נתניהו למקרון: "לתקן את הסכם הגרעין"

ראש הממשלה שוחח עם הנשיא הצרפתי ודיבר איתו על הצורך לטפל לא רק בהסכם, אלא גם במה שהגדיר "פשעי המשטר האיראני".

ניצן קידר , כ"ו בטבת תשע"ח

נתניהו ומקרון
נתניהו ומקרון
צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח במוצאי שבת בטלפון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

השניים דנו בעיקר בנושא הגרעין האיראני, ונתניהו אמר לנשיא הצרפתי כי ראוי להתייחס ברצינות לאמירתו של הנשיא טראמפ באשר להסכם הגרעין.

"מי שרוצה להשאיר את הסכם הגרעין ישכיל לתקנו", דברי ראש הממשלה.

הוא ציין כי מדינות העולם החופשי צריכות לגנות בתוקף את "פשעי המשטר האיראני" כהגדרתו, ומנה אותם: חתירה לנשק גרעיני, פיתוח טילים בליסטיים נגד החלטות מועצת הביטחון, תמיכת איראן בטרור, התוקפנות של איראן באזור והדיכוי של האזרחים במדינה.

נזכיר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ האריך בליל שבת את הקלת הסנקציות על איראן במסגרת הסכם הגרעין. בבית הלבן הבהירו כי "זו הפעם האחרונה" שטראמפ יתן אור ירוק להמשך ההקלה בסנקציות.

עוד נמסר מממשלו של טראמפ כי הוא מצפה לערוך תיקונים בהסכם הגרעין בתוך ארבעה חודשים, או שארה"ב תחדש את הסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית.

''בהיעדר הסכם אחר, ארה"ב לא תסיר שוב סנקציות כדי להישאר בהסכם הגרעין עם איראן. ואם אני רואה בכל זמן נתון שאין הסכם חדש באופק, אז אפרוש מהסכם הגרעין מיידית", אמר טראמפ וקרא למדינות אירופה להצטרף אליו ו"לתקן את הפגמים הנוראיים" בהסכם שנחתם בין המעצמות לאיראן מלפני שנתיים.

במקביל, הודיע משרד האוצר האמריקאי, כי החליט להטיל סנקציות חדשות על 14 אנשים ומוסדות באיראן. הסנקציות האלה קשורות להפרות זכויות האדם באיראן, העברת נשק לקבוצות טרור במזה"ת, כחיזבאללה, והכבדת תקנות הצנזורה באיראן.