונחה אבן הפינה לבסיס המכללות הצבאיות בירושלים – צעד חשוב המממש את החלטת ממשלת ישראל ומעיד על הקשר ההדוק שבין צה"ל למורשתו".

למפקד הנכנס אמר, "אמיר, מאחוריך שנים רבות כמפקד בכיר, שבהן ספגת והעמקת בתורת הלחימה והובלת צעדים מקצועיים, מבצעיים, נועזים מהמעלה הראשונה. אני סמוך ובטוח כי תפעל באחריות מול אתגרי צה"ל במישור המבצעי כמפקד גיס 479 ושאם נדרש ליכולת של הגיס במלחמה, אני משוכנע שהגיס תחת פיקודך יתרום לניצחון במלחמה. ובמישור המקצועי והערכי, שתמשיך ותוביל את המכללות ותנחיל בקרבם של מפקדינו את הכלים הדרושים כדי לפקד ולהוביל עבודות מטה בכישרון".

מפקד המכללות הצבאיות היוצא, אלוף תמיר היימן ציין כי "פה מעוצבת דמותו הפיקודית והמקצועית של המפקד הבכיר בצה"ל, ופה מאפשרים למצביאים לפתח חשיבה ביקורתית – אסטרטגית ואת זהותם המקצועית".

"הספקנו לעשות הרבה במהלך השנתיים וחצי האחרונות: מיסדנו והגדרנו את ההכשרה למקצוע הצבאי ושכללנו את תכולתה. אתם, מפקדי הצוותים, והמדריכים מהווים סוד כוחה של המכללה. אני, המודע להשקעה הרבה הנדרשת מכם, מודה לכם מקרב לב", הוסיף היימן.

הוא סיפר על הסיפוק בתפקיד אותו מילא. "אני רוצה להודות גם לקציני המטה של המכללות ולאנשי הסגל המנהלתי התומכים את העשייה הנרחבת במכללות. תודה לחניכי המכללות שהם הנכס החשוב ביותר שלנו: המפקדים לעתיד, עתידו של צה"ל ועתידה של מערכת הביטחון בישראל. אתם גם המטרה וגם המוטיבציה המרכזית להמשך ההשקעה בהדרכה, והמשך שיפור ושכלול ההכשרה במכללות".

"בביטחון רב, וללא שום ספק באשר לעתיד המכללות, אני מעביר את הפיקוד היום לאמיר. אמיר הוא קצין מבצעי מנוסה ומקצועי, בעל אמונה עמוקה בחשיבותו של המקצוע הצבאי, ומפקד איכותי עליו הייתה לי הזכות לפקד במספר הזדמנויות, הוא האיש הנכון בזמן הנכון. אמיר, היה גאה על הזכות, שנה אתה נדרש , מסד את הדברים הטובים, והמשך בפיתוח וטיפוח מקום מיוחד זה ברוח המכללות", סיכם היימן.

מפקד הגיס הצפוני ומפקד המכללות הצבאיות הנכנס, אלוף אמיר ברעם אמר, "אני מקבל היום את הפיקוד על מכללות צה"ל בתחושת אחריות גדולה ושליחות, נכון ומוכן לאתגר המנהיגותי, ההדרכתי והאינטלקטואלי שבהכשרת הפיקוד בצבא – מרובד הנגד, דרך המג"ד ועד לתא"ל".

"צה"ל, בעמידתו על תהליך הכשרת המפקדים בדרגים השונים, רואה ערך עליון בהשכלה הצבאית והביטחונית שהוא מעניק למפקדיו. ללא פאתוס, אני רוצה לומר כי לא ננצח ולא נצליח לעמוד מול האתגרים הניצבים בפנינו, ללא מפקדים מעולים מבחינה מקצועית, אינטלקטואלית וערכית. משמעות הדבר היא כי דווקא היום, יותר מתמיד, המרכיב החשוב בבניין הכוח וגם סוד כוחנו, הוא המשאב האנושי. האדם - המפקד".

הוא פנה לאלוף היימן ואמר לו, "תמיר, אתה במידה רבה גילמת בדמותך ובמעשיך את 'רוח המכללות' הזו בקורסים השונים שבבתי הספר לפיקוד. במשך שלוש שנים של פיקוד על המכללות שקדת על אופן הנחלת הידע המקצועי – בטחוני מהרמה של הטקטיקן ועד למצביא – ממפקדי פלוגות וגדודים ועד לפקוד הבכיר בצה"ל – לצד חיזוק ערכי הלחימה והממלכתיות הנדרשים מכל דרג. תרומתך האישית, האיכותית והייחודית לאיכות המפקדים בצה"ל ראויה לכל שבח".