האם העלילה על האב ותשלם 30 אלף ש"ח

בית המשפט למשפחה קבע כי אם גרושה שטענה שאבי ילדיה חטף אותם, עשתה שימוש לרעה בתלונה למשטרה על מנת "לחנך" את האב.

ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ח

עו"ד איתמר בן גביר
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: אלירן אהרון

בית המשפט לענייני משפחה בירושלים התיר לפרסם פסק דין בו הוחלט כי גרושתו של אב חרדי תפצה אותו ב-30 אלף ש"ח לאחר שנקבע כי העלילה עליו. הבעל יוצג על ידי עו"ד איתמר בן גביר.

על פי כתב התביעה, במהלך חופשת הקיץ של האב עם ילדיו פנתה האם הגרושה למשטרה וטענה כי לא הצליחה לשוחח איתם, כי הילדים נעלמו וכי האב מנסה "להבריח אותם מן הארץ".

האם גם טענה כי האב החזיק בילדים בניגוד להחלטת בית המשפט ולאור כל אלה המשטרה פרצה לביתו של האב בשעת לילה מאוחרת. לשוטרים התלוותה האם, גרושתו, שהעירה את הילדים ולקחה אותם אתה.

האב הגיש כתב תביעה נגד האם וטען כי מדובר בעלילה. בשעה שהאם עלתה להעיד הציג עו"ד איתמר בן גביר תיעוד של שיחות רבות בינה לבין הילדים שנערכו לטענתו בזמן שהאם טענה כי הילדים נעלמו.

יתרה מזאת, מהחומר שהוצג בפני בית המשפט עולה כי האב ביקש להחזיר את הילדים לאמם עם תום זמן המשמורת שלו, אלא שהאם לא ענתה לשיחות ממנו ואף לא חזרה אליו והעדיפה כאמור להתלונן במשטרה.

השופט שלמה אלבז כתב בפסק הדין כי הוכח שהאם לא הייתה זמינה בטלפון בעת שהאב ביקש למסור לה את הילדים, הוכח כי היא לא חזרה לשיחות ממנו ואף הוכח כי האם אף לא האמינה שהאב חטף את הילדים ולמרות זאת בחרה לפנות למשטרה.

"דמו של האדם העובר תהליך גירושין אינו הפקר ומערכת המשפט אינה אמורה להצדיק הופעתם של שוטרים בפתח ביתו של מתגרש כל אימת שאם ילדיו חשה צורך בפנייה מיותרת למשטרה", כתב השופט, "הנתבעת ידעה גם ידעה כי הופעתם של השוטרים בבית התובע באמצע הלילה היא אקט בלתי רגיל שיש בו גם כדי להפחיד את הילדים הקטינים, והערך החברתי והקוד על פיו נהגה התובעת פסול לחלוטין, לא אחת נטען לפני ערכאה זאת, כי תופעת תלונות שווא של נשים במשטרה גורמת לפגיעה בנשים ובילדים הסובלים מאלימות אמיתית, מדיניות של הכלה וסובלנות כלפי נשים אלה שמתלוננות תלונות שווא מובילה לפגיעה מערכתית קשה".

השופט קבע עוד כי חוסר הזמינות של האם בעת שהאב ביקש להחזיר את הילדים מעיד על חוסר תום לב, והפניה למשטרה והטענות בדבר חשש לחיי הילדים מלמדים כי מטרת האם הייתה להעניש את האב ולחנכו ולא להסתפק בתוצאה של הבאת הילדים לביתה.

השופט אלבז הורה לאם לפצות את האב בסכום של עשרים אלף ש"ח וכן קבע שעליה לשלם לו עשרת אלפים ש"ח בגין שכר טרחת עורך דין.

עו"ד בן גביר אומר הבוקר (חמישי), "אני מרוצה שבית המשפט מעביר מסר חד משמעי לנשים גרושות, אל תגישו תלונות שווא, תלונות כאלה פוגעות בנשים, פוגעות בילדים, ועושות עוול נורא. תדע כל אשה גרושה כי אם היא מעלילה עלילות שווא נגד הגרוש שלה היא עשויה לשלם בכיסה".

יש לציין כי על פסק הדין הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי. הערעור טרם נדון.