ההחלטה המוזרה של ועדת האתיקה

ועדת האתיקה של הכנסת קבעה כי ח"כ שולי מועלם רפאלי שגתה כשהתבטאה באופן בלתי הולם נגד ח"כ אלעזר שטרן. עם זאת היא לא הוענשה.

חזקי ברוך , כ"ג בטבת תשע"ח

אלעזר שטרן
אלעזר שטרן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת האתיקה של הכנסת קבעה היום (רביעי) כי ח"כ שולי-מועלם רפאלי (הבית היהודי) שגתה כשהאשימה את ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) בפגיעה בה על רקע היותה אלמנת צה"ל.

"בנסיבות רגילות לא היה ניתן שלא להתייחס לאירוע שכזה בחומרה", נכתב בהחלטת הוועדה שהחליטה שלא להעניש את ח"כ מועלם על הדברים שאמרה בשל "רגישות הדברים".

עוד קבעה הוועדה כי ח"כ מועלם הוציאה את הדברים מהקשרם כשהאשימה את ח"כ שטרן בכך שאמר לה שהיא "מקריבה את חיילי צה"ל" כאילו טען כי היא מקריבה במובן הפיסי ולא, כפי שטען חה"כ שטרן, כי היא פוגעת בחיילי צה"ל בכך שהיא מעדיפה תלמידי ישיבות על פניהם.

"באופן אובייקטיבי קשה מאד להבין את דבריו של חה"כ שטרן כניסיון לטעון להקרבה פיסית של חיילי צה"ל בידי חה"כ מועלם-רפאלי, לכן הקריאות החוזרות ונשנות 'אפס מאופס' לעברו לא היו ראויות ולא היו במקומן", נכתב בהחלטה.

יחד עם זאת הוועדה החליטה שלא להטיל סנקציות על ח"כ מועלם - רפאלי בשל העדר "עבר אתי" מצידה ובשל ההבנה כי "האמירות הקשות" שלה, כהגדרת הוועדה, כלפי ח"כ שטרן נבעו ממה שהיא חוותה בראייה שלה כפגיעה עמוקה בה כאלמנת צה"ל.

כששטרן גרם לח"כ שולי מועלם לבכות

האירוע המדובר התרחש במהלך מושב הקיץ של הכנסת. ח"כ אלעזר שטרן תקף במליאת הכנסת את חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי וגרם לה לפרוץ בבכי.

במהלך דיון על חוק ירושלים שיזמה מועלם רפאלי, הזכיר שטרן התרחשות מתוך ועדת החוץ והביטחון של הכנסת שדנה בחוק הגיוס ואמר כי היא פוגעת בחיילי צה"ל ועורר את זעמה, שכן לטענתה כבר יום קודם אמר לה שהיא מקריבה את חיילי צה"ל עבור החוק.

חברת הכנסת לא ויתרה. "ח"כ שטרן האשים אותי שאני מקריבה את חיילי צה"ל. אני כבר הקרבתי חייל צה"ל אחד - את הבעל שלי. תתבייש", קראה לעברו ופרצה בבכי.

"אולי כדאי שאלוף בצה"ל לא יגיד פה למשפחה שכולה שהיא מקריבה את חיילי צה"ל. גם ח"כ שלח לא הסכים איתי וחשב שאני טועה אבל אלוף בצה"ל אומר לי שאני מקריבה את חיילי צה"ל... מה שנכון נכון. כל מי שישב פה ולא מחה, צריך לעשות חשבון. אולי פעם אחת צריך להגיד לפני שאתם מדברים בחוץ שבמותם הם ציוו לנו את החיים...", אמרה מועלם רפאלי.

בדמעות היא הוסיפה, "שטרן האשים אותי שאני מקריבה את חיילי צה"ל. כשהייתי בת 22 פגשתי את הבעל שלי, הוא היה חילוני ואני דתייה הוא בחר שצה"ל יהיה חלק מהחיים שלנו. ואז קרה האסון. לאחר אסון המסוקים פגשתי את האפס הזה שטרן. הוא היה קצין חינוך ביקשנו שיבוא לימי העיון של אסון המסוקים, הוא אמר שיבוא רק אם ידבר. אין יום ואין דיון שח"כ שטרן לא מפסיק להזכיר לי מה בכלל יש לי עם צה"ל. הדבר הזה לא יהיה יותר. ח"כ לא ידבר ככה ולא יסביר לי שלהקריב את חיי צה"ל זה להעדיף אחרים על פניהם".

ח"כ שטרן ענה לה, "אני לא מתכוון להתנצל על שום דבר שאמרתי. לא אתן לאף אחד להטיף לי מוסר על השירות למדינה. אמרתי ואני חוזר - אני חושב שההתנהלות הפוליטית של הקואליציה מול חיילי צה"ל העדיפה את אלה שלא משרתים על אלה שמשרתים – ושולי נתנה לזה יד".

מועלם רפאלי השיבה, "להקריב זה לא למות? בגלל פוליטיקה קטנה אפשר להגיד הכל? לא". היא הוסיפה בציניות, "אני מקריבה את חיילי צה"ל - זה ידוע לכולם. כל יום אני מחפשת חיילי צה"ל ובעיקר חיילות, ואת זה גם האשים אותי ח"כ שטרן. כל יום אני מחפשת חייל או חיילת להקריב עד שח"כ שטרן יהיה מבסוט. יכול להיות שהוא לא זוכר. אבל באמת אני מקריבה את חיילי צה"ל ומתוך זה אני פועלת בבית הזה".