בזמנכם החופשי

היא הטביעה את חותמה על ההווי העברי אך שכבת אנשי הרוח השמאלנית מעולם לא סלחה לה, לנעמי שמר, על כך שתמכה במתיישבי סבסטיה ועפרה.

תגיות: בשבע 776
, י"ז בטבת תשע"ח

נעמי שמר ז"ל
נעמי שמר ז"ל
צילום: פלאש 90

לא מעט ספרים וסרטים חוברו אודותיה. מרדכי זעירא כתב עוד ביוגרפיה מקיפה עם חומרים שנחשפים עכשיו לראשונה. 'על הדבש ועל העוקץ - נעמי שמר סיפור חיים'. מאת מוטי זעירא. הוצאת כתר.

***

הכותל המערבי ראה הרבה רגעים מרגשים: ברכת כהנים המונית ובר מצווה של מבוגרים, תפילת חתן ביום חופתו ותחנונים לרפואה. דוד ושריה דיאמנט, אב ובנו, מציגים 40 צילומים שמנציחים את הרגעים האלה מזוויות מיוחדות. התערוכה תוצג בקארדו (כניסה חופשית) וברובע ההרודיאני (כניסה ב-10 שקלים). 'יובל בכותל', אוצרת: אביה מימון. עד ט"ו בשבט.

***

עשר שנים פועל אנסמבל הפיוט. כ-15 אנשים שהפרש הגילים ביניהם יכול להגיע ל-50 שנה, נפגשים מדי שבוע ושרים פיוטים ממרחבי צפון אפריקה. לפני חודש הוציא האנסמבל אלבום ראשון וייחודי, שרובו משירי הרב יעקב אבוחצירא וצאצאיו, שנכתבו במאה ה-19. אלבום מקורי, ששמחת השירים בו עוברת אל האוזן. 'ארבע אותיות', האוניברסיטה העברית ונענע דיסק.

***

בעידן הפוסטמודרני כל הגדרה למשפחה, קהילה ואפילו מגדר, נתפשת כמגבילה את חופש הפרט ולכן הפכה יעד למתקפה. בספרו 'מכים שורשים' ממפה הרב חיים נבון את החזיתות שבהן מתחולל המאבק הזה, מאתר את מקורותיו ומביא למסקנה נחרצת: כדי שיהיו פירות, חייבים לקיים את השורשים. ידיעות.

ofralax@gmail.com