"רוע, אטימות, שנאה והסתה"

חברי הכנסת החרדים תקפו את הקריקטורה בעיתון "הארץ" שבה הוצג אריה דרעי כמחבל מתאבד. בעיתון גיבו את היצירה ואת הקריקטוריסט.

חיים לב , י"ז בטבת תשע"ח

אריה דרעי
אריה דרעי
צילום: הלל מאיר/TPS

הקריקטורה של עיתון ''הארץ'' שבה הוצג יו"ר ש"ס אריה דרעי כמחבל מתאבד למרגלות סניף AM:PM, עוררה סערה בקרב הנציגים החרדים בכנסת, שהתקשו להיוותר אדישים.

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס אמר כי מדובר בהסתה חמורה. "עיתון הארץ אשר 'דואג' למיעוטים ופלורליזם מצליח כל פעם מחדש לשבור שיא חדש של רוע, אטימות, שנאה והסתה לכל מי שאינו נראה וחושב כמותם".

בדבריו הוסיף כי "מיותר לציין, כי זוועה זו אין לה שום מקום בשיח הציבור. כן לחילוקי דעות - לא להסתה פרועה".

סגן שר האוצר יצחק כהן, אף הוא מש"ס, אמר כי "הקריקטורה מעיתון הארץ תורגמה מגרמנית".

יו"ר סיעת ש"ס ח"כ יואב בן צור הגיב כי "מדובר באיורים של אנשים רשעים שאינם מכבדים דמוקרטיה ומרשים לעצמם להשתמש בפלטפורמה התקשורתית לצורך הובלת קמפיין אנטי חרדי".

לדבריו, "אני מגנה את הבחירה לפעול כך, ואני יודע ומאמין שרוב הציבור רואה במסר הזה הסתה חסרת קשר למציאות. נמשיך לשמור על צביונה היהודי של ישראל למען טובת הציבור ורווחתו".

גם ביהדות התורה היה מי שמחה על כבודו של דרעי. ח"כ יעקב ליצמן אמר כי "הזדעזעתי לראות את הקריקטורה הבזויה היום (ה׳) בעיתון 'הארץ' המשווה את שר הפנים ידידי הרב אריה מכלוף דרעי למחבל מתאבד. מדובר בחציית קו אדום של הסתה פרועה ושיסוי פומבי נגד שר בישראל".

"אני מגנה בתוקף צורת ביטוי מעין זאת, המובילה להידרדרות השיח הפוליטי ולהתלהמות מסוכנת, כלפי נציגי הציבור החרדי העושים מלאכתם נאמנה", הוסיף ליצמן.

מנגד, בעיתון 'הארץ' כלל לא התרשמו מקריאות המחאה של הנציגים החרדים. בתגובה למחאות נגדו הגיב מו"ל 'הארץ' עמוס שוקן ואמר כי הוא אכן סבור שדרעי הוא "מחבל עם חגורת נפץ שבא לחבל באורח החיים החילוני ופוצץ את עצמו עם הכוחניות שלו".