השופט אליהו וינוגרד הלך לעולמו

וינוגרד כיהן כנשיא בית המשפט המחוזי בת"א ובמשך שנה כשופט בבית המשפט העליון. עמד בראש ועדת וינוגרד לחקר מלחמת לבנון השנייה.

עדו בן פורת , כ"ו בטבת תשע"ח

אליהו וינוגרד
אליהו וינוגרד
צילום: פלאש 90

השופט בדימוס ד"ר אליהו וינוגרד הלך לעולמו בגיל 91.

וינוגרד כיהן בעבר כנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב ועמד בראש ועדת וינוגרד לבדיקת אירועי מלחמת לבנון השנייה.

וינוגרד נולד בתל אביב. סבו, הרב פנחס מרדכי וינוגרד, היה שד"ר של ישיבת תורת חיים ואחיו של הרב ישעיהו זאב וינוגרד, מראשי ישיבת עץ חיים.

בשנת 1952 הוסמך כעורך דין, ועד שנת 1960 עסק במקצוע זה במשרד עורכי דין "יזהר הררי ושות'". בהמשך היה עוזר לפרקליט מחוז תל אביב בפרקליטות המדינה ולאחר מכן עסק כעורך דין עצמאי.

ב-1972 מונה לשופט בבית משפט השלום בתל אביב וחמש שנים אחר כך מונה לשופט בבית המשפט המחוזי בעיר. בתפקידו זה היה בין השופטים שהרשיעו את חברי כנופיית מע"צ.

וינוגרד קיבל תואר דוקטור למשפטים מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1987 כיהן כשופט בפועל בבית המשפט העליון, ובשנים 1989–1996 כיהן כנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב. תיק מרכזי שבו טיפל במסגרת תפקידו זה הוא הליכי הפירוק והשיקום של קונצרן "כור".

וינוגרד פרש מכס השיפוט בהגיעו לגיל 70, כמקובל. באותה שנה קיבל את אות אביר איכות השלטון.

לאחר פרישתו עבד כבורר וכמגשר, וכיהן בתפקידים ציבוריים רבים. עסק רבות בתחום המשפט המוניציפלי. היה שותף במשרד עורכי הדין גדעון פישר ושות'. בדצמבר 2013 ייצג מטעם משרד זה את חברת "איקיוטק" במבצע הגבייה שלה שספג ביקורת ציבורית.

ממשרד עורכי הדין גדעון פישר ושות', שבו היה וינוגרד שותף, נמסר: "אנו מודיעים בכאב ובצער, כי נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס, שכיהן גם כשופט בבית המשפט העליון, ד"ר אליהו וינוגרד, אשר זכינו שהיה שותף במשרדנו ובמשך שנים רבות סייע בטיפוח דורות צעירים של משפטנים, נפטר אמש והוא בן 91. עליו נאמר 'היה יחיד בדורו'. הוא יחסר לנו מאוד. יהי זכרו ברוך".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר כי השופט וינוגרד "היה מגדלור משפטי שתרומתו לביטחון ישראל הייתה עצומה. דו"חות הוועדות הציבוריות שבראשן עמד, במיוחד הוועדה לחקר מלחמת לבנון השנייה, יוסיפו להנחות אותנו גם בעתיד. יהי זכרו ברוך".

שרת המשפטים איילת שקד ספדה גם היא, "השופט ד"ר אליהו וינוגרד ז״ל היה עשוי ללא חת. זכה לאמון ציבורי ומקצועי רב ולא לחינם מונה לכהן בראשות שורת ועדות ציבוריות, כשהבולטת בהן היא הוועדה לחקר כשלי מלחמת לבנון השניה. הדו"ח שהציג היה מקצועי מהמדרגה הראשונה. נאמן לדרכו, האמת בלבד עמדה לנגד עיניו. כך היה גם כשופט בפועל בבית משפט העליון, כנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב ובכל שנותיו במערכת המשפט. יהי זכרו ברוך".