אריאל הוא "המלאך הגואל" של אבא

מנחם עבר השתלת מח עצם מתורם שנמצא לו במאגר הלאומי לתורמי מח עצם של "עזר מציון". כך נראה המפגש המרגש בין שניהם.

ערוץ 7 , כ"ד בטבת תשע"ח

הרב רוקח (מימין) ומנחם
הרב רוקח (מימין) ומנחם
צילום: אילן ספירא

לפני קרוב ל-4 שנים, באמצע שנות חייו, הבין מנחם קזרנובסקי שחייו הולכים להשתנות, לאחר שרופאו בישר לו: אתה חולה בסרטן מסוג לוקמיה.

"ראיתי כל מיני תופעות לוואי, קרחת, הקאות, תחושה לא נעימה", מספרת בתו דניאל. "מהרגע שאמא סיפרה לנו שאבא חולה בסרטן התחלתי לבכות. אמא אמרה שמדובר בסוג של סרטן שמטופל בכדורים ואז ירדה לי ולשאר האחים אבן מהלב ונרגענו קצת".

למרות הבשורה החיובית שהתבררה כמוקדמת, בפועל מצבו של מנחם לא השתפר, להיפך. מספר חודשים בלבד לאחר האבחנה החל מצבו להידרדר, והוא אושפז במשך ארבעה חודשים בבית חולים עד למצב של קושי גדול בתפקוד יומיומי.

"לא פשוט שהילדים רואים את האבא החזק והאיתן פתאום בבת אחת הופך לחסר אונים", מנחם משחזר. "לוקחים אותך לשירותים ולמקלחת בבית החולים כשאתה בקושי מסוגל ללכת".

לאחר מספר חודשים של טיפול המצב למעשה המשיך להידרדר, ד"ר רם שטיפל במנחם הסביר לו שהוא זקוק בדחיפות בהקדם להשתלת מח עצם לשיפור מצבו המחמיר. מנחם מספר "פנינו למאגר מח העצם של עזר מציון. חששתי שלא יימצא לי תורם מתאים ושמצבי ימשיך להידרדר, אך זמן קצר לאחר תחילת החיפוש, בישרו לנו לשמחתנו שנמצא תורם".

דניאל הבת מספרה כי "כשהגענו ליום ההשתלה אבא היה מחובר לצינורות ולשקית קטנה של דם שזוהי בעצם השתלת מח העצם. מדובר בדבר כל כך קטן שבעצם כל כך גדול, והיום שנתיים וחצי אחרי שאבא חזר לשגרה והכל בסדר התבשרנו שאנחנו יכולים לפגוש את התורם של אבא, את המלאך הגואל שלנו".

הפגישה בין מנחם וילדיו לבין התורם ורעייתו שהתקיימה לפני כשנה וחצי הייתה מרגשת במיוחד. התורם, ראש ישיבת בני עקיבא בראשון לציון, הרב אריאל רוקח, הגיע עם רעייתו למפגש בלתי נשכח בין אדם שהעניק חיים לבן אחר שלא הכיר.

"יש גמרא במסכת שבת שאומרת שיותר משהעשיר עושה עם העני, העני עושה עם העשיר, והתחושה שאתה עושה משהו עבור מישהו אחר היא מדהימה, וערבוב הדם באמת נותן תחושה של נשמה אחת", מציין הרב אריאל בהתרגשות.

המאגר הלאומי לתורמי מח עצם של עזר מציון, שהוקם לפני כעשרים שנה, כולל 877,315 תורמים פוטנציאליים שבזכותם בוצעו 2,657 השתלות מצילות חיים.

מנהלת המאגר, ד"ר ברכה זיסר, אמר "אני גאה ומתרגשת מכל הצלת חיים. זו זכות גדולה עבורנו להיות שותפים להצלת חיי אדם. סיפורם של מנחם והרב אריאל הוא סיפור מרגש ומרתק של הצלת חיים וערבות הדדית, שהוא ערך היסוד של 'עזר מציון'".

עמותת 'עזר מציון' יוצאת בימים אלה במבצע התרמה, 'פרס מציל חיים', במהלכו מתנדבים עוברים בכל רחבי הארץ ומגייסים תרומות לטובת פעילות העמותה. "במהלך השנה 'עזר מציון' נמצאת שם עבור כל מי שזקוק לעזרה, אולם הפעם עזר מציון פונה אליכם ומבקש את עזרתכם", אומר יו"ר ומייסד הארגון, הרב צו'לק.

"אנחנו זקוקים לשותפות שלכם במאמצים להקל ולתמוך על אוכלוסיית החולים ובני משפחותיהם. הקשיים גדולים והצרכים מרובים. 'פרס מציל חיים' הוא מיזם ייחודי שבו אתם יכולים להירתם, להקל, לתמוך ולהציל חיים פשוטו כמשמעו וגם לזכות בפרסים''.

כאמור, כל תרומה שתתבצע תזכה את התורם לא רק במעשה החסד, אלא גם בכרטיס להגרלה נושאת פרסים שתתקיים בתום מבצע ההגרלה (ב-13.2) הכולל רכב, רהיטים, ציוד חשמלי, טיסות לחו"ל, ועוד.

לדף מבצע ההתרמה של עזר מציון