רשעות: האופוזיציה ניצלה את הפיגוע

חברי כנסת מהקואליציה נסעו להלוויית הרב רזיאל שבח הי"ד. בשמאל ניצלו זאת ומשכו את ההסתייגויות מ"חוק ליצמן" כדי להקדים את ההצבעה.

חזקי ברוך , כ"ג בטבת תשע"ח | עודכן: 15:06

יואל חסון
יואל חסון
צילום: Miriam Alster/Flash90

האופוזיציה הסירה בצהריים (רביעי) את 14 ההתנגדויות שהגישה נגד הצעת החוק שתאפשר לח"כ יעקב ליצמן לשוב ולשמש כסגן שר במשרד הבריאות.

המהלך התבצע בזמן ששרים וחברי כנסת מהקואליציה השתתפו בהלוויית הרב רזיאל שבח הי"ד שנערכה בישוב חוות גלעד בשומרון.

בעקבות משיכת ההסתייגויות נוצר לחץ בקואליציה עקב היעדר רוב להעברת החוק בקריאה שנייה ושלישית במליאה. בסופו של דבר גויס הרוב הקואליציוני הדרוש והחוק אושר בקריאה שנייה ושלישית.

בזמן הקרוב הממשלה תתכנס במשכן הכנסת ותאשר את המינוי של ליצמן.

צילום מסך

מוקדם יותר הבוקר אישרה ועדת החוקה של הכנסת את הצעת החוק המאפשרת להאציל סמכויות סטטוטוריות הנתונות לשר לידי סגן שר במשרד שראש הממשלה מכהן בו כשר, למעט האצלת סמכויות להתקנת תקנות וצווים הנובעים מהיותו שר.

התיקון לא ישנה את המצב הקיים לפיו סגן שר לא יכול להשתתף בהצבעות ובהחלטות ממשלה או להיות חבר בוועדת שרים. השר יוכל לחזור ולבטל את העברת הסמכויות בכל עת.

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) מתחה בדיון ביקורת על החוק, "המטרה של חבר הכנסת ליצמן היא להיות סגן שר כי נוח לו בלי האחריות המיניסטריאלית. בג"ץ הכריע, שינו את ההחלטה ועכשיו לא נוח להם. ככה נראה כנסת שנטרפה דעתה. את השרידות שלכם ואת המאבקים הפנימיים שלכם אתם עושים על חשבון בריאות הציבור ומערכת בריאות שזקוקה לשר".