פקידים מקפיאים את הבנייה ביו"ש

ראש מועצת יש"ע לערוץ 7: למרות ההצהרות על בניית אלפי יחידות דיור, אין תקנים, אין חוברות מכרז, אין מי שיחתום, בפועל יש הקפאה.

שמעון כהן , כ"א בטבת תשע"ח

חננאל דורני
חננאל דורני
צילום: הלל מאיר/TPS

לקראת סוף השבוע שחלף שיגר ראש מועצת יש"ע, חננאל דורני, מכתב תקיף לראש הממשלה ובו הוא קובע כי למרות הפרסומים והדיווחים המעודדים על מאות יחידות דיור שקודמו לבניה ושיווק ביהודה ושומרון, הרי שבפועל קיימת הקפאה שקטה והנתונים בשטח בהחלט מדאיגים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם דורני המתאר מציאות שנראית על פניה כשלומיאליות במקרה הטוב ומגמתיות במקרה הרע. כך או כך התוצאה היא כותרות מבטיחות בנייה של אלפי יחידות דיור, בעוד בשטח לא מתקדם דבר.

המכתב אותו שיגר דורני לראש הממשלה עוסק בהחלטות שכבר התקבלו לקידום תכניות בניה ברחבי יהודה ושומרון והבקעה. "אני מלין על כך שבאותן פעימות שהיו במהלך השנה להפקדה ולתוקף התכניות אכן מאושרות, אבל לרוב התכניות כפופות להשלמה של תנאים תכנוניים כאלה ואחרים שהם פתירים, אבל זה לא קורה כי במנהל האזרחי יש מחסור גדול בכוח אדם, וכך יש הרבה תכניות עם מאות יחידות דיור שלמרות שעל פי החלטה ניתן לפרסם אותן, אין מי שיעשה את ההשלמות הקטנות הללו ולכן לא ניתן להשלים אותן".

כשהוא מתבקש לציין דוגמאות להשלמות החסרות מציין דורני כי הדבר מתרחש "לפעמים בגלל סידור כביש גישה, לפעמים בגלל דרישה שיהיה כתוב פרט כזה או אחר בתכנית" אך בפועל בשל היעדר מהנדסים ופקידים במנהל האזרחי, הדברים אינם מתבצעים והתוצאה היא – תכניות בנייה תקועות.

"אין מי שיעשה את זה כי בלשכת התכנון יש מעט אנשים והרבה משימות והם לא מגיעים לזה", הוא אומר ומציין כי כעת כבר מתבצעת היערכות לישיבת המועצה העליונה הבאה שאמורה להתכנס בימים הקרובים, אבל בפועל הם אינם יכולים לטפל בתכניות קודמות וכך "נוצר צוואר בקבוק".

במכתבו מציין דורני בפני נתניהו כי לנוכח הכרזתו על שינוי המדיניות ועל הבניה בהתיישבות כאינטרס לאומי ולנוכח הממשל האוהד בארה"ב ניתן היה לצפות שהחלטות מדיניות שכאלה לא יתקלו במעקשים בירוקרטיים, אך בפועל הדבר אינו קורה.

על מנת לפתור את בעיית החוסר באנשי מקצוע שיאשרו את אותן דרישות טכניות פתירות, מציע דורני לראש הממשלה להעביר את הטיפול בסוגיות הללו למיקור חוץ, כלומר שימוש באנשי מקצוע שאינם עובדי משרד הביטחון כמעין עובדי קבלן שישלימו את המשימה.

"אני לא אומר להם את מי לקחת, אבל שיפתרו את הבעיה", אומר דורני, כשהוא נשאל אם אין חשש להטיה פוליטית של אנשי מקצוע חיצוניים שישולבו במערכת. "מי שמוטה פוליטית הוא מוטה בתוך או מחוץ למערכת".

בעיה נוספת בפניה עומדת ההתיישבות ביהודה ושומרון היא בעיית השיווקים, וכאן מפתיע דורני ומספר על ליקוי תמוה עוד יותר. הוא מציין כי במקומות רבים ביו"ש המשווק הוא משרד השיכון, "ולשיווק צריך אישור מדיני של ראש הממשלה ומשרד הביטחון. בשנה האחרונה שמענו דיווחים על אלפי יחידות דיור שאושרו לשיווק, אבל בפועל מתוך למעלה מ-3000 שווקו פחות ממאה!".

איך זה קורה? "אני לא יודע לשים את האצבע על הבעיה, אם זה רשות מקרקעי ישראל או האפוטרופוס, אבל מה שקרה הוא שהמשרד פרסם הודעה על פרויקטים לשיווק והקבלן שרוצה לגשת למכרז אמור לקבל חוברת על הפרויקט, כדי שיוכל להכין את התיק להצעת מחיר, אבל לא היו חוברות. היו הודעות על הפרויקט לשיווק אבל לא היו חוברות".

דורני מציין בתקווה כי על פי ההבטחות נאמר שעד פברואר כל פערי 2017 יושלמו.

איך קורה שליקויים כאלה מונעים מהממשלה ליישם מדיניות שמכריזים עליה בממשלה? דורני מסביר: "הכוח אדם במינהל האזרחי הצטמצם בחמישים אחוז בעקבות הסכמי אוסלו כשהאוכלוסייה היהודית עלתה פי חמש. אין סיכוי שיעמדו בקצב בכוח האדם הקיים, ולכן בפועל נוצרת הקפאה שקטה שאף אחד לא מתכוון אליה. זה הזמן, כשטראמפ פותח לנו חלון בינלאומי כל האילוצים שבגללם ראש הממשלה לא קידם בניה לא קידם את הבניה לא קיימים, אז עכשיו זהו הזמן. בגלל כמה פקידים זה ייתקע? זה נשמע הזוי".

עוד מוסיף דורני ומציין ברוח זו: "אנחנו דוחפים גם את נושא הקליטה הסלולארית ביהודה ושומרון, גם בפן הביטחוני ולא רק האזרחי. יש תקציב שמיועד לנושא הזה, אבל זה לא קורה כי חסרים חמישה תקנים למנהל האזרחי. בכוח האדם הקיים המנהל האזרחי אומר שהוא לא יכול לטפל בעניין, להכין את הנתונים, לעמוד מול החברות, ועל חמשת התקנים הללו כל העניין נופל".