עצמונה ממשיכה בעוצמה: בואו לתת יד

מכינת "עצם" שנעקרה מגוש קטיף ומפריחה את חולות חלוצה כבר 13 שנים, מגייסת כספים להשלמת מבנה המכינה. צפו בראיון עם הרב חיים ברוך

יוני קמפינסקי , כ"ד בטבת תשע"ח

הרב חיים ברוך
הרב חיים ברוך
צילום: יוני קמפינסקי

ראיון: הרב חיים ברוך, ראש מכינת עצם (עצמונה)
לסיוע בבנייה מחדש של מכינת עצם לחצו כאן

מכינת "עצם" יצאה למבצע גיוס כספים לטובת השלמת מתחם המכינה, כ-13 שנים אחרי שהמכינה נעקרה עם היישוב עצמונה מגוש קטיף.

הרב חיים ברוך, ראש המכינה, סיפר לערוץ 7 על אתגרי החינוך של הדור הנוכחי ועל חזון המכינה שניצבת כיום ביישוב נווה בדרום.

"25 שנה אנחנו נדדנו, הלכנו כמסעות בני ישראל במדבר. ועכשיו, בחיבור אחד גדול עם הבוגרים, החיילים, ההורים, עם השותפים ועם אלה שסחבו את האלונקה בשעתם ועכשיו סוחבים אלונקות אחרות בעם ישראל, ובחיבור אחד גדול להשלים את המסע ולהשתתף".

האם במהלך השנים האתגרים החינוכיים משתנים או שדווקא צריך לשמור על קו אחיד?

"זה היופי בעם ישראל. בזמן הגאולה האתגרים משתנים אבל גדלים. לך ולי לא היה פלאפון כשהיינו קטנים, לא אייפון, לא הייתה תרבות מערבית כל כך לוחצת ודוחפת. האתגרים של המכינה, של בית המדרש ושכל בתי המדרש עומדים בהם היום הם הרבה הרבה יותר גדולים ולכן צריכים גם הרבה יותר כוחות וזה המסע הגדול לשותפות מאוד גדולה".

האם ההימצאות שלכם פה "בשממה" עוזרת בהתמודדות מול דור הפייסבוק והאייפונים?

"כן, אבל היום אתה לא יכול להיות באמת בשממה. זה לא רק הטלפון אלא זו התרבות החילונית שנהייתה יותר רדיקלית, זו התרבות החברתית מסביב, זה האג'נדות שדוחפות כל הזמן ואנחנו שותפים עם עוד הרבה אנשים שיוצאים לדרך גדולה".

המכינות הקדם צבאיות בציבור הדתי לאומי בולטות בכך שבעידן שבו אנשים רבים נמנעים לומר את דעתם בגלל "פוליטיקלי קורקט", הן ממשיכות לחנך את חניכיהן לערכים מוחלטים, "כולם יודעים מי אנחנו. עצמונה זה אנשים, עצמונה זה חיבור, עצמונה זו שותפות מאוד גדולה ואת החיבור המאוד גדול הזה אנחנו רוצים להביא לקו הסיום ביחד. אפשר להגיע לקו הסיום לבד אבל רצינו להגיע ביחד, ראינו ערך בלהגיע יחד לקו הסיום שהתחלנו לפני הרבה שנים".

עד כמה העקירה וההתנתקות והרצון לחזור לגוש נוכח בקרב הבחורים שרובם לא היו שם?

"זה קיים בקירות, זה קיים באנשים. אבל זו לא הרוח של העקירה - העקירה הייתה אירוע מאוד קשה, מאוד גדול - זה הרוח של ההמשך, הרוח של הממשיכים שיוצאים ממשברים, הרוח של הלא נכנעים לתעתועי הזמן.

"הרוח הגדולה של אמון גדול בקב"ה שמוביל את המציאות, אמון בתהליך הגאולה הגדול וזה ההמשך. כי זה קרה בפיגוע שהיה אירוע לא פחות קשה, זה קרה עם הרבה נופלים של המכינה, זה קרה בפינוי מגוש קטיף ועוד הרבה אירועים שקרו בזמן המכינה. הרוח הכללית של עצמונה זה ממשיכים ומגיעים לקו הסיום עם כולם".

הרב חיים ברוך מסביר כי חלק ממסע גיוס התרומות נובע מהרצון לחזק את הקשר עם הבוגרים, "הקשר עם הבוגרים הוא חלק גדול מאוד של הקשר ונודה על האמת, רצינו גם הרבה יותר ואנחנו רוצים גם הרבה יותר. רוצים לקחת את שנת ה-25 כדי להביא את זה למקום הרבה יותר גדול".

"יש אלפי בוגרים שמשולבים בכל רחבי החברה הישראלית: מהקמת יישובים בנגב והקמת יישובים בגליל, מהפוליטיקה והצבא כמובן והשתלבות בכל החברה הישראלית. המטרה היא להרים קומה בקשר עם הבוגרים וזאת הזדמנות לדבר הזה".

הכתבה בשיתוף עם מכינת ''עצם''

לסיוע בבנייה מחדש של מכינת עצם לחצו כאן