גובר הלחץ על רה"מ: לאשר את חוות גלעד

שרי הממשלה דורשים מנתניהו לאשר את הישוב חוות גלעד לאחר הפיגוע הרצחני. "האדמה נקנתה על ידי משה זר, צריך למלא אותה בבתים וילדים".

אלירן אהרון , כ"ז בטבת תשע"ח

חוטובלי בבית משפחת שבח
חוטובלי בבית משפחת שבח
צילום: רועי חדיטוען....

שרי הממשלה שמגיעים לחוות גלעד שבשומרון כדי לנחם את בני משפחתו של הרב רזיאל שבח הי"ד, דורשים מראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר את החווה ולהכיר בה כיישוב מן המניין.

כזכור, חוות גלעד הוקמה בשנת 2002, ונבנתה על אדמות פרטיות שרכש איש ההתיישבות משה זר. כל מי שמגיע לנחם את בני משפחת שבח, שומע את הדרישה היחידה של האלמנה יעל ושל ראש מועצת שומרון יוסי דגן: הסדירו את חוות גלעד.

שר התיירות יריב לוין אמר לאלמנה ולשאר בני המשפחה היושבים שבעה, "תעצומות הנפש שלכם מוכיחות שמי שמנסה לפגוע במפעל החיים הענק שמתקיים כאן לא רק שייכשל אלא שיביא לכך שהם רק יגדלו ויפרחו''.

לוין הבטיח, ''אני יוצא מכאן ואשוחח עם ראש הממשלה על הדברים שחייבים לעשות על מנת להסדיר - מבחינת התב''ע, בוודאי מבחינת נושאים אלמנטריים כמו חשמל וכמו מים. אין לי שום ספק שחוות גלעד תמשיך לצמוח. הניסיונות הללו לפגוע בנו לא יצליחו כי האמת שלנו והצדק ההיסטורי שלנו יותר חזקים מכל הרוצחים השפלים האלה. אני מקווה שנזכה לימים יפים יותר".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה בחוות גלעד כי "הלב נקרע כשרואים אלמנה צעירה אמיצה שהחליטה לקבור כאן בחוות גלעד את בעלה, וזה בעצם פתח את בית הקברות שנאשר אותו. אני שמחה שליברמן הודיע שהוא יסדיר את הישוב חוות גלעד. זו המשימה שלי. אני מפה נוסעת לישיבת ממשלה ואני מתכוונת להעלות את הנושא בישיבה. צריך להסדיר את חוות גלעד".

השרה הוסיפה כי עד להסדרה יש לדאוג עד כמה שניתן לתנאים המחיה ביישוב. "לא יכול להיות שאומרת לי יעל האלמנה שהיא לא יודעת מתי יהיה לה חשמל, מתי היא יכולה לקלח את הילדים שלה ומתי היא יכולה להגיד לאבלים להגיע לנחם".טוען....

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה למשפחה האבלה: "הרב שבח הוא אבידה ענקית לעם ישראל, איש שכולו נתינה, מהצלת חיים במד"א ועד דאגה אישית לכל תינוק שכמוהל עבר אצלו ברית מילה''.

סגנית שר החוץ אמרה לאלמנה יעל שבח ולראש מועצת שומרון דגן, "ממשלת ישראל צריכה להסדיר את חוות גלעד, לדאוג שהיישוב הזה שהוקם ב-2002 על אדמה שהיא קניין של משה זר, יהיה מוכר כיישוב רשמי שיגדל ויפרח. אני כולי תפילה שבית העלמין שהקמתם עבור הרב שבח לא יתמלא. אתם יישוב צעיר עם תושבים צעירים שצריך להתמלא בבתים, ילדים וחיים".

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין הבטיח לבני משפחת שבח "מדינת ישראל לא תשקוט עד אשר תשים ידה על על המרצחים''.

עם זאת הדגיש אדלשטיין, "התשובה הטובה ביותר לטרור היא המשך הבנייה ביהודה ושומרון ופיתוח התשתיות ואמצעי המיגון באזור, זו המחויבות שלנו כעם שדוגל בפיתוחה של המדינה".

יו"ר הכנסת הוסיף כי פיתוח ההתיישבות לא צריך לבוא רק כתגובה למעשי רצח כדוגמת רצח הרב רזיאל שבח הי"ד ורצח גלעד זר הי"ד. "אנחנו נמצאים בחווה שנקראת על שם גלעד זר שגם הוא נרצח. אנחנו לא רוצים עוד ישובים על שם נרצחינו, אנחנו רוצים לגור כאן בזכות ולא בחסד", אמר אדלשטיין.

ראש מועצת שומרון דגן אמר כי גם הרב רזיאל הי"ד חלם ורצה שחוות גלעד תוסדר, ''וזו צריכה להיות גם שאיפתה של הממשלה הזו. אין שום סיבה להשאיר 15 שנים ישוב שיושב על אדמות יהודיות פרטיות ללא הסדרה".