האם אפשר למגר את הטרור?

איש השב"כ לשעבר קורא לצועקי הנקמה לאפשר לצבא לעשות את העבודה וללכוד את הרוצחים, "פעולה עצמאית תגרום למעגל דמים בלתי פוסק".

בני טוקר , כ"ה בטבת תשע"ח

מנחם לנדאו
מנחם לנדאו
צילום: ערוץ 7טוען....

מנחם לנדאו, בכיר השב"כ לשעבר תומך בהחזרת חלק מהמחסומים ביו"ש והגברת אמצעי הענישה וההרתעה אך לטענתו אין שום דרך לעצור לחלוטין את הפיגועים.

"מוכרחים להסתכל במראה ולומר את האמת, הנחה ראשונה יש ביהודה ושומרון אוכלוסיה ענקית של פלשתינים שרובם לא אוהבים אותנו ומתוכם יש גם חבורות גדולות שגם מוכנים לעשות מעשה. בנוסף לזה המתיישבים והערבים מעורבים אחד בשני אין להם ברירה אלא לחיות ביחד והמסקנה מזה היא שטרור יהיה כל הזמן גל עולה וגל יורד אם מישהו חושב שאפשר להדביר את הטרור לגמרי הוא טועה".

לדבריו גם הפעילות של המודיעין לא יכולה להיות הרמטית, "הפעילות שצריכה להיעשות זה קודם כל מודיעין והרבה מודיעין טוב ואני חושב שהשב"כ עובד בצורה טוב מאוד אפילו, השב"כ סיכל ארבע מאות פיגועים מכל הסוגים אבל גם השב"כ לא יכול לסגור הרמטית כי יש דברים שמתפלחים לו ולשם כך בא הצד הצבאי ובהחלט צריך להחזיר חלק מהמחסומים ואת הסיורים על הצירים וגם לבצע ענישה שתוציא את החשק למי שמתכנן פיגוע לעשות את הפיגוע.

כל אלה שטוענים שלגרש או להרוס בתים זה לא עוזר אני חולק עליהם אני חושב שזה עוזר הרבה ומספיק שזה גרם למשהו אחד שתכנן לעשות פיגוע לרדת מזה כבר הרווחנו. אבל למגר את הטרור לגמרי אי אפשר תמיד יש כאלה שמוכנים להתאבד כנראה שמה שנגזר עלינו זה לחיות עם חיות אדם שעושים פיגועים ולא מעניין אותם אם זה ילדים או לא ילדים וכל זמן שאנחנו מעורבים אחד עם השני ויש כאלה שרוצים לפגע לא תוכל להדביר את זה רק לצמצם".

לנדאו אומר לערוץ 7 שמי שטוען שאפשר למגר את הטרור בלחיצת כפתור מטעה, "נכון שצריך להחזיר חלק מהמחסומים אבל בהחלט יכול להיות שאפשור של חיים תקינים וסדירים לאוכלוסייה הזאת זה גם מוריד חלק מהפיגועים. זה נכון שזה פותח פתח לכניסה של גורמים בלתי רצויים אבל מצד שני זה מאפשר לאחרים לחיות בנוח ולחיות טוב וזה גם מוריד חלק מהמוטיבציות.

זה עסק מאוד מסובך אי אפשר בלחיצת כפתור למנוע את כל הפיגועים או להפוך אותם לציונים, גם גרוש שאני תומך בו או אפילו עונש מוות לא יכול להפסיק את כל הפיגועים אבל אם זה יכול לגרום למחבל אחד לחשוב פעמיים הרווחנו".

לנדאו סבור שאין להתעלם מהקריאות לנקמה שנשמעו בהלוויה, "אני לוקח כל דבר בחשבון מבחינתי הנחת העבודה היא התרחיש הכי קיצוני. בנט ענה יפה ואני מקווה שהאנשים האלה יתעשתו יש מדינה יש ממשלה יש משטרה יש צבא והם צריכים לעשות את העבודה אם מישהו חושב שהוא ייקח רובה וירה בכמה, הוא טועה כי הוא רק יצור מצב שהחבר'ה האלה יעשו ומישהו יגיב כנגד וחוזר חלילה ואז כל הזמן הצרות האלה יחזרו תנו למדינה לטפל בזה תהיו ממלכתיים".