של מי הליכוד הזה

ההצהרות נגד הקמת מדינה פלשתינית שנאמרו בכנס מרכז הליכוד, לא עולות בקנה אחד עם אתרוגו של יו"ר התנועה, שמושך לכיוון ההפוך. דעה

אליקים העצני , י"ז בטבת תשע"ח

אליקים העצני
אליקים העצני
צילום: עצמי

בשנת 2009 התחייב יו"ר הליכוד בנימין נתניהו בנאום בר-אילן ל"פתרון של מדינה פלשתינית מפורזת לצד המדינה היהודית", אך השבוע באולם 'אווניו' ליד נמל התעופה בן גוריון החליט מרכז הליכוד פה אחד "לקרוא לנבחרי הליכוד לפעול כדי... להחיל את חוקי ישראל וריבונותה על כל מרחבי ההתיישבות המשוחררים ביהודה ושומרון".

ההצבעה, בנוכחות צמרת הליכוד, נועדה להעביר מן העולם כל מחשבה על מדינה פלשתינית בארץ ישראל המערבית. שר המדע אופיר אקוניס הרחיק לכת ואמר: "בקיץ 2002 בהיכל התרבות בתל אביב קבע מרכז הליכוד את האקסיומה החשובה – הליכוד מתנגד להקמת מדינה פלשתינית ביו"ש. כל היושבים פה מחויבים להחלטה הזאת ומתחייבים להתנגד למתווה המסוכן של שתי מדינות לשני עמים. המתווה הזה מת. כל הארץ הזאת היא שלנו, מאז ולתמיד".

לא נותר אלא לשאול: האם ראש הליכוד ומרכז הליכוד הם באותה המפלגה? ומגרונו של מי מדבר הליכוד - של בנימין נתניהו, שעד היום לא התנער מנאום שתי המדינות, או מגרונם של 1,500 חברי מרכז הליכוד, ובתוכם חמישה שרים, יו"ר הכנסת, שר לשעבר, סגנית שר וראש העיר ירושלים?

ועוד: אם הם ידעו ב-2009, שנת נאום בר-אילן, שנתניהו מחויב על פי החלטת מרכז עוד משנת 2002 "להתנגד להקמת מדינה פלשתינית" – היכן הם היו בזמן אמת? למה שתקו? ולמה עד היום לא דרשו מנתניהו לחזור בו או להתפטר, ולחילופין, לא התפטרו בעצמם? למה לא הביאו לידי הכרעה לאן נתניהו מנהיג אותם?

אותן תמיהות קיימות בסוגיית הבנייה בהתנחלויות. כאן החליט המרכז לקרוא לנבחרי המפלגה "לפעול כדי לאפשר בנייה חופשית", וכל הנואמים התבטאו ברוח דבריו של יו"ר הכנסת, אדלשטיין: "די! חלפו ימי העיוותים, חלפו ימי השקרים, חלפו ימי ההקפאות". אדלשטיין דרש מעשים, "וירושלים תחילה!".

לא שאלו שם מי עיוות, מי שיקר, מי הקפיא, ומדוע ירושלים תחילה, כי הכול ידעו שהכוונה לראש הממשלה שבחר להיעדר, וגם היום עמדתו נוגדת לחלוטין את עמדת מפלגתו: בשנת טראמפ האוהד הוא צמצם את הבנייה היהודית לכדי מחצית מהיקפה בימי אובמה העוין, ואת הבנייה בערים כולל ירושלים חנק, לאחר שהבטיח לאמריקנים שלא להוציא מכרזי בנייה בכל שנת 2017. את ההקפאות ביצע מאחורי מסך של תרגילים ביורוקרטיים והבטחות שלא מולאו. את ישראל הפך לזרוע המבצעת של מדיניות אמריקנית שלא להרשות להתיישבות היהודית לגדול למימדים שימנעו מדינה פלשתינית.

וכך, הליכוד צמרתו בימין וראשו בשמאל. היצור הזה, שמקומו בין שבעת פלאי תבל, ניזון מקשר שתיקה פנים-ליכודי והעדר אומץ לב לקרוא לילד בשמו.

מרכז הליכוד התריע על איום המדינה הפלשתינית. באחריות לתוצאות הקטסטרופליות נושאים נבחריו.