תימשך הקפאת הסנקציות על איראן

בארה"ב מתרבים הדיווחים לפיהם למרות התבטאויות הנשיא, טראמפ עתיד שלא לחדש את הסנקציות על הממשל בטהרן ולכבד את הסכם הגרעין.

ניצן קידר , כ"ג בטבת תשע"ח

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

בארה"ב מתרבים הערב (רביעי) הדיווחים לפיהם הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, מתכוון להמשיך ולכבד את הסכם הגרעין עם איראן ולא לפעול לחידוש הסנקציות על המשטר בטהרן.

גורמים בממשל ציינו כי במקביל מתכוון טראמפ להטיל עיצומים מסויימים על אישים פרטיים ועסקים שחשודים מבחינתו בסיוע לטרור איראני או לתוכנית הגרעין של המדינה.

בבית הלבן ובמחלקת המדינה לא מגיבים לאף אחד מן הדיווחים, לפי שעה.

הנשיא צריך לקבל עד ליום שישי את ההחלטה האם לחתום על הצו שממשיך את הקפאת הסנקציות הכלכליות על המשטר בטהרן, שכפי שמתבקש מהסכם הגרעין שנחתם לפני כשנתיים וחצי.

מרבית חברי הממשל של טראמפ המליצו לו שלא לבטל את הסנקציות. על פי הדיווחים, הנשיא שמע דברים ברוח זו מהיועץ לביטחון לאומי הרברט מקמאסטר, משר ההגנה ג'יימס מאטיס וממזכיר המדינה רקס טילרסון.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי מחר יתקיים מפגש מכריע בין טראמפ ליועציו הקרובים - ושם תיפול ההחלטה כיצד לנהוג לגבי הסנקציות.

נזכיר כי לפני חודשים אחדים, בנאום שנשא, אמר הנשיא כי הוא אינו מתכוון להמשיך ולהתעלם מכך שאיראן מפרה את הסכם הגרעין ואף הצהיר על אפשרות של הטלת סנקציות חדשות. עם זאת, מאז ההצהרה, לא ננקט שום מהלך בנושא.