למה כונתה המחוקקת "משת"פ של הנאצים"?

חברת הפרלמנט הפולני תובעת את סגן נשיא הפרלמנט האירופי, ממפלגה פולנית מתחרה, לאחר שהשווה אותה ל"משתפי הפעולה עם הנאצים"

ניסן צור, פולין , כ"ו בטבת תשע"ח

פולין
פולין
צילום: רויטרס

רוזה תון, חברת הפרלמנט הפולני ממפלגת האופוזיציה "הפלטפורמה האזרחית" הודיעה כי החלה בצעדים משפטיים נגד רישארד צ'רנצקי, חבר מפלגת השלטון "חוק וצדק" המכהן גם כסגן נשיא הפרלמנט האירופי.

זאת לאחר שצ'רנצקי השווה אותה לפולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים והסגירו לידיהם את שכניהם היהודים.

צ'רנצקי השתמש בביטוי הפולני "szmalcownik", שהיווה כינוי למשתפי הפעולה עם הנאצים, בפוסט חריף שכתב נגד רוזה תון בתחילת החודש בעקבות חילוקי דעות פוליטיים פנימיים בפולין.

למרות הסערה שחולל השימוש בביטוי הגזעני, סירב צ'רנצקי להתנצל על ההשוואה המקוממת. ראשי ארבע קבוצות פוליטיות בפרלמנט האירופי חתמו על מכתב הקורא להדיח אותו מתפקיד סגן נשיא הפרלמנט בעקבות השימוש בביטוי הפוגעני. "מילים אלו חוצות את גבולות השיח הפוליטי האחראי, הן ברשמה האישית והן ברמה המוסדית", כתבו חברי הפרלמנט האירופי.

תון עצמה, שהואשמה על ידי צ'רנצקי בהתנהגות הדומה למשתפי הפעולה עם הנאצים, אמרה כי הבחירה של סגן נשיא הפרלמנט האירופי בהתבטאות כזו, "מראה בורות מדהימה בהיסטוריה".

היא הוסיפה כי היא מודאגת מאוד שהתבטאות כזו נשמעת מצד ממלא תפקיד בכיר בפרלמנט האירופי.

"הנושא לא קשור אליי אישית. יש לי עור עבה, ולצערי שמעתי הרבה מאוד עלבונות והתקפות בחיי נגדי ונגד משפחתי. הבעיה האמיתית היא רמת הויכוח הציבורי וביטויי השנאה שבהם משתמש אדם המייצג רשמית את הפרלמנט האירופי כסגן נשיא. זה חייב להיפסק" אמרה תון.