טראמפ מקדם את הקיצוץ לפלסטינים

בבית הלבן יתקיים דיון לגיבוש תגובה להתנהלות הפלסטינים כלפי ארה"ב, מאז הכירה בי-ם כבירת ישראל. עם זאת, לא יינקטו צעדים מידיים.

ניצן קידר , י"ח בטבת תשע"ח

טראמפ
טראמפ
Reuters

בכירים בבית הלבן יקיימו היום (שישי) דיון באפשרות לקצץ באופן ניכר את הסיוע המוענק לפלסטינים.

עדיין לא ברור אם מדובר בקיצוץ בתקציבים לסוכנות הפליטים של האו"ם אונר"א הפועלת למעשה רק בקרב הפלסטינים, או בתמיכה שמעבירים האמריקנים ישירות לרשות.

הדיון יתקיים לאור המתקפות הפלסטיניות נגד ארה"ב מאז הודיעה על הכרתה בירושלים כבירת ישראל, שאחד משיאיה היה בפגישת אבו מאזן עם נשיא צרפת עמנואל מקרון - בה הצהיר שארה"ב לא תוכל עוד למלא את תפקיד המתווך במו"מ בין הפלסטינים לישראל לאחר שטראמפ "בחר צד" ולטענת אבו מאזן הוא אינו מתווך הוגן.

הנשיא טראמפ אמר בתגובה כי הוא תוהה מדוע עליו לתמוך בפלסטינים כשארה"ב "תומכת בהם במאות מיליוני דולרים ולא זוכה לשום הכרה, הוקרה או כבוד על כך".

עם זאת, ההחלטות שיתקבלו בסיכומו של הדיון לא ייושמו באופן מיידי. פקיד אמריקני אומר כי "מדובר בישיבה שתוכן בה תוכנית פעולה, למקרה שהפלסטינים ימשיכו למתוח ביקורת ולהפנות גב לממשל, מבלי להבין שהוא מעוניין בטובתם בסופו של דבר".

נזכיר כי בימים האחרונים צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו מסרים שהשתמע מהם זעם על הרשות הפלסטינית, בשל סירובה להיכנס לתהליך מדיני מול ישראל בתיווך אמריקני.

בנוסף שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי נשאלה השבוע האם ארה"ב שוקלת לקצץ בתקציב אונר"א וענתה כי "הנשיא אמר שהוא לא רוצה להוסיף תקציב עד שהפלסטינים יסכימו לחזור למשא ומתן", והוסיפה, "אנחנו מנסים לקדם את תהליך השלום, אך אם זה לא יקרה - הנשיא לא ימשיך לממן את הפלסטינים כפי שהיה עד היום".

ארה"ב היא אחת המממנות הגדולות של סוכנות אונר"א, ומקציבה לה מידי שנה 300 מיליון דולר.

שר החינוך נפתלי בנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, הזכיר כי "אונר"א הוא ארגון תומך טרור. עצם קיומו מנציח את מצבם העגום של תושבי רצועת עזה הנאנקים תחת משטר חמאס''.

לדבריו, סיוע לתושבי עזה לא צריך להיות שונה מסיוע לתושבי סוריה הסובלים תחת משטר הטרור, או מכל קבוצת צאצאי ‏פליטים אחרת בעולם. ''החלטת הנשיא טראמפ והשגרירה היילי לבטל את הסיוע האמריקאי היא המעשה הנכון''.

בנט הדגיש, ''אני מצפה מכל גורמי הממשלה בישראל, ובכללם משרד החוץ, לתמוך בהחלטה לקצץ בתקציב ארגון שמעסיק מחבלי חמאס ובבתי הספר שלו מסתירים רקטות".