ספר חדש: פלפולא דאורייתא

הרב אחיקם קשת מחשובי האברכים בישיבת מרכז הרב חיבר ספר הדרכה ללימוד בעיון  "פלפולא דאורייתא".

ערוץ 7 , כ"ב בטבת תשע"ח

ישיבת מרכז הרב
ישיבת מרכז הרב
צילום: ערוץ 7

לומדי התורה בישיבות רגילים לעסוק בסוגיות הגמרא בעיון ולדקדק בכל מילה בדברי חז"ל, והעיסוק בדרך כלל הוא למדני.

הרב אחיקם קשת, מחשובי האברכים בישיבת מרכז הרב מוכר לציבור הלומדים מהספרים "קובץ יסודות וחקירות" ו"אמרי במערבא".

ספרו החדש מנסה לקלף מכל מילה ומכל משפט את עומק תוכן דברי הגמרא לפי פשוטם ולפי מהותם, והתוצאה מיוחדת במינה.

הספר נועד להדריך ללימוד בעיון. לתת ללומד את היסודות שהוא צריך: ידע עיקרי ומסודר בסוגיות הבסיסיות - חזקות, ספיקות, קניינים, תנאי,שליחות וכו'. דרכי הלימוד - איך מוצאים את שורש המחלוקת, את מגדירים במדויק, איך חוזרים בצורה מועילה, איך מסכמים טוב, איך מסדרים סוגיה בשביל ללמדה.

והנאה מהלימוד - כל המהלכים מסודרים בהירים וברורים, ובסוף כל נושא ("שער") מתחדשת ללומד הבנה מחודשת שמאירה באור חדש את כל הסוגיה ומיישבת קושיות רבות.

לדוגמא, מקובל בעולם הישיבות לומר שלא יתכן שאמוראים נחלקו במציאות. זה כמובן נכון. אבל – מה הסיבה לזה? האם כל המחלוקות במציאות דומות זו לזו? האם יש לכלל הזה יוצאים מן הכלל? האם הראשונים הזכירו את הכלל הזה?

הספר מיועד לבחורי ישיבה, למי שעומד להיכנס לישיבה, וגם לבעלי-בתים שרוצים להעמיק ולטעום מהטעם המיוחד של לימוד בעיון.

ספר הזה מגיע לאחר הספר המפורסם "קובץ יסודות וחקירות", שיצא כבר לפני כחמש עשרה שנה ונמכר באלפים רבים של עותקים בעולם התורה. "הייתי אז בחור צעיר, לקחתי תיק פשוט ובו כמה חבילות ספרים ויצאתי לאזור מאה שערים וגאולה. נכנסתי לכל חנות ספרים שראיתי ושאלתי אם ירצו למכור את הספרים הללו" משחזר הרב קשת את תחילת דרכו.

"נגיד את זה ככה... לא גילו התלהבות מיוחדת... לקראת סוף הסיבוב, כששום חנות עדיין לא קיבלה את הספרים, הגעתי לחנות אחת באזור זכרון משה, שהם ממש מבינים בספרים לבחורי-ישיבות (למי שמסוקרן, קוראים לחנות הזו "גירסה").

המוכר פתח את הספר, עיין, הסתכל אלי ואמר לי: "אני רוצה למכור את הספר שלך". הוא דיבר איתי בסבלנות, ונתתי לו חבילה. יום אח"כ הטלפון שלי צלצל, על הקו היה אותו מוכר, והוא אומר לי "תשמע, אני לא יכול למכור את הספר שלך". כבר עברה לי בראש האכזבה, שאפילו החנות הזו כבר לא מוכנה למכור אותו. שאלתי בחשש "ולמה?", והוא ענה "כי כבר מכרתי את כל הספרים. אני צריך עוד חבילה..."

.