אביו של הנרצח: לתת חיים לחוות גלעד

אביו של הרב רזיאל שבח הי"ד, מספר על הקשר לחוות גלעד ומה מבקשת המשפחה מהממשלה, ומשבח במילים חמות את כלתו - אלמנתו של הרב רזיאל.

יוני קמפינסקי , כ"ז בטבת תשע"ח

משה שבח אביו הרב רזיאל הי"ד בראיון לערוץ 7
משה שבח אביו הרב רזיאל הי"ד בראיון לערוץ 7
צילום: יוני קמפינסקי

משה שבח, אביו של הרב רזיאל שבח הי"ד שנרצח בפיגוע ירי, שוחח היום (ראשון) עם כתב ערוץ 7 במהלך ימי השבעה, וסיפר על בנו.

שבח מציין כי כל הסיפורים שסופרו עד היום על בנו משקפים את דמותו, "הסיפורים הם סיפורים אמיתיים על בן-אדם שידע ליישם בחייו את השילוב הנדיר בין תורה, גמילות חסדים, אהבת הבריות ואהבת ארץ ישראל וכל זה מילתא דבדיחותא גם כן, כלומר אין לי כאן עניין של רצינות לשמה. אלא גם לשלב בתוכם את החיות".

"כשבני אדם באים ומדברים כאן, מדברים על הדברים האלה, כל אחד מדבר בדיוק את אותו הדבר - החיוך הממיס שעם כל החזות שלו שהוא נראה כביכול חרדי כזה, ובכל זאת הוא מחייך והוא פותח לכל אחד את הגישה אל ליבו ואל נפשו", הוסיף האב.

איך התייחסתם להחלטה של יעל ורזיאל לבוא ולגור כאן בחוות גלעד?

''בהתחלה האמת שלא ידענו איך לאכול את זה, במיוחד חוות גלעד, ואמרנו לו 'בסדר' כי לא ידענו מה זו חוות גלעד", מספר האב, "אחרי שראינו בפעם הראשונה שבאנו והוא הזמין אותנו לחנוכת הבית, הגענו אז לכביש, ואז האמא אומרת 'לאן הגענו? בא חוזרים הביתה'. התחלנו לריב באוטו והיא אומרת 'אני לא נכנסת לכאן בכלל אני חוזרת הביתה'. אז בסוף הצלחתי לשכנע אותה שניכנס למקום".

"באמת המקום היה ללא תאורה, אנחנו באים ליטול ידיים מתוך כלים כאילו אנחנו בתקופת האבן. ברור שקצת היה לנו קשה לאכול את זה, אבל בסוף קיבלנו את זה ולא רק שקיבלנו את זה אלא כל האחים שלו גרים בהתיישבות. אנחנו לא מצטערים על כך", מציין האב.

משה מספר על המסר שהוא מבקש להעביר לשרים ומקבלי ההחלטות שמגיעים לנחם את המשפחה בשבעה, "אין לנו עניין ושיג ושיח לגבי המחבל או לגבי לתת הוראות לצבא ומה הם היו צריכים לעשות כדי למנוע את זה. אנחנו סומכים על הצבא, אנחנו סומכים על כוחות הביטחון, אנחנו סומכים על הממשלה שתדע לעשות מה שהיא צריכה לעשות. זה התפקיד שלה".

"אנחנו לא מבקשים נקמה, אנחנו מבקשים תקומה. התקומה שאנחנו מבקשים מכולם, זה לתת חיות למקום הזה, כמו שבננו הרב רזיאל היה חי אז שגם המקום הזה יחיה. המקום הזה אין בו בעיה מבחינת האדמות, רובן אדמות הפרטיות שנקנו בכסף על ידי משה זר", מדגיש האב, "כך שצריך לקבל רק החלטה. גם לגבי החשמל והמים זה דבר פשוט מחריד. ביישובים בדואים יש חשמל ומים גם אם היישוב לא מוכר. המינימום זה חשמל ומים ורק עכשיו ראש הממשלה, ואנחנו מודים לו על זה, נתן הוראה וגם שר הביטחון נתן הוראה לבדוק את המעמד של היישוב.

''אנחנו נשמח אם זה לא יהיה רק בגדר של הצהרות אלא בגדר של מעשה", מציין האב השכול.

משה מסביר כי בימי השבעה כשזרם המבקרים מהארץ ומהעולם זורם ללא הפסקה אין זמן לעכל את גודל השבר, "שבעת ימי האבל הם לא בדיוק הדוגמא להתמודדות כי אנחנו עטופים באהבה מכל עם ישראל, ואני גם רוצה לנצל ולהודות לכל עם ישראל על החום ועל האהבה והחיבוקים שהעניקו לנו ומעניקים לנו. ברור לנו לחלוטין שכשיגמרו שבעת ימי האבל נצטרך פתאום להתמודד עם השכול ועם הפער והבור שנוצר בעקבות אובדן הבן. בעזרת ה' אני מאמין שאנחנו נתגבר".

לקראת סיום משבח משה את כלתו, יעל, שניצבת איתנה וחזקה, "כל המעלות וכל אותם דברים חיוביים שנאמרו על הרב בני רזיאל הי"ד, כל דבר שנעשה זה בזכות אשתו, אין שום ספק בכך. היא עמדה מאחוריו ונתנה לו היכולת לעשות את כל הדברים האלה. זה לא פשוט לבן אדם להעדר מהבית כשיש לו שישה ילדים רכים בבית.

''לפעמים כשהוא למד למבחנים ונעדר לשבועיים מהבית ולא חזר עד שסיים את המבחן זה לא פשוט. אין ספק שליעל יש תעצומות נפש גדולות, ברור שגם לה יהיה קשה אבל אני מאמין שעם הכוחות שלה ועם הסיוע שלנו ושל כל עם ישראל היא תעבור את זה. קשה אומנם, אבל היא תעבור את זה בראש זקוף".