פרשנות
נתניהו שוב מזלזל בציונות הדתית

אחרי שהתרפס לליברמן, הרכין ראש לדרעי ויישר קו עם כחלון, נתניהו מצא את השעיר לעזאזל כדי לגלות מנהיגות מדומה. לא עוד.

ערוץ 7 , כ' בטבת תשע"ח

נתניהו
נתניהו
צילום: הלל מאיר/TPS

העימות החריף שהתגלע היום (ראשון) בין ראש הממשלה נתניהו ליו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט בישיבת ראשי הקואליציה סביב חוק אוניברסיטת אריאל, אשר הסתיים בהשתלחות בזויה וחסרת רסן מצד ראש הממשלה כלפי מנהיגה הפוליטי של הציונות הדתית, מלמד על דבר אחד בלבד: נתניהו בז עמוקות לציונות הדתית.

ישנה טענה במערכת הפוליטית הגורסת כי בנימין נתניהו השתנה. לדידם נתניהו 2018 אינו נתניהו 2009. נתניהו בגרסה הנוכחית קשוב יותר לשותפים פוליטיים; נאמן יותר למילתו; משתדל לברוח מעימותים ומנסה ליישר הדורים כדי לגדוע מתחים.

יש גרעין של אמת בדבריהם ככל שזה נוגע לרוב המפלגות המרכיבות את הקואליציה. כששר האוצר משה כחלון מטיל וטו על מיסוי דירה שלישית - הקואליציה כולה מתייצבת. כשצצים דיווחים על תדרוכים לא רשמיים על מקורבו נתן אשל נגדו, נתניהו טורח לשלוח אליו מסרי פיוס ובישיבת הממשלה משגר אליו כמה מילות חיבה.

כשיו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן מפר משמעת קואליציונית פעם אחר פעם ומורה לאנשי מפלגתו להצביע נגד חוק המרכולים, הוא זוכה ללטיפות מראש הממשלה. כפרס ניחומים הוא מעניק לו את חוק עונש מוות למחבלים שזוכה להתנגדות כלל גורמי המקצוע וכלל לא נידון בממשלה.

כשמתברר כי קיימים קיני התנגדות בממשלה לחוק והפתיל של ליברמן על סף התלקחות לאחר שנטש בזעם את שולחן הממשלה, נתניהו יוצא אליו החוצה ומבצע שיחות ריכוך משל היה עוזרו הנאמן של יו"ר הקואליציה.

כשהסיעות החרדיות דופקות על השולחן נתניהו אינו יודע את נפשו. במשבר הרכבת נתניהו רכן ברך ליעקב ליצמן והתחנן בפניו שיקח עד חצי המלכות והעיקר שהקואליציה תיוותר על עומדה. עבור חוק המרכולים של אריה דרעי נתניהו מזעזע את המערכת הפוליטית ת"ק פרסה על ת"ק פרסה.

כשזה מגיע לציונות הדתית נתניהו חושף פרצופו הישן והזחוח ומכה בכל הכח על ראשי מנהיגיו. בכל הזדמנות הוא פוגע בה ובנציגיה שוב ושוב. כך היה במשברים הרצופים בינו לבית היהודי בשנתיים האחרונות. כך שוב אירע היום.

ההתנהלות הזו אבסורדית פעמיים. בשעה שאיווט עושה שבת לעצמו, כחלון משחרר את חברי הכנסת עזריה ובן ארי מכל משמעת קואליציונית והליכוד מתמודד עם גרעיני מרד בדמות שרן השכל, יהודה גליק ואורן חזן, סיעת הבית היהודי היא הסיעה היחידה הנצמדת למשמעת הקואליציונית פעם אחר פעם.

נתניהו אינו נרתע מלהתקוטט עם מפלגת הציונות הדתית כי הוא יודע שברגע שהוא יצייץ הם יבואו בהמוניהם. הגיע הזמן לגלות עצמאות. אם אין אנו לנו, מי לנו. ומהיום הזה בדיוק ראש הממשלה מפחד. ביום הזה, ורק ביום הזה, הוא יתחיל לנהוג אחרת.