כש'מרכז' הייתה בבית הרב

בוגרי המחזור האחרון של 'מרכז הרב' מימיה של הישיבה בבית הרב קוק קיימו פגישת מחזור בהשתתפות מדריכם, הר"מ דאז, הרב צפניה דרורי.

שמעון כהן , כ' בטבת תשע"ח

הרב דרורי נפגש עם תלמידיו
הרב דרורי נפגש עם תלמידיו
צילום: בית הרב

בבית הרב קוק התקיים הערב (ראשון) מפגש היסטורי אליו הגיעו בוגרי המחזור האחרון שלמד בישיבת מרכז הרב בעת ששכנה בבית הרב במרכז העיר ירושלים.

החברים שבאו אז הגיעו כולם מארה"ב לשנת לימודים בישיבה, ביקשו להיפגש שוב ולהיזכר באותם ימים.

הרב צפניה דרורי, רב העיר קרית שמונה וראש הישיבה בעיר, כיהן באותם ימים כמדריך וכר"מ של הקבוצה וגם הוא הגיע למפגש המרגש.

הרב דרורי סיפר דברים שנחשפים כאן לראשונה: "ראשית, במלאת 100 שנים להצהרת בלפור שהרב היה מעורב בה, נספר שחיים וייצמן חשש מאוד שההצהרה לא תצא לפועל עד הרגע האחרון ושיתף בכך את הלורד בלפור. הלורד אמר לו שבהחלט יש חשש כזה כי נשיא ארה"ב, וילסון, רצה שחלוקת הארץ תיעשה בתיאום עם תורכיה שהתנגדה למתן בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל.

"ממש במקרה הזדמן לוייצמן להגיע לניקסון דרך מכר והוא שכנע אותו לוותר על הצורך להתחשב בתורכים. ניקסון השתכנע. לאחר תקופה פגש וייצמן את הרב חרל"פ ואמר לו שזו דוגמא להשגחה של ה' על עם ישראל".

הרב סיכם ואמר: "הקבוצה הזו, שבאה מארה"ב ללמוד ב'מרכז', היא הקבוצה הראשונה של בחורים צעירים שבאו מארה"ב, ובזכותכם החל מנהג של צעירים יהודים אמריקנים לעלות לשנת לימוד תורה, וזה מה שהשאיר אותם כאן. צריך שנחשוב איך מביאים את הששה מיליון הנוספים".

אחריו דיבר הרב שטיינר: "המקום הזה הוא המקום שבו התחוללה ההתיישבות של ארץ ישראל על ידי שלושת ראשי הישיבה, מרן הרב זצ"ל, הרב צבי יהודה והרב חרל"פ". הרב שטיינר נזכר כיצד "כשיצאנו מכאן לאחר תפילת שחרית בדרכנו לאלון מורה בא הרב צבי יהודה לחזק את המתיישבים".

"יש לנו שלוש משימות – האחת היא לימוד תורה וחינוך לתורה. משימה שנייה היא לייצר אחדות וקירוב והמשימה השלישית היא להתיישב ולא להפסיק את ההתיישבות, לתפוס כל גבעה וכל הר. כך אמר לנו הרב צבי יהודה, ועכשיו אי אפשר לפנות יהודים מיהודה ושומרון. הכול יצא מהבית הזה".

מארגן המפגש, אריה רוטנברג, סיכם: ""כמעט צריך להגיד 'על הניסים' על משהו שכל כך חשוב לחיינו. לא חשבנו שנזכה לאחר 54 שנים להיפגש עם הקבוצה שלמדה פה וכמעט כולם הגיעו. בנוסף הרב צפניה, שהיה רב ומדריך שלנו, הגיע לכאן. זו הייתה שנת לימוד תורה ויראת שמיים והרגשנו מה זו תורה לשמה, אהבת העם והארץ. בשנה ההיא הכרנו את עם ישראל והסגנונות השונים שלו. הטיולים שעשינו בזכות הישיבה ששכנה כאן חברו אותנו לארץ ולא שכחנו".

מפגש אחרי יותר מיובל שנים
צילום: בית הרב