ספר חדש: מציאות קטן לראי"ה

הספר, הוא פנקס בו כתב הרב קוק חידושים ורעיונות בשנות העשרים לחייו, כששימש בתפקידו הרשמי הראשון, כרבה של זיימל שבליטא.

קובי פינקלר , כ"ג בטבת תשע"ח

מציאות קטן לרב קוק זצ"ל
מציאות קטן לרב קוק זצ"ל
צילום: יחצ

מציאות קטן
מגיד
פנקס בו כתב הרב קוק חידושים ורעיונות בשנות העשרים לחייו,

"אלו מציאות שלו ואילו חייב להכריז", כך, פותחת המשנה את מסכת בבא מציעא. וההסבר ידוע. מציאה שעבר זמן רב מאז שנשכחה, מציאה שסביר מאד להניח שבעליה התייאשו ממנה, אחת דינה, הרי אלו שלו.

עד כאן בענייני גמרא ופוסקים. מכאן למדור הספרים שבו נראה, כי לא הכל הוא בגדר ייאוש.

מאה ושלושים שנה חלפו מאז נכתב פנקס הביכורים של הרב קוק זצ"ל וכאילו הזמן עומד מלכת. הכל נהיר, הכל עדכני ומציאה גדולה באה לידינו בדמות הספר החדש מציאות קטן- פנקס ביכורים. חיבור שנקרא בפי מחברו הרב קוק "מציאות קטן" (כדברי הגמרא במסכת בבא מציעא יב.).

זאת ועוד. מעיון בספר נמצאנו למדים על ספר נוסף חבש פאר שמו שנכתב כאשר הרב קוק היה לרבה של זימל בליטא והוא אך בן כ"ב שנים.

ובחזרה למציאות קטן.

בהקדמה הארוכה לספר (וטוב שכך שכן היא שופכת אור על כל הנעשה באותם ימים), מבוא בן עשרה פרקים הסוקר את חיי הרב קוק בהיותו רבה הצעיר של העיר זיימל, ואף מביא תמונות והדים מעיתונות וספרי התקופה אודות פועלו.

פטירתה של אשת נעוריו, קברה (כמו גם מיקום בית הרב קוק) שנמצא לאחרונה שם בזיימל, השיר המרגש שכתב לזכרה וצלילתו אל תוך עולמה של פנימיות התורה כתרופה לאבלו, כל אלו הינם מעט מן הכתוב במבוא.

הנושאים בהם עוסק הספר רבים ומגוונים: עיון והלכה לצד מדרש ואגדה, רעיונות קבליים ופירושים חדשניים. לצד פסקאות קצרות עם הערות נקודתיות יש בו גם פסקאות ארוכות ומורכבות, המנתחות על פני מספר עמודים עניינים שונים בשלל חלקי היהדות.
ניתן לראות בו באופן בולט כי כבר בגיל צעיר מאוד ניחן הרב קוק במאפיינים הבולטים שלו: מקוריות רבה ובקיאות מופלאה בכל חלקי התורה.

לימוד מעמיק של הספר יכול לתת ללומד תמונה חשובה של תפיסת עולמו המוקדמת של הרב, ואולי גם היכרות מסוימת עם אישיותו; צעד נוסף בדרך להבנה איך הפך הרב להוגה דעות חשוב כל-כך בעולם התורה של העת החדשה.

הספר בן 700 העמודים הוא פנקס בו כתב הרב קוק חידושים ורעיונות בשנות העשרים לחייו, כששימש בתפקידו הרשמי הראשון, כרבה של זיימל שבליטא בשלהי המאה ה-19.

אף שחלקים מה"פנקס" התפרסמו בבמות שונות, חלקם בחיי הרב וחלקם לאחר פטירתו, הפנקס המלא לא יצא לאור עד היום. כמו כן, בחלק גדול מהדברים שפורסמו נפלו שיבושים שונים שבאים לתיקונם בספר הזה.

ארבע שנים עמלו צוותים שכללו 15 אברכים ובחורים שלמדו וחקרו את הנושא בניהול הראל כהן מנהל הוצאת 'מאבני המקום' שעל יד הישיבה הגבוהה בבית אל ובשיתוף פעולה עם הוצאת מגיד.

ואי אפשר להבין חלקים ממשנתו ומתורתו של הרב בלי לדעת על האוירה במקום הולדתו וכהונתו הראשונים בעיירה זיימל ששנאתם הגדולה של תושביה ליהודים תביא ארבע שנים לאחר פטירתו בשנת תרצ"ה, לשואה גדולה ביהודי העיר. פרק נוסף ועלום ממשנתו האדירה והחשובה של הראי"ה.