שוחרר החשוד בתקיפת הנערים בקוצרא

בשל "פגמים בהליך הזיהוי", שוחרר החשוד המרכזי בתקיפת הילדים בטיול סמוך לקוצרא, למרות שזוהה בוודאות על ידי המתלוננים.

ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשע"ח

כוחות הביטחון עוצרים את הערבים המתפרעים בקוצרא
כוחות הביטחון עוצרים את הערבים המתפרעים בקוצרא
צילום: רויטרס

זעם בקרב הורי הילדים שהותקפו בטיול בר המצווה לפני כחודשיים, סמוך למגדלים: מוחמד ואדי, התוקף המרכזי זוהה על ידי האב שהתלונן כי הותקף על ידו באבן לראשו, אך בית המשפט הצבאי הורה לשחררו בשל "פגמים בהליכי הזיהוי".

ואדי הואשם בחודש שעבר בניסיון לגרימת מוות בכוונה (עבירה המקבילה לניסיון רצח) ועבירות נוספות. על פי כתב האישום, ואדי נכנס בזמן התקיפה למערה שבה שהה אחד המבוגרים עם הילדים שהשתתפו בטיול בר המצווה, ויידה לעברם אבנים גדולות מטווח קצר. חלק מן האבנים נזרקו לעבר ראשו של המבוגר וגרמו לפציעתו.

במהלך החקירה זיהו המתלוננים את התוקף המרכזי, תוך כדי עימות שנערך בינו לבין המתלוננים, אך השופט העביר ביקורת על המשטרה, שלדבריו הייתה צריכה לערוך "מסדר זיהוי חי או להכין מסדר זיהוי מרובה תמונות".

השופט הוסיף: "העובדה שבמהלך העימות שוב זיהה המתלונן את העורר כמי שתקף אותו, כבר חסרת משקל כמעט לחלוטין. אותם פגמים נפלו בשני הליכי הזיהוי שנערכו לשני העדים. העובדה שגם המתלונן וגם בנו זיהו את העורר בתמונות שהוצגו להם, אמנם מגבירה במעט את הסיכוי שהזיהוי נכון, אך אין בכוחה לרפא את מכלול הפגמים שנפלו בשני הליכי הזיהוי אשר היו עלולים לגרום לזיהוי שגוי".

האב שהותקף בטוח בזיהויו של התוקף, שתקף לדבריו את הנערים ופצע אותו באבן שיידה לראשו.

עו"ד חיים בלייכר מארגון 'חוננו', המלווה את המתלוננים, העביר ביקורת על התנהלותו של השופט, שלדבריו משחרר חשוד שזוהה בוודאות רק בגלל שאלות שהעלה השופט.

"העצור ששוחרר זוהה כאחד מהתוקפים המסוכנים ביותר שהיו שם, והוא זוהה בוודאות מלאה על ידי הנפגעים וללא כל ספק מצידם. גם אם עולות תמיהות על צורת החקירה בה חקרה המשטרה, לא ייתכן לשחרר בן אדם שזוהה בוודאות ככזה שניסה לרצוח, רק בגלל שאלות אזוטריות שהשופט מעלה", אמר עו"ד בלייכר.