"להתעלם מהיועמ"ש של הרבנות הראשית"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' תומך בהחלטת הרב דוד לאו שנמנע מלכנס את מועצת הרבנות בשל בעיות מצד הייעוץ המשפטי.

עדו בן פורת , כ"א בטבת תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: הלל מאיר

ח"כ בצלאל סמוטריץ' קורא לרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, לפעול תוך התעלמות מיועץ המשפטי של הרבנות וכן הוא מפנה קריאה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט להחליף את יועץ הרבנות.

סמוטריץ' היפנה את הקריאה, בעקבות הודעת הרב הראשי, הרב דוד לאו, ליועץ המשפטי לממשלה על הימנעותו מכינוס מועצת הרבנות בשל החסמים שמערים יועמ"ש הרבנות.

חבר הכנסת שלח' מכתב לרב הראשי ובו ביקש לחזק את ידיו של הרב הראשי במאבקו לביצור מעמדה של הרבנות הראשית וקרא לו לכנס את המועצה, לקבל החלטות ולפעול על פיהן תוך התעלמות מהנחיותיו חסרות הסמכות של יועמ"ש הרבנות.

"למרבה הצער, האקטיביזם הייעוצי שבמסגרתו מרשים לעצמם יועצים משפטיים ליטול לעצמם סמכויות לא להם ולסכל את עבודת הגופים הנבחרים והממונים על פי חוק הינה רעה חולה שפשתה בשירות הציבורי במדינת ישראל, ועלינו להיאבק בה בכל מקום ולהחזיר את הסמכות למי שנושא באחריות ולמי שהמחוקק והציבור הפקידו את הסמכות בידיו", כתב סמוטריץ' לרב לאו.

הוא הוסיף כי "ביצור מעמדה של הרבנות הראשית הינו צו השעה והוא קריטי לשמירת אופיה היהודי של מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו. הרבנות ניצבת בשנים האחרונות מול אתגרים גדולים מאוד מחוץ - כוחות הנלחמים בה במגוון זירות במגמה מוצהרת להחלישה ולקעקע את מעמדה הציבורי והחוקי. על הרקע הזה לא ניתן להשלים עם החלשה מבית".

בנוסף פנה ח"כ סמוטריץ' ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה כי יתערב במשבר ויורה על החלפתו של יועמ"ש הרבנות במי "שמבין את מקומו כמי שתפקידו לסייע לרבנות הראשית לממש את מדיניותה ולא לתקוע מקלות בגלגליה ולהפריע לפעילותה התקינה".