דעה
רק כך יירדו מחירי הדיור

עם הכניסה לשנת 2018, אורן קובי מסכם את השנה שחלפה ומתייחס למגמות בתחום הנדל"ן ובתחומי תכנון הבנייה ב-2018.

אורן קובי , י"ז בטבת תשע"ח

בנייה
בנייה
צילום: אייסטוק

שנת 2017 הסתיימה ואנו נמצאים עם הפנים לשנת 2018 ומקווים כי בשנה אזרחית זו תירשם צמיחה במשק הישראלי בכלל ובענף הנדל"ן בפרט.

עם הכניסה לשנת 2018 זה הזמן והמקום לסכם את השנה שחלפה ולהתייחס למגמות בתחום הנדל"ן ובתחומי תכנון הבנייה ב-2018.

שנת 2017 היתה שנה קשה מבחינת הנדל"ן בישראל. חלה ירידה במספר העסקאות שבוצעו ולמרות כל ההכרזות עליית המחירים לא נבלמה. בשנה שחלפה הרבה מאד זוגות צעירים, משקיעים ומשפרי דיור המתינו על הגדר וציפו להוזלה משמעותית במחירי הדירות, ומציאת פתרונות למצוקת הדיור, בדיוק כפי שהבטיח שר האוצר משה כחלון. בפועל הבטחות לחוד ותוצאות לחוד.

ואם נביט לעבר השנה החדשה גם כאן אני לא צופה לבשורות טובות כי אין מספיק התחלות בנייה, אין מספיק דירות חדשות למכירה ואין מוטיבציה ואינטרס ממשי לקבלנים להיכנס להתחלות בנייה ולהרפתקאות חדשות וכאן על המדינה להגביר את הקצב ולהתחיל להוציא לפועל תוכניות ולקצר תהליכים.

בשנה האחרונה המונח "מחיר למשתכן" היה סוג של מילת קסם עם המון כוונות טובות לחולל מהפיכה ולהגביר את קצב שיווק הקרקעות וקידום של תנופת בנייה. בפועל מדובר בבאז תקשורתי שרחוק מאד מהתמונה האמיתית. לצערנו אין עדיין בנייה מאסיבית של עשרות אלפי יחידות דיור כפי שמבטיחים לנו וגם אין מחירים זולים. הדבר היחיד שהיה לנו זה הגרלות – וגם כאן הרבה רעש וצלצולים ומעט מאד עסקאות שנסגרו. ומי שבכל זאת זכה בדירה – יצטרך להמתין ולקוות שהיא תגיע במהרה. בפועל נראה שהתוכנית הגרנדיוזית הזו עדיין לא הוכיחה את עצמה ובפועל גם לא הרגשנו שינוי בכמות המכרזים הכללית מעבר למחיר למשתכן.

בשל התוצאות העגומות של מחיר למשתכן סבלנו בשנה האחרונה מעליית מחירים בתחום הדיור ומחוסר התייחסות מספקת לפתיחת מכרזים לשיווק קרקעות לבנייה. עובדות אלה הביאו לכך שגם אם נערכו מכרזים אזיי הם אילצו את היזמים והקבלנים לשלם ביוקר ולרכוש קרקעות במחירי שיא, מה שבפועל לא יוזיל את המחירים העתידיים של הפרויקטים שבכל זאת יצאו לדרך.

בשנה האחרונה לא שמענו את הפרסומת של הראלה ממפעל הפיס ואף אחד לא התרגש מכך במיוחד אבל היתה זו שנה של ההגרלות. היא התחילה עם המון ציפיות מצד זוגות צעירים שחלמו על דירה חדשה והסתיימה עם הגרלות שנערכו וזוכים מאוכזבים שאולי יכנסו לדירה חדשה בעוד מספר שנים. אותם זוכים, עלולים לצערי, לגלות כי הדירה שזכו עדיין נמצאת על הנייר, רחוקה בפריפרייה והיא אולי תהיה בסטנדרט בנייה נמוך עד מדאיג.

עם פתיחת השנה החדשה אני מציע למקבלי ההחלטות לערוך בדק בית רציני ולהציע פתרונות אמיתיים שיענו על מצוקת הדיור ועל המחירים הגבוהים. כדי שזה יקרה אני מציע למדינה להתחיל ולשווק קרקעות, להפשיר קרקעות ולקדם מכרזים אטרקטיביים. על המדינה להקטין את הבירוקרטיה ולעודד יזמים להיכנס להשקעות כדי שלאלה תהיה מוטיבציה להתחיל פרויקטים חדשים.

אני סבור כי על המדינה, מצד אחד לעודד קבלנים ויזמים לבנות בסטנדרט גבוה ולהעניק להם הטבות וביטחון כלכלי. מצד שני על המדינה לחשוב על אפשרות להגדיל את הלוואות המדינה לזוגות צעירים, משפרי דיור ומשקיעים כדי שיוכלו לרכוש דירה בתנאים טובים יותר ובפריסה נוחה.

גם בתחום המשכנתאות אני מציע למדינה להתערב ולהציע פתרונות טובים יותר מהקיימים כדי שהרבה מאד משפחות יגיעו לדירה בשנים הקרובות מבלי לחשוש ומבלי להשתעבד לבנקים.

המלצות נוספות שעשויות לשפר את מצוקת הדיור בישראל - עידוד פרויקטים להשכרה ארוכת טווח. עד היום רבות דובר בנושא וכעת הגיע הזמן למעשים ולכך שהמדינה ורשות מקרקעי ישראל יעודדו שיווק פרויקטים של דירות להשכרה לצורך הגדלת מלאי הדירות.

בנוסף על המדינה להציע לזוגות צעירים ומשפרי דיור אפשרויות טובות וגמישות להשכרת דירות לתקופה ארוכה עם תשלומים קבועים ונוחים. כל אלה צעדים חשובים אך הכרחיים ליציאה מהקיפאון ולמתן תקווה.