בשבע מהדורה דיגיטלית

עניין אישי והפעם עם יגאל להב

בן 57. נשוי לאורית ואב לשלוש בנות. תושב גינות שומרון. ראש המועצה המקומית קרני שומרון

רבקי גולדפינגר , כ"ד בטבת תשע"ח

יגאל להב
יגאל להב
צילום: אישי חזני, סטודיו מרקם

התחלה/ לפני 57 שנים. נולד וגדל בתל אביב "הישנה והטובה". השני מתוך ארבעה אחים.

אבא/ יצחק ז"ל. נולד באי ג'רבה והיה החייט של האי. "אבא היה היהודי הראשון שהורשה לצאת משם. בארץ היה חייט מוכשר, שאפילו התבקש לתפור את המדים הראשונים לחיילות בצה"ל. היה לו לב ענקי ויושרה בלתי מתפשרת".

אמא/ לידיה בת ה-86. עלתה ארצה מתוניס. לאורך השנים הייתה עקרת בית וגידלה במסירות את ארבעת ילדיה. כשהילדים מעט בגרו יצאה לעבוד כעוזרת גננת. "דמות מגוננת ומאוד חמה עם יכולת הכלה וקבלה מדהימים".

השראה/ "הוצאתי שני ספרי בישול של המטבח התוניסאי בהשראתה של אמא, שהיא אלופה אמיתית בבישול. בשבילי הבישול הוא סוג של תרפיה. כשאני נכנס למטבח אני מתמקד במיוחד באוכל התוניסאי והאיטלקי".

בית חדר/ "גדלנו בבית קטנטן של 16 מטר, כשהשירותים משותפים לשכנים. בהמשך לקחנו בדמי מפתח את החדר ליד, והבית גדל ל‑34 מטר. התובנה שלקחתי מאז היא שלגודל של בית אין משמעות אמיתית, וחיים מאושרים נובעים מהאנשים שחיים בו ומהערכים שיוצקים לתוכו".

תל אביב של ילדותי/ "הייתה הרבה יותר תמימה ומשפחתית, אחד מכיר את השני, ילדים משחקים בחצר. גדלתי באזור מאוד מרכזי בעיר. באזור שלנו גרו אריק אינשטיין, בני אמדורסקי, דני סנדרסון, מנשה קדישמן. תל אביב של אז".

כל העדות/ "התפללנו בבית כנסת של יוצאי חלב. אבא היה במשך שנים הגבאי. במניין היו תוניסאים יחד עם מרוקאים ותימנים ומי לא. לצערי היום יש כאלו שמנסים לשמר את השוני ולא את המחבר וחבל".

טכנולוגי/ למד בתיכון אורט סינגלובסקי עד כיתה י"ג במסלול הטכנולוגי. "למדתי בעתודה הטכנולוגית של צה"ל בתיכון. שירַתי בענף החילוץ בחיל החימוש. משם המשכתי לקורס קצינים ומוניתי להיות המפקד הראשון של יחידת ניסויים בדרום".

החצי השני/ עם סיום שירותו הצבאי נישא לאורית, בת גילו ובעלת תואר ראשון בתיירות. כיום עובדת כסייעת בחינוך מיוחד בתיכונים בכפר סבא. "כשאני רואה בכל בוקר את העיניים שלה זוהרות, אני יודע שהיא מצאה את הייעוד שלה. אורית חברה מדהימה ושותפה לדרך".

הנחת/ שלוש בנות. הגדולה חן, בת 29, נשואה, עורכת דין שעובדת כגננת. הבת השנייה, גל, בת 25, סטודנטית לפסיכולוגיה. והקטנה ים, בת 22, סיימה שירות ביחידת 8200.

בית עם גינה/ כזוג צעיר קבעו את ביתם בשכונה החדשה גינות שומרון שבשומרון. "התארגנו כמה חבר'ה והחלטנו ללכת על זה. הרעיון היה למצוא איכות חיים במחיר טוב. באותם ימים הנסיעה הייתה דרך קלקיליה ובטרמפים, כי לא הייתה כמעט תחבורה ציבורית".

בפיתוח/ היה בכיר בתעשייה הצבאית בחטיבת הפיתוח. "זה כולל המון עבודה מחוץ לבית ופעילויות עם המון סיכונים. בחמש שנים נהרגו לנו עשרה חבר'ה".

שליח ציבור/ במקביל לעבודתו בתעשייה הצבאית כיהן כיו"ר הוועד של גינות שומרון. "אתה הופך להיות חבר ואבא לתושבים. בתקופה שלי כיו"ר הצלחנו לבנות יותר מ‑200 יחידות דיור, שיא ענקי. בתפקיד היו"ר החל החיידק הזה של להיות שליח ציבור".

דמוקרטיה/ "למרות שהוצע לי לא הסכמתי להשתלב במועצה הממונה, סירבתי להיות חלק מזה. האמנתי בדמוקרטיה. הגשנו כמה בג"צים בעניין, ויש אפילו בג"ץ על שמי, "להב נגד רבין", שקבע את זמן הכהונה המוגדר לראש מועצה ממונה. בעקבות כך יצאנו לבחירות הראשונות לראשות מועצת קרני שומרון.

עשייה ציבורית/ "התמודדתי מול יהודה ליברמן על תפקיד ראש המועצה הראשון והפסדתי. מוניתי לתפקיד ממלא מקום בשכר. במועצה עסקתי במגוון תחומים: ביטחון, חינוך, ניהול החברה הכלכלית ועוד".

לוחמה בטרור/ בעקבות אירועים ביטחוניים שהתרחשו בשנים של תחילת האינתיפאדה, היה ממייסדי יחידת לוט"ר של איו"ש. "יחידה ללוחמה בטרור אזרחית, שתפקידה להיות כוח תגובה ראשון בזירת פיגוע. זה דרש הרבה ימי אימונים. הייתי סגן מפקד היחידה".

עושה לביתו/ חמש שנים שימש כממלא מקום בשכר. בשנת 99' התמודד שוב בבחירות המוניציפליות מול ראש המועצה המכהן יהודה ליברמן אך הפסיד. "הפסדתי בפער של 70 קולות בלבד". בעקבות כך, יצא לשוק העסקי ושימש מנכ"ל חברות כלכליות בחוף הכרמל ובהרצליה.

תנובה/ בהמשך החל לעבוד כמנהל משאבי אנוש בתנובה ירושלים. לאחר חמש שנים מונה למנכ"ל המרכז הלוגיסטי של תנובה בבאר שבע. "חוויה מדהימה עם אנשים חמים. לשמחתי, הצלחתי להוביל שינויים דרמטיים בנושאים לוגיסטיים".

גוש קטיף/ "באותם ימים עוד הוצאנו משלוחים לגוש קטיף. היה ברור שאין מצב שהסחורה לא תגיע ליישובים ברחבי הגוש, בכל זמן נתון ובכל מצב. אם צריך אז נצא במשאיות ממוגנות ירי או עם ליווי צבאי אבל הסחורה תגיע".

לחשוב ירוק/ עם סיום עבודתו בתנובה פתח חברה פרטית לאנרגיה סולארית. "הרעיון היה לעורר מודעות לחלק הירוק בחיינו ולפן הכלכלי, שבו האנשים יכולים לדאוג להכנסה נוספת על ידי ייצור חשמל ירוק. אני מאוד מאמין בזה. גם כיום במועצה משתדל להכניס חשיבה ירוקה".

פעם אחרונה ודי/ בשנת 2013 התמודד בפעם הרביעית בבחירות לראשות המועצה מול ראש המועצה המכהן, הרצל בן ארי. "בבית החלטנו שזו הפעם האחרונה שבה אתמודד. לשמחתי, הפעם ניצחתי ובפער גדול של מאות קולות".

קרני שומרון/ "יישוב נפלא ויפיפה" השוכן כ‑20 קילומטרים מזרחית לכפר סבא ושטח השיפוט שלו קרוב ל‑7,200 דונם. "מדובר ביישוב קהילתי עירוני. כיום חיים בו כ‑8,000 תושבים, ובקיץ הקרוב נגיע ל‑10,000 תושבים".

כאן בונים/ "אנחנו בונים כרגע שישה גני ילדים, שני מעונות, אולם כדורסל חדש, ארבעה מתחמי עסקים, פארקים ועוד. ערך הנדל"ן עלה ביותר מחמישים אחוזים בשנים האחרונות. ממצב שבשנת 2013 כמעט אף קבלן לא רצה לבנות בקרני שומרון, במכרז הקרוב אני מעריך שיעמדו בתור כדי לבנות".

לחיות יחד/ "אנחנו חיים יחד דתיים וחילונים. שומרים על הסטטוס-קוו ולומדים לחיות זה לצד זה, להכיל ולכבד. מכיוון שאני חי בין שני עולמות, קל לי יותר להעביר את המסר שחשוב לחיות יחד".

תוכניות לעתיד/ "קודם כול, לממש את החזון הציוני ולהגיע למאה אלף תושבים על הקו שבין אלפי מנשה לקדומים. מדובר בחזון לעשור הקרוב, וחובת ההוכחה עלינו גם לעזור לזה לקרות. אני חושב שלראשי הרשויות יש כיום את הכוח למנף את האזור ולהתחיל להסתכל בראייה אזורית כוללת".

החזון/ "לראות כאן אוכלוסייה, שתראה ביישובי השומרון אלטרנטיבה לרעננה או כפר סבא, שתוכל לחיות כאן חיי קהילה איכותיים ומשפחתיים עם חינוך מצוין, הגשמת ערכים, שמירה על הטבע ועוד".

לשנות התנהלות/ כחבר מליאה הוא חושב ש"מועצת יש"ע צריכה לשנות את ההתנהלות שלה ולהתייחס לאזור הזה כאל האזור האורבני הבא הכי גדול בישראל. לדאוג ליותר אזורי תעשייה ומסחר, יותר תשתיות וכבישים, תחנות רכבת, מלונות. אנחנו צריכים לדבר 'רגיל' ואז לא נצטרך להסביר בתירוצים למה אנחנו פה".

אם זה לא היה המסלול/ "הייתי שמח לעסוק בחינוך הדור הצעיר ולראות אותו מתפתח וצומח והופך לדור המנהיגים של הארץ הזאת".

שטח אש/ בעקבות השריפה הגדולה שהייתה לפני כשנה בסמוך לשכונת רמת גלעד, הוחלט בשיתוף עם הצבא ומשרד הביטחון על מבצע נרחב לפינוי מוקשים. "מדובר באירוע מכונן, והפינוי צפוי להכשיר עוד קרקע לבנייה".

מועצת יש"ע/ חבר מליאה במועצת יש"ע. "גוף שלפי דעתי, די סיים את תפקידו, כי מבחינה אידיאולוגית אני חושב שאנחנו כבר בלב של עם ישראל. היום זה כבר לא האישיו אם ההתיישבות ביש"ע קיימת או לא, אנחנו קיימים".

במגרש הביתי:

בוקר טוב/ משכים קום בשש ורבע בבוקר, ארוחת בוקר מהירה ויאללה לעבודה. "דבר ראשון יוצא לשטח לסיור בין כל הפרויקטים והמיזמים ברחבי היישוב, ואז למשרד. היום האינטנסיבי מלא בישיבות, דיונים, פגישות ונסיעות". חוזר הביתה בסביבות עשר בלילה.

דיסק ברכב/ "אני עושה 70 אלף קילומטר בשנה, כך שיש לי מספיק זמן ליהנות ממוזיקה טובה בדרכים. ברכב אני יכול לזייף בלי להפריע". המוזיקה המושמעת כוללת בעיקר את להקת תמוז, החיפושיות, אריק איינשטיין, שלום חנוך ועוד.

שבת שלום/ "ברקס נהדר מהאקשן הגדול של השבוע, חזרה לשפיות ולמשפחתיות. ליל שבת מתחיל בקידוש וסעודה משפחתית עם שיתוף במה שעבר על כל אחד במהלך השבוע".

קדימה אוכל/ בקלות הוא מבשל שבת שלמה, שתכלול את מיטב המטעמים, וביניהם דג סלמון, פסטות ברטבים והמאכל התוניסאי המסורתי - קוסקוס עם בקייאלה, "שכולם בבית מלקקים את האצבעות".

דמות מופת/ מאיר הר ציון, מלוחמי יחידת 101. "מהדמויות היותר משמעותיות בשבילי בילדותי. בשנות ה‑70 אם היה משהו שהיה ריאליטי זה היה הסיפור של 101. לקח אותנו למקומות של דמיון ותעוזה".

מפחיד אותי/ "אובדן הדרך והבינוניות שמשתלטת על ההנהגה".

כשאהיה גדול/ מקווה לתפקיד ציבורי רב השפעה. "יש הרבה משימות ואתגרים המונחים לפתחנו, ואשמח לקחת פרויקט בעל משמעות ולנסות להוביל ולחולל בו שינוי לטובה".

rivki@besheva.co.il