דיווח: ארה"ב הקפיאה הסיוע לפלסטינים

אתר אמריקני דיווח בליל שבת כי התרומה השנתית של ארה"ב לאונר"א הוקפאה עד להודעה חדשה.

עוזי ברוך , י"ט בטבת תשע"ח

טראמפ
טראמפ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארצות הברית הקפיאה העברת 125 מיליון דולרים לאונר"א, סוכנות האו"ם האמונה על סיוע לפליטים פלסטיניים, כך דיווח בליל שבת אתר Axios האמריקני.

על פי הדיווח, ההעברה הכסף הוקפאה בהנחיית הנשיא טראמפ עד לתום הבחינה המחודשת של הסיוע האמריקני לרשות הפלסטינית.

פקיד אמריקני בכיר סיפר כי מי שנתן את הוראת ההקפאה הוא מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון. זאת, חרף העובדה שהגורמים הבכירים במזכירות המדינה ייעצו לממשל שלא לפעול כעת ולהמתין עם הקפאת העברת הכסף.

נציין כי טרם הפגישה שהתקיימה בנושא הסיוע לפלסטינים בבית הלבן, אמרו גורמי ממשל בכירים כי אין כל כוונה לקבל החלטות מיידיות, אלא לבחון תגובות אפשריות שיוצאו אל הפועל במועד מאוחר יותר.

בישיבה שהתקיימה בהשתתפות נציגים ממזכירות המדינה, ממשרד ההגנה ומהמשלחת האמריקנית לאו"ם, התקיים ויכוח חריף באשר לשאלה האם יש להעניש את הפלסטינים או לנהוג כלפיהם באורך רוח ולהמתין זמן נוסף, כדי לאפשר להם להירגע מההכרזה האמריקנית על ירושלים כבירת ישראל, ולהפסיק לתקוף את הממשל.

במהלך הישיבה אמרו נציגי המשלחת האמריקנית לאו"ם כי קיצוץ משמעותי במימון האמריקני לארגון אונר"א, הוא צעד מתבקש, לאור העובדה שהפלסטינים אומרים בפה מלא שארה"ב אינה נחשבת עוד מתווכת הוגנת בתהליך השלום בינם לבין הפלסטינים - ואין טעם לתמוך במי שמפנה את גבו לאמריקנים.

כאמור, במזכירות המדינה התנגדו נחרצות לקיצוץ, ונתלו בהערכות מודיעין מרחיקות לכת לפיהן הדבר עלול לעודד טרור.

נזכיר כי גם לפני הודעת טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל, שלפו הפקידים במזכירות המדינה חוות דעת מודיעיניות לפיהן ההכרזה עלולה להביא לשפיכות דמים בהיקף גדול, הערכה שהתבדתה בסופו של דבר.

נשיא ארה"ב איים בימים האחרונים להשהות את כספי הסיוע האמריקני לרשות על סירובה לנהל מו"מ עם ישראל, "אנחנו משלמים מאות מיליונים בשנה ולא מקבלים כבוד והערכה. כשהפלסטינים כבר לא מעוניינים בשיחות שלום, מדוע שנמשיך עם התשלומים המאסיביים הללו בעתיד?".

טראמפ תקף את הרשות הפלסטינית, "הורדנו משולחן המשא ומתן את נושא ירושלים, החלק הכי קשה בשיחות. תמורת זה - ישראל הייתה אמורה לשלם יותר, אך הפלסטינים אינם מעוניינים אפילו לקיים מו"מ".