ביקורת בכנסת על הצעת החוק של ליברמן

יו"ר ועדת חוץ וביטחון תקף את הסעיף בתזכיר החוק שהפיץ משרד הביטחון המעניק לקבינט גמישות בניכוי מהעברות הכספים לרשות הפלסטינית.

חזקי ברוך , כ"ב בטבת תשע"ח

מותח ביקורת. אבי דיכטר
מותח ביקורת. אבי דיכטר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), המשיכה היום (ג') בדיוני ההכנה לקריאה ראשונה של הצעת חוק קיזוז כספים לרשות הפלסטינית בגין תמיכתה בטרור של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד).

בסיום הדיון הקודם הסכים יו"ר הוועדה להמתין חודשיים עם קידום ההצעה, לבקשת משרד הביטחון, בכדי שיקדמו הצעת חוק ממשלתית בנושא. היום, כחודשיים לאחר הדיון, הפיץ משרד הביטחון תזכיר חוק, להתייחסות משרדי הממשלה והציבור.

עו"ד גל כהן, מהלשכה המשפטית במשרד הביטחון, אמר "כפי שהתחייבנו לוועדה, אנחנו בשיאה של העבודה. נקבל את כל ההערות לתזכיר עד סוף החודש, ונביא נוסח לאישור ועדת שרים. זו תהיה עמדת הממשלה בנושא ונבקש מהוועדה לא לקדם את הצעת החוק הפרטית עד שזו תתקבל".

עו"ד כהן הציג את עיקרי תזכיר החוק, אשר מגדיר מיהו אסיר ביטחוני ופעיל טרור, וכי בתום כל שנה יביא שר הביטחון לאישור הקבינט דו"ח המסכם את הנתונים בדבר סך התשלום השנתי לפעילי טרור שהעניקה הרשות הפלסטינית, במישרין או בעקיפין.

הקבינט יאשר את הדו"ח, וכך ייקבע סכום הכספים לניכוי, באופן החודשי. בתזכיר מצוין כי לקבינט יישמר שיקול הדעת לנכות סכום נמוך יותר, לא לנכות כלל כספים, או לבטל בכל עת החלטות על ניכוי עתידי או ניכוי שהתבצע, וזאת מטעמים מיוחדים של ביטחון לאומי ויחסי חוץ.

יו"ר הוועדה ח"כ אבי דיכטר השיב, "אני רואה בעייתיות גדולה מאוד בנוסח ההצעה הממשלתית, שכן אותה 'גמישות' בשיקול הדעת, עד כדי אי ניכוי כספים כלל, עומדת בניגוד לרציונל הבסיסי של הצעת החוק. הרשות הפלסטינית הביאה על עצמה את מצבה הכלכלי בשל העברת 1.2 מיליארד ₪ - שהם 7% מתקציבה – למחבלים, ולכן הבור התקציבי הזה לא יכול להיות בעיה של מדינת ישראל".

"הרי המצב האבסורדי שם הוא שפלסטיני אשר מבצע פעילות טרור בעצם הופך מיידית לעובד מדינה, והוא או משפחתו מקבלים משכורת חודשית קבועה, ללא שיקול דעת של הרשות. המשך העברת הכספים, הממנים הן את המחבלים והן את הנשק, כמוה כמימון התליין והחבל כנגדנו", הוסיף דיכטר.

ח"כ ענת ברקו (הליכוד) ציינה "אנו מממנים את ה'תליינים' ולעיתים אף את ה'חבל' והגיע הזמן להפסיק את זה. להפסיק עם תופעת התשלומים שמגיעים למחבלים. אני תומכת בחוק ומאמינה שהמשאבים צריכים להיות מופנים למקומות רלוונטיים וטובים יותר כמו משפחות שכולות ונפגעי פעולות האיבה. מדובר בעניין לא רק כלכלי כי אם גם מוסר וערכי ברמה הגבוהה ביותר".

ח"כ שטרן, יוזם החוק, הצטרף לביקורת שהציג ח"כ דיכטר, אך הביע נכונות להתגמשות "אני מודה ליו"ר הוועדה שלא דחה את הדיון, למרות הלילה שעברנו כולנו, בגלל חשיבות הזמן. אין פה קואליציה ואופוזיציה כי מדובר בחיי אדם וכל יום שהחוק הזה לא מתקדם, עוברים כספים לטרור. אמנם עברו חודשיים מהדיון האחרון, שגרם למשרד הביטחון להתחיל לעבוד ולהגיש תזכיר חוק, אבל לדעתי מיצינו את הדיון לקראת קריאה ראשונה, ואפשר להעביר את זה ולהמתין לממשלה לקריאות שניה ושלישית. אני גם מבין שצריך להשאיר גמישות לקבינט, שאני בד"כ סומך עליו ולכן אפשר אולי לדבר על אחוזים, על סכומים, אבל שלא יהיה מצב שזה יעוקר לגמרי דרך האופציה הזו".

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר, סיכם: ''אני שמח שהתקדמנו ושמשרד הביטחון שם תזכיר חוק כפי שהתחייב. יש 21 ימים להערות, אותם נכבד, ולכן בתוך 3 שבועות, פלוס ימים ספורים יתקיים דיון הכנה לקריאה ראשונה, על הצעת החוק של אלעזר שטרן. אני חושב שהכיוון של הצעת החוק הממשלתית הוא כיוון בעייתי מאוד ומשרדי הממשלה מוכרחים לעשות חשיבה נוספת, ולקחת בחשבון את ההערות שנשמעו פה, בכדי לא לאיין את הצעת החוק, אלא כדי שההצעה הפרטית והממשלתית יתכנסו. אני נותן פה קריאת כיוון - אני בהחלט רואה באופן ריאלי שעד סוף כנס החורף החוק יעבור קריאות שנייה ושלישית".